Płytki kamienne to trwałe materiały wykończeniowe, które są nieodłączną częścią współczesnych projektów wnętrzarskich. Kamień naturalny jest bardzo odporny na zniszczenia i nawet po wielu latach użytkowania zachowuje swój pierwotny wygląd. Sprawdź, czym dokładnie różnią się poszczególne rodzaje kamienia i na jakie kafelki się zdecydować – marmurowe, granitowe, a może z trawertynu?
Dlaczego warto zainwestować w płytki z kamienia naturalnego?
Kamień naturalny, zwłaszcza granit i trawertyn, są bardzo popularne w pomieszczeniach, które są szczególnie eksponowane na działanie wilgoci. Marmur, dzięki efektownemu ożyłowaniu, doskonale sprawdzi się z kolei w salonie czy przedpokoju. Płytki kamienne z marmuru mają wyższy stopień nasiąkliwości, ale po przeprowadzeniu impregnacji mogą być z powodzeniem stosowane jako okładziny podłogowe.
Wszystkie trzy rodzaje kamienia sprawdzą się w projektach zakładających montaż ogrzewania podłogowego. Naturalne surowce świetnie przewodzą ciepło i nie ulegną zniszczeniu wskutek działania wysokiej temperatury. Niewątpliwą zaletą jest także łatwość w utrzymaniu w czystości.
Polerowane płytki kamienne wewnętrzne są niemal pozbawione porów, dlatego nie ma obawy, że dojdzie do wniknięcia zabrudzeń. Kafelki o powierzchni matowej lub płomieniowanej mają natomiast wyższy stopień przyczepności, dlatego sprawdzą się w intensywnie eksploatowanych pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko poślizgnięcia się.
Marmur czy granit – który kamień jest najlepszy do wnętrz?
Marmurowe płytki kamienne na ścianę cieszą się niezmienną popularnością wśród osób preferujących elegancki design. Ich cechą szczególną są żyłki, które tworzą unikalny wzór. Są dostępne w wielu kolorach, od białego po czarny, zielony, różowy czy beżowy.
Takie płytki kamienne oferuje m.in. zakład kamieniarski Gran-Pol.Mówiąc o marmurze, często podkreśla się jego trwałość. Kafelkiwymagają ponadto regularnej impregnacji, aby zachować swój wygląd. Marmurowe okładziny idealnie nadają się do wnętrz minimalistycznych i glamour.
Granit jest z kolei znany ze swojej twardości i odporności na wysokie temperatury. Podobnie jak marmur występuje w wielu wariantach kolorystycznych, co ułatwia dobór idealnej okładziny do domowych wnętrz. To materiał, który może być stosowanyzarówno w kuchniach, jak i łazienkach, a nawet na zewnątrz, np. na tarasach.
Płytki kamienne na podłogę i ścianę z trawertynu – czy to dobry wybór?
Tańszą alternatywą dla granitu jest trawertyn. Takie płytki z naturalnego kamienia mają matowy, rustykalny wygląd i powierzchnię z naturalnymi porami i szczelinami. Oferta rynkowa obejmuje kafelki w odcieniach beżu, brązu i szarości. Taka kolorystyka pozwala wprowadzić do wnętrz ciepły charakter. Niestety, kafelki z trawertynu mają kilka wad. Po pierwsze, są mniej trwałe niż granit i marmur, bardziej miękkie i podatne na ścieranie.
Co za tym idzie, podłoga wykonana z tego materiału może wymagać częstszej konserwacji. To jednak nie wszystko. Trawertyn łatwo chłonie wodę, dlatego konieczne jest regularne impregnowanie. Może być bardziej podatny na plamy niż granit, niemniej przy ostrożnej eksploatacji przez długi czas zachowa swój pierwotny wygląd.
Dzięki rustykalnemu wyglądowi idealnie pasuje do stylu vintage i klasycznego. Kolorystyka oraz faktura mogą jednak utrudnić stworzenie aranżacji inspirowanej trendami minimalistycznymi czy wnętrzami glamour.
Każdy naturalny kamień ma niekwestionowane walory wizualne. Zarówno marmur, jak i granit czy trawertyn, znajdą swoich zwolenników, niemniej jeżeli zależy Ci na trwałości i łatwości czyszczenia, postaw na okładziny granitowe lub marmurowe.