Leasing to najchętniej wybierana forma finansowania, która jest doskonałą alternatywą dla kredytu. W ten sposób można pozyskać samochód, drogie urządzenia, czy maszyny. Jednak niewiele osób wie, że jest to też dobry sposób na finansowanie mieszkania lub nieruchomości użytkowej. Czym jest leasing nieruchomości i co się bardziej opłaca, leasing, czy kredyt hipoteczny?
Czym jest leasing nieruchomości?
Leasing to umowa, która określa, że leasingodawca daje leasingobiorcy możliwość odpłatnego użytkowania jakieś rzeczy. Co ważne, leasing może dotyczyć tylko rzeczy materialnych, a więc również nieruchomości. Leasing nieruchomości może dotyczyć różnych budynków i lokali użytkowych np. hal, magazynów, lokali handlowych itp. a także nieruchomości mieszkalnych. Właściciel lokalu przekazuje go do użytku drugiej stronie umowy, a leasingobiorca w zamian wnosi określone opłaty.
Sprawdź ofertę deweloperów w Gliwicach
Czym się różni leasing nieruchomości od wynajmu?
Różnica pomiędzy leasingiem a wynajmem jest znacząca, gdyż w pierwszym przypadku w pewnym momencie dochodzi do przeniesienia praw na leasingobiorcę. Oznacza to, że staje się on właścicielem nieruchomości. Moment przeniesienia praw zależy od sporządzonej umowy i modelu leasingu:
- leasing operacyjny – prawnie nieruchomość pozostaje w środkach trwałych leasingodawcy przez cały okres umowy, a leasingobiorca może wykupić lokal po zakończeniu umowy;
- leasing finansowy – nieruchomość staje się środkiem trwałym leasingobiorcy w momencie zawarcia umowy, a przeniesienie praw następuje wraz z wpłaceniem ostatniej raty.
Zalety leasingu nieruchomości
Główną zaletą leasingu nieruchomości jest brak oceny zdolności kredytowej i konieczności posiadania dużej gotówki na start. Dodatkowo leasing w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego nie „psuje” zdolności kredytowej, a więc nie zamyka możliwości pozyskania kolejnych środków na inne inwestycje, czy przedsięwzięcia. Taka forma finansowania oznacza również krótszy czas oczekiwania na decyzję i mniej formalności do spełnienia. Leasing daje również większe korzyści podatkowe niż kredyt hipoteczny. W pierwszym przypadku można odliczyć całą kwotę poniesioną na leasing, a w przypadku raty kredytu tylko część odsetkową. Dzięki temu można skutecznie zmniejszyć kwotę do opodatkowania, a więc i sam podatek.