Jechałeś pod wpływem? Stracisz pojazd lub zapłacisz równowartość

Zaostrzone przepisy dla kierowców zatrzymanych pod wpływem alkoholu. Od jakiegoś czasu mówiło się o zmianach w tej części Kodeksu Karnego, w końcu obserwujemy efekty.

Niezależnie od tego, czy kierowca pod wpływem spowodował wypadek, czy nie, czeka go sroga kara.
Zatrzymany, mający powyżej 1,5 promila spotka się z niemiłą niespodzianką. Najpierw policja czasowo zajmie jego samochód na 7 dni, następnie zabezpieczony przez prokuratora pojazd zostanie poddany tzw. przepadkowi. W przypadku recydywy, dolny próg będzie wynosił nie 1,5, a 0,5 promila.

Co w przypadku, gdy pijany prowadzi pojazd, którego jest współwłaścicielem lub pochodzący z leasingu?
W takiej sytuacji sąd ma orzekać przepadek równowartości takiego samochodu. W takim przypadku ma być stosowana zasada „średniej wartości rynkowej pojazdu odpowiadającego pojazdowi prowadzonemu przez sprawcę”. Ponadto, jeśli w czasie wypadku auto sprawcy uległo uszkodzeniu nie będzie to obniżało kwoty stanowiącej równowartość pojazdu.

Zmiana wysokości grzywny za jazdę w stanie wskazującym na spożycie alkoholu (zawartość alkoholu we krwi od 0,2 do 0,5 promila)
– Przed zmianą: widełki 50 zł do 5000 zł
– Po zmianie: mandat nie mniejszy, niż 2500 zł

Za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu na sprawcę wypadku będącego w stanie nietrzeźwości czeka kara minimum 3 lat pozbawienia wolności. Za spowodowanie śmierci kara może wynieść minimum 5 lat.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,569FaniLubię
14,739ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły