NIO – odbyły się ważne rozmowy w Światowy Dzień Walki z Rakiem

5 lutego w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach odbyło się spotkanie z okazji przypadającego dzień wcześniej Światowego Dnia Walki z Rakiem. Była okazja do rozmowy o chorobach nowotworowych, a także do podsumowań, m.in. półrocznej działalności gabinetu pierwszorazowej pomocy onkologicznej. W tym ważnym spotkaniu uczestniczyli m.in. prezydent Gliwic Adam Neumann oraz jego zastępca Mariusz Śpiewok.

Choroby onkologiczne stanowią jedno z największych wyzwań zdrowotnych i społecznych współczesnego świata. Każdego roku miliony ludzi słyszą groźną diagnozę i podejmują leczenie onkologiczne, związane często nie tylko z ogromnym obciążeniem emocjonalnym i organizacyjnym, ale także finansowym. Wpływa to zarówno na samych chorych, jak i ich rodziny. Walka z chorobami onkologicznymi staje się więc społecznym priorytetem, wymaga zintegrowanego podejścia obejmującego profilaktykę, wczesne wykrywanie, leczenie oraz wsparcie pacjentów i ich bliskich.

Jak zaznaczył podczas spotkania Krzysztof Składowski, dyrektor NIO-PIB Gliwice, to właśnie choroby nowotworowe stanowią pierwszą lub drugą przyczynę zgonów wśród ludności w wielu krajach świata. Dlatego ważne jest, aby systematycznie włączać się w aktywne działania mające na celu skuteczne zmniejszanie obciążeń związanych z chorobami onkologicznymi i poprawiać jakość życia osób nimi dotkniętych.

– Światowy Dzień Walki z Rakiem ma znaczenie szczególne od wielu lat. W roku 2000, podczas kongresu w Paryżu, został powołany tzw. dekalog walki z rakiem. Polska jako członek Unii Europejskiej aktywnie uczestniczy w tym programie i spełnia wymagania oraz zadania, które pojawiają się w dziedzinie onkologii – podkreślił Krzysztof Składowski.

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach – dla dobra pacjentów

Niestety mimo ogromnych wysiłków lekarzy problemem w szybkim rozpoczęciu leczenia często bywa zbyt długi czas oczekiwania na konsultację ze specjalistą czy wynik badania, a to dla pacjentów wiąże się z ogromnych stresem. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom i oczekiwaniom, w czerwcu ubiegłego roku Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach otworzył gabinet pierwszorazowej porady onkologicznej – stworzony przede wszystkim z myślą o pacjentach, którzy są zaniepokojeni i podejrzewają u siebie chorobę nowotworową. Do poradni mogą także zgłaszać się pacjenci z wynikami badań obrazowych wykonanych na własną rękę lub będący w trakcie diagnostyki przesiewowej, skierowani do gliwickiej placówki przez lekarzy pierwszego kontaktu. GPPO pozwala na szybki kontakt ze specjalistą, postawienie diagnozy i tym samym na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Działa od ponad pół roku, dwa dni w tygodniu, a na wizytę w gabinecie czeka się obecnie do dwóch tygodni.

– Pacjent może zarejestrować się do naszego instytutu bez skierowania, drogą bezpośredniego kontaktu – telefonicznie lub przez internet. Podczas wizyty w komfortowych warunkach, w ciszy i spokoju, może opowiedzieć pielęgniarce onkologicznej o tym, co mu dolega. Następnie jest kierowany do lekarza, który wykonuje kompleksowe badanie fizykalne. W przypadku widocznej choroby nowotworowej w GPPO istnieje także możliwość pobrania reprezentatywnych wycinków. To bardzo ważne, ponieważ ocena histopatologiczna takich wycinków jest podstawą do rozpoczęcia szacowania zaawansowania choroby i planowania leczenia – tłumaczyła dr n. med. Agata Bieleń z I Kliniki Radioterapii i Chemioterapii, podkreślając, że praca gabinetu od początku przebiega bardzo sprawnie.

Dobra współpraca miasta z instytutem

Współpraca na linii miasto – instytut od wielu lat traktowana jest priorytetowo. Władze Gliwic dużą wagę przykładają do tego, aby pacjenci mogli korzystać z działającego w mieście kompleksu szpitalnego w najbardziej komfortowych warunkach. To nie tylko współpraca w kwestiach medycznych, którą na co dzień podejmuje Szpital Miejski nr 4, ale także w zakresie infrastruktury miejskiej. W najbliższym czasie przykładowo planowana jest rozbudowa ulicy Sienkiewicza w rejonie głównego wjazdu na teren Narodowego Instytutu Onkologii, która znalazła się na liście zadań gminnych rekomendowanych do dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W ramach tego projektu ma powstać rondo, nowe oświetlenie uliczne, a także doświetlenie przejść dla pieszych, co z pewnością przełoży się na komfort dojazdu do placówki wszystkich pacjentów.

– Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach wyróżnia nasze miasto na tle całego kraju. Z ogromną przychylnością patrzę na działalność placówki, w tym m.in. na działalność gabinetu pierwszorazowej porady onkologicznej, która dla pacjentów jest niezwykle ważna. Istotny jest również komfort dojazdu do lecznicy, o co miasto dba, współpracując z instytutem nie tylko w kwestiach medycznych, ale również infrastrukturalnych. To m.in. rozwiązania drogowe, które są regularnie realizowane po to, żeby zarówno pracownicy, jak i pacjenci mogli bezproblemowo dotrzeć do ośrodka. Chcę zapewnić, że – tak jak od wielu lat – Narodowy Instytut Onkologii nadal będzie dla nas ważnym partnerem i dołożymy wszelkich starań, aby ta współpraca cały czas układała się jak najlepiej – podkreślił podczas spotkania prezydent Gliwic Adam Neumann. (bb)

Goście konferencji rozmawiają na korytarzu
Uczestniczki konferencji siedzą na widowni
Uczestniczki konferencji siedzą na widowni
Prezydent Adam Neumann mówi do mikrofonu
Zastępca prezydenta Gliwic rozmawia z wojewodą śląskim

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

103,911FaniLubię
14,799ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły