Polskie górnictwo węgla kamiennego właśnie zmierza do likwidacji, a tymczasem na polskich złożach swoją kopalnię chce stawiać niemiecka spółka HMS Bergbau. O wartym 900 mln zł projekcie mówił Dennis Schwindt, prezes spółki podczas niedawnego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

HMS Bergbau zamierza wybudować nową kopalnię węgla w Orzeszu. Projekt według słów prezesa spółki ma mieć wartość 900 mln zł, zapewnić około 1000 miejsc pracy i przynieść Polsce w podatkach i opłatach nawet 300 mln zł. – Węgiel nadal będzie podwaliną polskiej energetyki w ciągu 30-50 najbliższych lat – powiedział przedsiębiorca.

Choć wypowiadał te słowa jeszcze przed zawarciem przez rząd i spółki górnicze porozumienia limitującego działanie kopalń PGG do 2049 roku (co oznacza perspektywę 29 lat fedrowania dla dwóch ostatnich kopalń spółki), to najwidoczniej uważa, że w Polsce popyt na węgiel dalej będzie.

Za HMS Bergbau stoi grupa inwestycyjna związana z kapitałem ze Szwajcarii, USA i Niemiec. Zamierza eksplorować złoże dawnej kopalni Krupiński, przekazanej do SRK przez Jastrzębską Spółkę Węglową. Warto jednak zaznaczyć, że temat kopalni Orzesze pozostaje na papierze od kilku lat i nie wiadomo, czy kiedykolwiek wyjdzie poza tę formę.

Prezes Schwindt wskazał na EKG, dlaczego inwestorzy zagraniczni chcą budować kopalnie w Polsce: – Tym, co przyciąga inwestorów do polskiego górnictwa, jest między innymi wysoko wykwalifikowana kadra oraz zaplecze naukowe. Natomiast prywatne przedsięwzięcia zagraniczne w górnictwie nie powinny być opóźniane ani blokowane – powiedział.

Więcej na portalu ŚląskiBiznes.pl

6 KOMENTARZE

 1. Kierownictwo rządu z premierem na czele,czując przegrane następne wybory ,szykuje sobie już posady w zagranicznych podmiotach lub organizacjach tak jak herr Tusk.Rząd WYRAŹNIE zaczyna działać na szkode Polski.to kompletny zawód dla Polaków .Banda pazernych cwaniaczków i zdrajców

 2. Kolejna plama rządu który chce likwidacji kopalń a szkopy chca budować kopalnie węgla u nas i maja w nosie tzw.ochronę środowiska.Rządzie puknij sie w głowę bo zaczynasz coraz bardziej błądzić

 3. Hej pisojebcu ty to jestes taki sam jak ten kolega ktorego masz miedzy nogami.Wypowiadaj sie przyjemniejszymi slowami bo takie wypowiedzi czytaja kulturalni ludzie a nietylko tacy jak ty ,bardzo dobrze dobrales sobie nazwe bo widac ja piszesz.
  Pozdrowienia Piotr.

 4. Polskie tez by zarabiały, gdyby nie musiały karmić całą rzeszę związkowców-nierobów, którzy tylko mącą ludziom w głowach.

 5. Polskim spółki nie zarabiają,
  niemieckie tak,
  Sprzedane za chuj wie ile mln do podziału w PiS 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here