Książeczki Zdrowia Dziecka wracają po 14 latach. Bardzo ważny dokument medyczny

Dotychczas Książeczka Zdrowia Dziecka była jedynie elementem dobrej praktyki oddziałów noworodkowych. Jednak jej forma i zawartość były różne, a informacje  o stanie zdrowia dziecka nierzadko pozostawały tylko w wewnętrznej dokumentacji poradni czy oddziału szpitalnego. – tłumaczy dr hab. n. med. Teresa Jackowska Konsultant Krajowy w dziedzinie pediatrii.

Przypomnijmy, że w 2002 roku  książeczki wycofano, teraz po 14 latach wracają. Od 1 stycznia wszedł w życie obowiązek  prowadzenia książeczki zdrowia dziecka według nowego wzoru. Wprowadzenie Książeczki Zdrowia Dziecka ma pozwolić na kompleksowe monitorowanie losów dziecka, opieki zdrowotnej przez rodziców oraz osoby sprawujące opiekę nad dzieckiem.

Od tego roku szpitale, w których urodziło się dziecko, są zobowiązane do wydania książeczki zdrowia dziecka, będącej elementem dokumentacji medycznej. Książeczkę zdrowia dziecka należy okazywać przy każdej wizycie patronażowej, badaniu profilaktycznym, w tym również badaniu stomatologicznym, wizycie w poradni specjalistycznej oraz w szpitalu, w celu dokonania wpisu przez lekarza, położną lub pielęgniarkę, a także w innych przypadkach gdy zawarte w niej informacje są istotne dla procesu diagnostycznego, leczniczego lub pielęgnacyjnego.

W dokumencie wpisuje się dane osobowe dziecka, m.in. nazwisko, imię, płeć, PESEL, grupa krwi, również dane opiekunów. Jest też w niej miejsce na informacje o przebiegu ciąży i porodu (np. czy był wykonany przez cesarskie cięcie). W książeczce przewidziano też miejsce na informacje o stanie noworodka po urodzeniu, np. długość, waga, ocena w skali Apgar, saturacja czy czas trwania kontaktu noworodka z matką „skóra do skóry”. Zapisywane będą też dane z obserwacji dziecka na oddziale noworodkowym (np. sposób karmienia) oraz z dnia wypisu dziecka ze szpitala (m.in. zalecenia lekarskie i przepisane leki). Wzór książeczki można pobrać na stronie Ministerstwa Zdrowia

 

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

103,911FaniLubię
14,799ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły