Świątynia przy ul. Toszeckiej na nowo będzie cieszyć oczy gliwiczan.
Kościół posiada gotyckie cechy stylowe. Wieża w górnej kondygnacji wymurowana z cegły, została zwieńczona blankowaniem. Niestety niedoinwestowany budynek niszczał i stracił urok średniowiecznej warowni. Dotychczas elewacja nie doczekała się gruntownych prac konserwatorskich. Obecne planuje się jej odświeżenie i utwardzenie. Prace obejmą również remont wieży kościoła.
Pierwsze wzmianki na temat starego kościoła p.w. św. Bartłomieja sięgają XIII w. Powstanie parafii szacuje się na około 1232 rok, za sprawą działalności zakonu Templariuszy. Najstarszą część stanowi zakrystia. Prezbiterium zbudowane zostało prawdopodobnie w XV lub na początku XVI w., natomiast nawa i wieża pochodzą z okresu odbudowy kościoła po zniszczeniu w 1626r.
Kościół posiada gotyckie cechy stylowe. Wzniesiony z kamienia łamanego, jedynie wieża w górnej kondygnacji wymurowana jest z cegły i zwieńczona blankowaniem, co nadaje całej budowli wygląd warowny. Prezbiterium sklepione jest kolebką z lunetami na tzw. gurcie. W latach 70 tych odkryto na nim polichromię wczesnobarokową przedstawiającą Drzewo Jessego.
(foto/zarys historyczny: gliwiczanie.pl)
{gallery}kosciol{/gallery}