Janusz Steinhoff honorowym obywatelem Miasta Gliwice

Na czwartkowej sesji Rady Miasta podjęto uchwałę przyznającą honorowe obywatelstwo Januszowi Steinhoffowi. Steinhoff urodził się 24 września 1946 w Gliwicach. W 1974 roku ukończył studia na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej, gdzie w 1985 roku uzyskał tytuł naukowy doktora. Z górnictwem i ochroną środowiska związał swoją przyszłość – jest specjalistą z zakresu przeróbki kopalin stałych, górnictwa i procesów jego restrukturyzacji. W 1980 roku był współzałożycielem NSZZ „Solidarność” na Politechnice Śląskiej i do 1989 roku prowadził działalność opozycyjną. Podczas obrad Okrągłego Stołu doradzał jako ekspert w zakresie górnictwa z ramienia „Solidarności”.

Był również posłem na Sejm RP dwóch kadencji. W latach 1990–1994 był prezesem Wyższego Urzędu Górniczego a w latach 1996–1997 wiceprezesem Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. W latach 90. należał do liderów Partii Chrześcijańskich Demokratów, następnie wstąpił do AWS / Od 31 października 1997 do 19 października 2001 zajmował urząd ministra gospodarki w rządzie Jerzego Buzka. Od czerwca 2000 był również wicepremierem. W 2004 był wśród założycieli Partii Centrum, 27 listopada 2004 został jej przewodniczącym – 2 września 2008 partia została wykreślona z ewidencji. W 2005 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W uzasadnieniu podjętej uchwały czytamy:

Merytoryczne podejście do ważnych kwestii społeczno-gospodarczych oraz proponowane rozwiązania spraw wzbudzających kontrowersje wielokrotnie sprawiało, że jego głos był istotny dla pomyślnego rozstrzygnięcia wielu ważnych kwestii publicznych w tym także dotyczących bezpośrednio Gliwic. Spośród najważniejszych należy wymienić m.in. wsparcie zakończonych sukcesem działań Samorządu Miasta Gliwice na rzecz rezygnacji z odpłatności za gliwicki odcinek autostrady A4, konsekwentne starania o remont dworca PKP oraz o utrzymanie uzasadnionego ekonomicznie połączenia kolejowego między Gliwicami a Warszawą. Ostatnią sprawą, w której doświadczenie i kompetencje Janusza Steinhoffa okazały się kluczowe, były negocjacje z rządem dotyczące planów restrukturyzacji Kompanii Węglowej, w wyniku których wycofano groźny dla miasta i nieuzasadniony ekonomicznie pomysł likwidacji KWK Sośnica.

fot. Ł.Fedorczyk

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

103,911FaniLubię
14,799ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły