Wyższe uczelnie przeciwko nowotworom krwi! X edycja akcji HELPERS’ GENERATION
Studiują socjologię, ekonomię, matematykę czy prawo. Mieszkają w różnych regionach Polski, mają odmienne marzenia i plany zawodowe, ale jeden cel – znalezienie Dawców dla chorych na nowotwory krwi. Działają w ogólnopolskiej społeczności –HELPERS’ GENERATION – dzięki której nie tylko niosą pomoc pacjentom onkologicznym, ale jednocześnie doskonalą swoje kompetencje liderskie.
Tegoroczna edycja projektu upłynie pod znakiem liczby 10 – X edycja projektu, 10 lat działalności Fundacji DKMS to ponad 1,4 mln zarejestrowanych Dawców i 6000 szans życie. Od 10 grudnia, przez cały tydzień, na wybranych uczelniach w całej Polsce, studenci będą rejestrować potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych.
989 akcji w 5 lat!
Różne regiony Polski, 989 akcji, 108 349 potencjalnych Dawców szpiku i 580 Dawców faktycznych – to liczby, podsumowujące 5 lat studenckiego projektu HELPERS’ GENERATION, którego pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku! To między innymi dzięki tej akcji w bazie Fundacji DKMS jest obecnie zarejestrowanych 1,4 mln osób, z czego 6000 chorych już otrzymało szansę na nowe życie. To wciąż jednak kropla w morzu potrzeb! Niestety, nadal co 5. Pacjent nie znajduje swojego Dawcy, dlatego studenci łączą siły, aby każdemu choremu dać nadzieję – i szansę na nowe życie.
W całej Polsce 40 uczelni bierze udział w X edycji akcji HELPERS’ GENERATION – w tym Politechnika Śląska w Gliwicach i w Katowicach. Studenci tygodniami przygotowują się do tego wydarzenia, a akcję na uczelniach poprzedza dwudniowy warsztat, organizowany przez Fundację DKMS, na którym studenccy Liderzy otrzymują rzetelną wiedzę, z zakresu dawstwa szpiku i metod pobrania, zgłębiają tajniki przeprowadzenia skutecznej akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku a także uczą się efektywnego zarządzania zespołem.
Co łączy tych wszystkich młodych ludzi, zaangażowanych w projekt HELPERS’ GENERATION?
– Łączy nas to ogromne dobro, które drzemie w sercu każdego, kto podejmuje się organizowania takiej akcji po raz pierwszy, drugi i kolejny. Łączy nas chęć działania – nie patrzymy na świat narzekając, jaki jest niesprawiedliwy i zły, my wstajemy i działamy, robimy coś, aby go zmienić i ulepszyć. Zbliżają się Święta, dlatego bardzo zależy nam na tym, żeby Święty Mikołaj zatrzymał się na chwilę na Uniwersytecie Warszawskim, a potem dotarł do Pacjentów jak najszybciej i przyniósł im najważniejszy, niepowtarzalny prezent – bliźniaka genetycznego – mówi studentka Uniwersytetu Warszawskiego.
Czas na Politechnikę Śląską!
Tegoroczna, X edycja HELPERS’ GENERATION odbędzie w dwóch placówkach Politechniki Śląskiej – w Gliwicach oraz w Katowicach. Rejestracja będzie miała miejsce w dniach 10-16 grudnia, a możliwość dołączenia do bazy Potencjalnych Dawców będą mieli studenci nie tylko studiów dziennych, ale również zaocznych.
Śledź wydarzenie na Facebooku: Pomogę, bo mogę! – Politechnika Śląska w Gliwicach
Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek, w przedziale wieku 18-55 lat. Waga, dopuszczająca do rejestracji w bazie, to nie mniej niż 50 kg.
Więcej informacji o HELPERS’ GENERATION znajdziecie na stronie: https://www.dkms.pl/pl/student
Więcej informacji o Fundacji DKMS:
www.dkms.pl
Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest 1,4 mln potencjalnych Dawców szpiku, spośród których 6 000 (listopad 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.