SixSilver Jubiler Gliwice

Gliwiczanie, którzy mieli okazję dzisiaj przemierzać Plac Piastów, pewnie zauważyli, że brakuje w okolicy pewnego stałego elementu. Chodzi o budynek mieszczący się przy przystanku, z którego kursują autobusy w stronę Knurowa. Rejon tzw. zajezdni.

FORUM

Wielu mieszkańców Gliwic uważa, że te “budy” szpeciły okolicę. Na placu pojawił się ciężki sprzęt i zrównał obiekt z ziemią. Informowaliśmy o tym dzisiaj przed godziną 13.00.

Jak przekazała nam Joanna Lenczowska z biura rzecznika prasowego Prezydenta Gliwic, to prace związane z przygotowaniem do jednej z największych i najważniejszych inwestycji w Gliwicach, jaką jest budowa nowoczesnego Centrum Przesiadkowego. W ramach tej inwestycji przewidziano m.in. przebudowę ścisłego centrum.

Ten rejon zyska nowe oblicze, ma stać się kolejną wizytówką naszego miasta i nową, przyjazną przestrzenią miejską.

W planach jest przebudowa ul. Bohaterów Getta Warszawskiego wraz z odcinkiem ul. Zwycięstwa, placu Piastów i odcinka ul. Piwnej, ul. Składowej z fragmentem ul. Warszawskiej, ul. Okopowej, ul. Na Piasku i placu przed dworcem PKP oraz fragmentu ul. Tarnogórskiej. Na przedłużeniu ul. Udzieli zaplanowano ciąg dla pieszych i rowerów, łączący okolice ulic Kolberga i Tarnogórskiej z Centrum Przesiadkowym.

Zaplanowano także ścieżkę rowerową łączącą trasę rowerową Centrum – Sośnica z drogami rowerowymi na terenie Centrum Przesiadkowego, wykonanie zadaszonych parkingów dla jednośladów oraz stacji wypożyczalni rowerów na terenie Centrum.

Nowoczesne Centrum Przesiadkowe skupi wszystkie środki transportu miejskiego w jednym miejscu. 

Projektowanie Centrum przesiadkowego dokończy Mostostal Zabrze Biprohut (przypomnijmy, że wcześniej Miasto rozwiązało umowę z wyłonioną w przetargu firmą – Pas Projekt z Nadarzyna. Miasto wskazało na szereg nierzetelności i opóźnienia ze strony tej firmy), a przed miastem otwiera się szansa na złożenie wniosku o dofinansowanie unijne tej inwestycji. Umowa z projektantem została podpisana 24 stycznia.

Głównym zadaniem Mostostalu będzie dokończenie dokumentacji projektowej, w tym przygotowanie i przekazanie do 20 marca projektów budowlanych, dokumentacji ZRID i dokumentacji zgłoszeniowej, umożliwiających Miastu Gliwice zdobycie wielomilionowej dotacji z Unii Europejskiej na budowę Centrum Przesiadkowego. Chodzi o kwotę ok. 130 mln zł w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Na wykonanie całości zadania związanego z projektowaniem Centrum Przesiadkowego w Gliwicach Mostostal Zabrze Biprohut ma 25 tygodni od dnia podpisania umowy.

26 KOMENTARZE

  1. Dla niezorientowanych – firma Mostostal Zabrze Biprohut ma siedzibę w Gliwicach, przy pl. Piastów a z Zabrzem ma tyle wspólnego co Orlen z Płockiem.

  2. Mostostal Zabrze? Przecież wszystko co związane jest z zabrzem to bankrutujace gnioty. Firmy kogucik. Popatrzcie jak rzadzone jest Zabrze. Wszystkie pieniądze podatników pani Caryca wyrzuca w stalinowski klub bankrut górnik Zabrze. To skandal żeby Gliwice płacił y zabrzańskie j firmie. Zabrze zawsze na Gliwicach zerwał. Wstyd. Ja bym na granicy postawił mur. Niech Caryca sama utrzymuje swoje dzieci. Wara od Gliwic zabrzańskie trutnie

  3. No właśnie, ja tam czasem jadałam hot dogi, naprawdę smaczne, a poleciła mi je jeszcze kiedyś koleżanka z pracy z Pyskowic 😛

  4. Nie ma co dywagować, dopóki spora część mieszkańców nie skończy rozpaczać z tęsknoty za obskurnymi budami z “jedzeniem”

  5. “Uspokajamy wielbicieli hot dogów, hamburgerów i zapiekanek. Z tego, co wiemy McWalter daleko się nie przemieszcza, zostaje przeniesiony obok sklepu ogrodniczego na Placu Piastów”

  6. Ciekawe ile będzie stało puste te miejsce zanim się je zagospodaruje ? Kiosk o wyglądzie małego sklepiku przy dworcu gdzie sprzedawano i naprawiano telefony komórkowe został wyburzony ponad 5 lat temu i nic się tam nie robi. Może kioski nie wyglądają najlepiej, ale w nich pracują ludzie którzy mają swoje działalności gospodarcze, zatrudniają pracowników i płacą podatki między innymi na urzędników którzy nie zastanawiają się co z właścicielem kiosku i jego pracownikami, zwłaszcza jak mają już swoje lata i nikt ich do pracy nie chce .Nie dają nic w zamian żadnych propozycji zmiany lokalu czy miejsca. Państwo z UE załatwiło dotacje dla ludzi 50+, dla bezrobotnych. Z UE pożyczka do 40000 zł na otwarcie firmy, a z urzędu pracy pożyczka do 20000 zł na otwarcie firmy która byle wytrzymała 2 lata i nie trzeba zwracać pożyczki, a tu jednym ruchem niszczy się małe firmy które są czasami od wielu lat, chociaż w TV wszyscy mówią o wspieraniu małej przedsiębiorczości . To jest zwykła nie gospodarność likwidować komuś działalność dużo przed inwestycją.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here