We wrześniu i październiku odbędzie się IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso. Wystąpią m.in. Arianna Savall i Petter Udland Johansen, {oh} Orkiestra Historyczna oraz Gerardo Nuñez Trio.
Coroczne święto melomanów łączy ze sobą różne kultury i formy ekspresji artystycznej. Muzycy posługują się dawnymi instrumentami albo ich wiernymi kopiami, nawiązując do współczesnego jazzu i muzyki świata.
Festiwal rozpocznie koncert grupy Constantinople, który odbędzie się 10 września o godz. 19.00 w Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice” (ul. Bojkowska 37). Podczas koncertu „Wędrowne ogrody” muzykom towarzyszyć będzie senegalski griot (afrykański artysta muzyczno-słowny), Abblaye Cissoko.
Constantinople (fot. M. Slobodian)
14 września na scenie Ruin Teatru Victoria (al. Przyjaźni 18) wystąpi znakomita sopranistka i harfistka Arianna Savall oraz Petter Udland Johansen, tenor, który dodatkowo opanował sztukę gry na tradycyjnych skrzypcach hardingfele i mandolinie. Wraz z zespołem Hirundo Maris o godz. 18.30 wykonają koncert „Il viaggio d’Amore”, inspirowany europejskimi pieśniami miłosnymi.
Petter Udland Johansen i Arianna Savall (fot. K. Amaury)
23 września uczestnicy festiwalu All’improvviso trafią do muzycznego raju – wszystko za sprawą koncertu „In Paradiso”, który rozpocznie się o godz. 19.00 w kościele ewangelicko-augsburskim Marcina Lutra (ul. Strzelców Bytomskich 9). W programie włoska muzyka sakralna XVII wieku i utwory takich kompozytorów, jak Monteverdi, Ferrari, Merula. Wykonają je muzycy związani z hiszpańską barokową grupą La Galanía, sopranistka Raquel Andueza i grający na teorbie (lutni basowej) Jesús Fernández Baena.
1 października o godz. 18.00 w gliwickim teatrze przy ul. Nowy Świat 55 będzie miało miejsce niezwykłe wydarzenie sceniczne: światowa współczesna premiera opery „Arminio” Johanna Adolfa Hassego (1699–1783). Autorem libretta jest Giovanni Claudio Pasquini. {oh} Orkiestra Historyczna, słynny katowicki zespół wykonujący muzykę dawną, wystawi dzieło Hassego, nadwornego kompozytora króla Polski Augusta II Mocnego, po raz pierwszy od przynajmniej 150 lat! Autorem koncepcji scenicznej jest słowacki reżyser Marek Mokoš. W rolach głównych wystąpią sopranistka Marketa Cukrová i tenor Karol Kozłowski. Po gliwickiej premierze, przy wsparciu Miasta Gliwice i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, opera będzie wystawiona jeszcze w Pradze i Ostrawie.
{oh} Orkiestra Historyczna (fot. M. Hałas)
Na Scenie przy Nowym Świecie, 7 października o godz. 18.30, zabrzmią rytmy flamenco: gitarzysta Gerardo Nuñez w towarzystwie Pabla Martina (kontrabas) i Angela Sancheza (instrumenty perkusyjne) będzie prawdziwą gwiazdą tegorocznego festiwalu. Gerardo Nuñez Trio to mieszanka folkloru andaluzyjskich Cyganów i współczesnego jazzu.
Na zakończenie All’improvviso, 31 października, w ewangelickim kościele Zbawiciela (ul. Jagiellońska 19), zostanie wykonany koncert „Kontrabarokowo”. Kwartet smyczkowy Altra Volta rozpocznie swój występ o godz. 18.00.
Altra Volta (fot. materiały organizatora)
Organizatorem festiwalu All’improvviso jest Towarzystwo Kulturalne Fuga. Impreza jest dofinansowana z budżetu Miasta Gliwice.