Gliwicka policja namierza kierowców przez lornetki. Nie ma taryfy ulgowej

Wielu kierowców najwyraźniej zapomina, że trzymanie w dłoni i korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy samochodem jest zabronione.

Prowadzący pojazdy rozmawiają, wysyłają SMS-y, a nawet przeglądają strony w internecie. Tymczasem każde, choćby najkrótsze przeniesienie uwagi z czynności, jaką jest kierowanie, na coś innego, może skutkować tragedią. Policjanci podchodzą do tego problemu bez taryfy ulgowej.

Odbierający połączenie czy esemesujący kierowca nie jest w stanie odpowiednio wcześnie zauważyć pieszego, który wchodzi na jezdnię, w efekcie ominąć go czy wcisnąć hamulec. Nie zareaguje też odpowiednio szybko na hamowanie poprzedzającego go pojazdu.

Za tego typu przewinienia policjanci ruchu drogowego nakładają w naszym rejonie od kilkunastu do kilkudziesięciu mandatów miesięcznie. Mają nadzieję, że przestrogi podziałają i kierowcy, chcąc rozmawiać podczas jazdy, albo zatrzymają na chwilę samochód, albo zakupią systemy głośnomówiące – ich cena jest zazwyczaj dużo niższa niż koszt mandatu.

Zgodnie z art. 45. ust. 2. pkt 1. kodeksu drogowego: „Kierującemu pojazdem zabrania się: korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za złamanie tego przepisu grozi mandat w wysokości 200 zł”.

Brytyjscy i amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, których wnioski są jednoznaczne: kierowcy, którzy w czasie prowadzenia piszą wiadomości, zamiast patrzeć na to, co dzieje się na drodze, mogą spowodować wypadek.

Badania prowadzono na grupie studentów – w symulowanych warunkach jazdy pisali oni sms-y. Okazało się, że wszyscy zachowywali się tak, jak kierowca, który ma prawie promil alkoholu we krwi. Taki prowadzący nie potrafi jechać po wyznaczonym torze, ma wolniejszy refleks i z opóźnieniem podejmuje decyzje. Piszący wiadomości zachowuje się podobnie, bo nie widzi dokładnie tego, co dzieje się na drodze, jego wzrok skierowany jest na klawiaturę telefonu komórkowego. Wykonuje dwie czynności w tym samym czasie, zamiast skupić się na prowadzeniu pojazdu.

źródło i foto: KMP Gliwice

 

 

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

103,911FaniLubię
14,799ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły