20 maja odbyło się oficjalne rozpoczęcie budowy Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu. To ważny krok w rozwoju polskiej nauki i kolejny etap szeroko zakrojonej współpracy między Politechniką Śląską, a holenderską spółką Philips.
Dzięki połączeniu potencjału intelektualnego oraz doświadczenia obu stron, realizowany projekt przyczyni się do rozwoju innowacyjnych technologii w zakresie telemedycyny, e-zdrowia oraz zdalnej diagnostyki. Śląskie Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu zostanie zlokalizowane na terenie kampusu Politechniki Śląskiej przy ul. Roosevelta w Zabrzu. Powstaje w oparciu o projekt „Assist Med Sport Silesia”, który znalazł się na liście kluczowych przedsięwzięć województwa śląskiego.
– To wspólne przedsięwzięcie Politechniki Śląskiej, firmy Philips i Miasta Zabrze i wyjątkowe nie tylko w skali regionalnej i krajowej, ale także międzynarodowej. Nie był to efekt chwilowych działań, a ośmiu lat ciężkiej pracy – mówił Rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk. – W historii Politechniki Śląskiej nie było przedsięwzięcia z tak dużym udziałem partnera biznesowego, z tak dużym wkładem finansowym i technologicznym. Rozwój współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym to jeden z naszych priorytetów i na tym chcemy budować markę Politechniki Śląskiej jako otwartego ośrodka badań naukowych, współpracy i transferu technologii. – podkreślał.
Synteza różnych obszarów badawczych w ramach jednego ośrodka ukierunkowanego na wytwarzanie technologii wspierających nauki medyczne to rozwiązanie sprawdzone poprzez lata doświadczeń – dekadę temu powołano do życia (jako pierwszą tego typu jednostkę wyodrębnioną wśród polskich uczelni) Wydział Inżynierii Biomedycznej.
– Kiedy zaczynaliśmy 10 lat temu, dysponowaliśmy bardzo silną kadrą i atrakcyjnym kierunkiem kształcenia – inżynierią biomedyczną. Te 10 lat było czasem trudnym, ale satysfakcjonującym. Udało się zbudować laboratoria, udało się zbudować całą infrastrukturę badawczą – mówił prof. Marek Gzik, Dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej. – A to, co nas najbardziej cieszy, to rozpoczynająca się inwestycja i budowa Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu „Assist Med Sport Silesia”. Te laboratoria powstają po to, by prowadzić badania na najwyższym poziomie. Ale by je prowadzić, potrzebujemy wykształconych, zdolnych ludzi. I taką kadrę mamy – bardzo dużo młodych, uzdolnionych naukowców, którzy dzięki laboratoriom będą rozwijali najbardziej zaawansowane technologie i dla medycyny, i dla sportu – dodał.