Jak dbać o kamień naturalny w aranżacji wnętrz? Poradnik krok po kroku

Kamień naturalny znajduje się w gronie ponadczasowych trendów w aranżacji wnętrz. Stąd popularność kamieni naturalnych nieustannie rośnie i można spotkać je w przeróżnych pomieszczeniach. Zdecydowanie największym powodzeniem cieszy się marmur, piaskowiec i granit. Kamień naturalny posiada swój niekwestionowany urok, jednak jego utrzymanie jest w pełni zależne od obranego sposobu pielęgnacji. Przedstawiamy w jaki sposób dbać o kamień naturalny, a także o czym należy pamiętać.

Kamień naturalny – podstawowe informacje

Kamienie naturalne, które wykorzystywane są do aranżacji wnętrz, wymagają zastosowania odpowiedniego zabezpieczenia, aby pomimo upływu czasu ich wygląd powinien pozostawać nadal ten sam. Zaimpregnowane powierzchnie posiadają nie tylko zabezpieczoną estetykę, ale także dobrze wyglądają i z powodzeniem można je użytkować przez bardzo długi czas. Zaniechanie zabezpieczenia skutkuje większą podatnością na powstawanie trudnych do usunięcia zabrudzeń, śladów, np. plam, przebarwień. Szczególnie że panele kamienne wyglądają estetycznie bez nich.

Impregnacja kamienia naturalnego

Przed codziennym użytkowaniem kamienia naturalnego należy go zaimpregnować, jednak nie jest możliwe uzyskanie całkowitej ochrony jego powierzchni. Pomimo tego nadal warto to robić, ponieważ warstwa impregnacyjna umożliwia uzyskanie czasu na usunięcie z jego powierzchni substancji, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia. Pominięcie impregnacji można oceniać jako strzał we własne kolano. O zaimpregnowaną powierzchnię o wiele łatwiej dbać w późniejszym czasie. Staje się to mniej pracochłonne i zdecydowanie szybsze.

Jak zadbać o kamień naturalny we wnętrzach?

Do pielęgnacji kamienia we wnętrzach należy wykorzystywać tylko specjalistyczne i dostosowane do nich środki. Tylko przy ich pomocy można skutecznie go wyczyścić i jednocześnie odpowiednio o niego zadbać, choć w niektórych przypadkach można zastosować preparaty posiadane w domu, dlatego nie zawsze ich cena jest wygórowana. Alternatywnie możliwe jest zastosowanie domowych metod.

Dobór skutecznego sposobu czyszczenia kamienia naturalnego konieczne jest po uwzględnieniu rodzaju zastosowanego kamienia, rodzaju zabrudzenia. Przykładowo nie można podobnie potraktować granitowej i marmurowej powierzchni. Granit jest naturalnie błyszczący, dlatego z powodzeniem można zastosować na nim uniwersalne środki czyszczące. Do marmuru można zastosować wyłącznie delikatne środki czyszczące, aby nie utracił swojego połysku. Z kolei piaskowiec wymaga zastosowania wyłącznie specjalistycznych środków, ponieważ jest zbyt delikatny i nietrudno go uszkodzić. Równolegle powinien znajdować się w miejscach, które nie są narażone na nadmierną eksploatację. Trawertyn można potraktować wyłącznie delikatnymi środkami, a trudniejsze plamy można próbować usunąć za pomocą specjalnych preparatów do tego kamienia. Z kolei formir należy czyścić przy użyciu jak najmniejszej ilości wody i stosować specjalne środki.

Beige corner sofa against of wooden paneling wall. Minimalist interior design of modern living room. Created with generative AI technology.

Oczyszczanie za pomocą wody

Rekomendowane jest, aby regularnie, najlepiej codziennie oczyszczać podłoże. Z powodzeniem można do tego wykorzystać wilgotną ściereczkę. Z kolei w przypadku trudniejszych plam i zabrudzeń można wówczas zastosować detergenty przeznaczone do czyszczenia danego rodzaju kamienia. Jednocześnie rezygnacja z przypadkowych środków umożliwia zmniejszenie ewentualnego i przypadkowego uszkodzenia kamienia.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

103,911FaniLubię
14,799ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły