materiał wyborczyspot_img
spot_img
spot_img

Jak właściwie nawadniać organizm i dlaczego warto stosować elekrolity?

spot_img

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne i wpływa na pracę wszystkich układów. Jednocześnie wiele osób pije zbyt mało. Trzeba pamiętać, że podaż wody należy zwiększyć, gdy jest bardzo ciepło bądź podczas dużego wysiłku. Wraz z utratą wody traci się też cenne składniki odżywcze, dlatego należy sięgnąć ponadto po elektrolity.

Objawy odwodnienia organizmu 

Objawy odwodnienia organizmu są bardzo charakterystyczne. Przede wszystkim pojawia się wzmożone pragnienie. Dochodzi do suchości błony śluzowej. Pojawia się też wzdęty brzuch. Do tego wszystkiego mogą występować bóle, a także zawroty głowy. Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne, gdyż prowadzi do zachwiania równowagi elektrolitowej. To z kolei może powodować spadek ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, a także nieprawidłową pracę nerek. Należy więc wypijać nie tylko wodę, ale też sięgnąć po elektrolity w tabletkach musujących. 

Elektrolity dla dorosłych – co dają? 

Elektrolity uzupełniają wodę. Jednocześnie zapobiegają odwodnieniu organizmu. Prawidłowy poziom elektrolitów wpływa na lepsze samopoczucie. Elektrolity dla dorosłych mogą mieć formę np. tabletek musujących, ale można też sięgnąć po kapsułki czy saszetki. Są niezbędne w czasie biegunki czy wymiotów. Skutecznie nawadniają organizm. Trzeba jeszcze wiedzieć, że elektrolity należy uzupełniać także w czasie naprawdę dużych upałów, gdyż wtedy dochodzi do wzmożonej utraty wody oraz soli mineralnych. Podobnie rzecz wygląda w czasie intensywnego wysiłku fizycznego. Elektrolity są suplementem diety, który należy zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza bądź producenta. Pamiętajcie, że choć elektrolity są bezpieczne i można je pić codziennie, to można je także przedawkować. Objawem nadmiaru elektrolitów mogą być obrzęki, przyspieszone bicie serca czy też nadmierna retencja płynów. Dlatego też należy zawsze stosować się do zaleceń w ulotce. 

Jak jeszcze można uzupełnić elektrolity?

Oczywiście należy pić wodę, w tym wodę wysoko zmineralizowaną. Ponadto należy też sięgnąć po sok pomidorowy, który jest doskonałym źródłem potasu i to dobrze przyswajalnego. W diecie nie może też zabraknąć bananów, migdałów czy pestek dyni, które są bogate w magnez, potas oraz wapń. Niezbędne są także produkty mleczne takie jak jogurt naturalny, kefir czy maślanka, które należy spożywać codziennie. Ponadto przypominamy, że elektrolity nie są przeznaczone tylko dla sportowców i są częścią zbilansowanej i zdrowej diety.   

nasze portale

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

91,185FaniLubię
15,038ObserwującyObserwuj
1,141ObserwującyObserwuj
spot_img

Ostanie artykuły