21 – tyle koncepcji uciepłownienia budynków w różnych częściach Gliwic posiada obecnie gliwicki PEC. Ich realizacja jest rozłożona w czasie zgodnie z wieloletnim planem inwestycyjnym spółki. W tym roku do miejskiej sieci ciepłowniczej podłączane będą głównie budynki z rejonu Łabęd i Sośnicy.
Od 2015 r do miejskiej sieci ciepłowniczej przyłączono już 46 budynków z tzw. starej Sośnicy. Wiekszością (39 budynków z ulic Gankowej, Na Filarze, Sztygarskiej, Wielickiej, Reja, Związkowej, Bieszczadzkiej i Odrowążów) zarządza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Domator”. Siedem budynków (z ulic Gankowej, Korczoka, Wielickiej i Odrowążów) znajduje się w gestii wspólnot mieszkaniowych zarządzanych przez ZBM I TBS.
– Oprócz mieszkańców z Sośnicy, od bieżącego sezonu z ciepła systemowego korzystają też m.in. kolejni mieszkańcy Łabęd z ulic Róży Luksemburg, Gałczyńskiego i Partyzantów (numery nieparzyste), w sumie 14 budynków – wylicza Beata Wacławczyk, specjalista ds. marketingu i handlu w PEC Gliwice. – W ubiegłym roku do sieci podłączyło się 10 budynków z rejonu Zatorza, 11 budynków mieszkalnych budowanych w systemie deweloperskim (dwa na os. Żabińskiego, jeden na ul. Góry Chełmskiej, pięć na ul. Bogatki, jeden na ul. Kozielskiej, dwa na ul. Wiązowej) oraz dwa kolejne obiekty z kompleksu Nowych Gliwic przy ul. Bojkowskiej – zaznacza.
Obecnie PEC eksploatuje 187,5 km sieci ciepłowniczej oraz 1078 węzłów cieplnych. W ubiegłym roku nastąpił przyrost sieci o ok. 6 km, a do sieci przyłączono 84 budynki na terenie całego miasta. To około 1000 mieszkań – zarówno w starszym, jak i nowym budownictwie.
– Do tematu podłączeń podchodzimy kompleksowo i planowo – wyjaśnia Agnieszka Krztoń, inspektor nadzoru z Działu Inwestycji PEC Gliwice. – Na podstawie posiadanych koncepcji uciepłownienia, sukcesywnie realizujemy przyłączenia budynków zgodnie z przyjętym harmonogramem. Na sezon 2017/2018 planujemy zainstalowanie ok. 70 węzłów kompaktowych na terenie całego miasta. Budynki zlokalizowane w pobliżu istniejącej sieci ciepłowniczej będą podłączane na bieżąco, w miarę posiadanych środków finansowych. Natomiast tam, gdzie wymagana jest rozbudowa sieci, a zainteresowanie przyłączeniem obejmuje co najmniej połowę budynków z danego obszaru, np. na osiedlu Baildona, budynki będą przyłączane zgodnie z założonym wieloletnim planem inwestycyjnym – dodaje Agnieszka Krztoń.
Systematycznie modernizowane i wymieniane są też stare odcinki sieci ciepłowniczej.
– W 2016 roku rozpoczęliśmy wymianę sieci m.in. na osiedlu Bema w Sośnicy. Od marca prace będą kontynuowane. Ze względu na stan dotychczasowej cieplnej sieci kanałowej, nastąpi zmiana sposobu zasilania obiektów w ciepło – PEC doprowadzi do budynków nowe przyłącza cieplne, a zarządcy budynków, czyli SM „Domator”, GSM „Sośnica” oraz właściciele dwóch pozostałych lokali użytkowych, we własnym zakresie zakupią i zainstalują węzły cieplne. Całość, wraz z odtworzeniem i uporządkowaniem terenu, powinna być zakończona do końca września – mówi Klaudia Buchta, inspektor nadzoru z Działu Inwestycji PEC Gliwice.