spot_img

Kino AMOK dostanie niemal pół miliona złotych dofinansowania

spot_img

Kino AMOK po raz drugi otrzymało dofinansowanie z programu Unii Europejskiej MEDIA na projekt ZEF Filmowa Autostrada do Europy. Dzięki wsparciu w Gliwicach zobaczymy więcej filmów ze Znakiem Jakości ZEF (Zespołu Edukatorów Filmowych).

Wniosek gliwickiego kina Amok znalazł się na liście 13 projektów z całej Europy wybranych do dofinansowania w ramach drugiej edycji COLLABORATE TO INNOVATE – programu, który nagradza wyróżniające się, innowacyjne i oparte na współpracy projekty realizowane przez członków Europa Cinemas Network. Wspierane projekty muszą promować filmy europejskie, rozwijać ich widownię, w szczególności młodzieżową, oraz zwiększać konkurencyjność kin. 13 wybranych projektów z 16 europejskich krajów obejmuje szeroki zakres tematów: kompetencje filmowe i rozwój młodych odbiorców, europejski obieg filmów, innowacje technologiczne, marketing cyfrowy, zwiększenie frekwencji na widowni i aktywizacja kin po pandemii, a także ekologiczne praktyki i ułatwienie dostępu do kin  widzom będącym w trudnej sytuacji materialnej. Łączna pula dofinansowania to niemal 1 mln euro, z czego Kino Amok otrzyma 100 tys. euro.

Aby otrzymać grant należało zaproponować projekt nowej jakości oraz poszerzyć liczbę partnerów stanowiących jego zespół roboczy. W tym gronie znalazło się siedem kin z Polski (oprócz Kina Amok – Kino OKF Iluzja z Częstochowy, Kino Sokół z Nowego Sącza, Kino Mikro z Krakowa, Kino Rialto z Poznania, Kino 60 Krzeseł z Gorzowa Wielkopolskiego, Kino Kadr z Dąbrowy Górniczej) oraz jedno z Niemiec (Kino Achteinhallb z Saabrücken).

– To program z ogromnym potencjałem i nasz wielki sukces – poza Amokiem jeszcze tylko jedno kino w Polsce otrzymało dotację. Dzięki pozyskanym środkom wprowadzimy nowe działania merytoryczne, a do pracy z filmami włączymy nowe technologie. O szczegółach będziemy naszych widzów informować na bieżąco. Bardzo się cieszymy, że mamy rok na rozwój tego projektu i że został on dostrzeżony przez przedstawicieli Europa Cinemas – mówi Agnieszka Piotrowska-Prażuch z kina Amok w Gliwicach. 

ZEF działa przede wszystkim na polu przyznawania Znaku Jakości ZEF filmom, które wchodzą do kin – w ten sposób rekomenduje najciekawsze tytuły dla dzieci i młodzieży. Ponadto przyznaje Nagrody ZEF na festiwalach filmowych. Dodatkowo organizuje działania okołofilmowe, w celu zainteresowania filmem europejskim jak największej liczby widzów. Więcej informacji na temat działalności ZEF można znaleźć na stronie internetowej www.zef.org.pl. 

Kino AMOK działa od 1993 r. Ma charakter kina studyjnego, prezentuje filmy artystyczne, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji polskich i europejskich. Działa w ramach Teatru Miejskiego w Gliwicach, który jest samorządową instytucją kultury. W 2013 r. kino AMOK otrzymało nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i zostało uznane za najlepsze kino w Polsce. Z kolei w 2017 r. otrzymało nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za najlepsza edukację filmową.

fot. M. Buksa

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

91,185FaniLubię
15,038ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły