W Gliwicach jest ponad 40 organizacji pożytku publicznego, które działają na rzecz miasta i mieszkańców. W znakomitej części ich aktywność finansowana jest z jednego procenta naszych podatków. Jak co roku, możemy je wesprzeć.

Ponad 40 organizacji, kilkuset wolontariuszy, tysiące inicjatyw, warsztatów, spotkań, kursów. W naszym mieście działają organizacje zajmujące się niemal każdą dziedziną życia: edukacyjną, kulturalną, społeczną, charytatywną, sportową, turystyczną, naukową. Duży nacisk kładziony jest na aktywizację seniorów: mamy stowarzyszenia działające na rzecz kombatantów, baśniowe babcie, które pomagają w opiece nad przedszkolakami, organizowane są warsztaty komputerowe dla osób starszych oraz spotkania tematyczne. Wszystkie stowarzyszenia działają na rzecz mieszkańców. Aby jednak mogły pomagać, potrzebne jest wsparcie finansowe. Warto dodać, że nasz procent tak naprawdę nic nas nie kosztuje – jeżeli go nie przekażemy potrzebującym, fundacjom czy stowarzyszeniom, środki nie pozostaną na naszym koncie, tylko trafią do Skarbu Państwa.

W ubiegłym roku do gliwickich organizacji pozarządowych z 1% trafiło ok. 4 mln zł

Jak to zrobić?
Przekazanie 1% podatku jest bardzo proste. Wypełniając zeznanie podatkowe (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39), w rubryce „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” wystarczy wpisać numer Krajowego Rejestru Sądowego wybranej organizacji oraz wysokość kwoty, którą chcemy przekazać (nie większej niż 1% podatku wykazanego w zeznaniu). Listę ponad 40 organizacji pożytku publicznego (tzw. OPP lub NGO), które działają w naszym mieście, można znaleźć na stronach: www.gcop.gliwice.pl/baza-organizacji oraz  www.pozytek.gov.pl. Zeznanie podatkowe trzeba złożyć we właściwym urzędzie skarbowym do 2 maja. W wypełnieniu dokumentów, jak co roku bezpłatnie pomagają wolontariusze Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych (przy ul. Barlickiego i Studziennej). Wolontariusze służą wsparciem w zamian za wpisanie w rubryce „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” jednej z gliwickich organizacji pożytku publicznego. GCOP przygotowuje również niespodziankę – wyjątkową imprezę dla seniorów. Która odbędzie się 24 lutego. Będzie to potańcówka, na którą biletem wstępu będzie deklaracja podatkowa. Wolontariusze pomogą ją wypełnić, uzupełniając miejsce w którym należy podać organizację pożytku publicznego jedną gliwicką, wybraną przez właściciela deklaracji. Aby umówić się na wypełnienie deklaracji wystarczy zadzwonić na nr tel. 32/ 775-20-53.

 

 

źródło: UM Gliwice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here