Nic tak nie obniża ceny ubezpieczenia OC jak ciężko wypracowane zniżki. Dzięki nim, niezależnie od tego w jakim towarzystwie kupuje się polisę, zawsze ma się pewność, że cena będzie niska. Wiele czasu potrzeba na ich wypracowanie, ale stracić je jest bardzo łatwo.

Czym są zniżki?

Zniżki na polisach komunikacyjnych to nic innego jak pewnego rodzaju rabat, który jest przydzielany przez ubezpieczyciela właścicieli auta za każdy rok bezszkodowej jazdy. Dodatkowo ulgi te są w części lub w całości respektowane przez wszystkie towarzystwa, nie tylko to w którym je uzyskano. Standardowo maksymalna wysokość ulg to 60%, jednak są ubezpieczyciela, którzy oferują 70%, a nawet 80% zniżek.

Jak towarzystwa naliczają zniżki?

Często kierowcy mylnie sądzą, że każdy ubezpieczyciel stosuje ten sam system naliczania zniżek – każdy rok bezszkodowy to dodatkowe 10% ulgi. W rzeczywistości jednak rabat przyznawany może być na różnych zasadach. Np. w jednym towarzystwie po trzech latach bezpiecznej jazdy kierowca otrzyma 15% zniżek, a w innym już po roku będzie mógł cieszyć się z 10% rabatu. Ponieważ zmiana ubezpieczyciela co roku nie jest niczym niezwykłym, towarzystwa w wielu przypadkach zwracają uwagę na ilość bezszkodowych lat nowego klienta i na tej podstawie przeliczają dla niego wysokość zniżek.

Kiedy traci się zniżki?

Zniżki można stracić w 3 przypadkach:

 • Spowodowanie szkody
  nie musi to koniecznie być kolizja lub wypadek. Za szkodę uznaje się każde zdarzenie, które zostało spowodowane danym pojazdem i doprowadziło do strat w zdrowiu lub mieniu osób trzecich. Może to więc być np. uszkodzenie płotu sąsiada przy cofaniu. W takich przypadkach to towarzystwo właściciela pojazdy będzie odpowiedzialne za wypłatę odszkodowań. Po każdej wypłacie obniży wysokość wypracowanych przez kierowcę ulg;
 • Przerwa w ubezpieczeniu
  jeśli posiada się ubezpieczenie OC przez kilka lat, a po tym czasie np. z powodu sprzedaży pojazdu nie kupuje się tej polisy, możne stracić wypracowane zniżki. W zależności od ubezpieczyciela przerwa może wynieść do 3 lat. Później ulgi są obniżane o 10% za każdy dodatkowy rok lub przepadają całkowicie.
 • Współwłaściciel pojazdu spowoduje szkodę
  współwłaściciela do pojazdu dopisuje się zazwyczaj, aby móc korzystać z jego wysokich zniżek i obniżyć cenę ubezpieczenia obowiązkowego. Jeśli jednak jeden z posiadaczy auta spowoduje szkodę i zostanie mu zabranych cześć zniżek, to to samo spotka także wszystkich współwłaścicieli. Należy więc pamiętać, że wszystkie osoby które widnieją w dowodzie rejestracyjnym nie tylko mogą korzystać ze swoich zniżek, ale także solidarnie je tracą.

Jak odzyskać zniżki OC? Nie ma innego sposobu jak tylko znów wypracować je jeżdżąc cały rok bez żadnej szkody. Jeśli jednak kierowca był sprawcą np. dwóch szkód w ciągu jednego roku, aby odzyskać zabrane ulgi konieczne będą dwa lata bezpiecznej jazdy.

Cena ubezpieczenia po utracie zniżek

Jeśli było się sprawcą szkody i towarzystwo musiało wypłacić odszkodowanie, z całą pewnością w kolejnym roku zaproponuje takiemu kierowcy znacznie wyższą ceną na ubezpieczenia OC niż przed rokiem. Jest to podwójnie niekorzystna sytuacja, ponieważ z jednej strony kierowca stracił część ulg, a po drugie spowodowanie przez niego szkody sprawiło, że stał się on klientem bardziej ryzykownym, co również bardzo wpływa na cenę polisy obowiązkowej.

Bardzo rzadko zdarza się, aby ubezpieczyciel, który musiał wypłacić odszkodowanie, w dalszym ciągu proponował korzystną cenę OC. Dlatego też warto sprawdzać oferty innych firm. Jest spora szansa, że będą one w stanie przedstawić o wiele lepszą propozycję. Dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie ofert w możliwie jak największej liczbie towarzystw. Pomocne będą tu różnego rodzaju internetowe porównywarki lub kalkulatory OC. Dzięki tego typu narzędziom właściciel pojazdu może w ciągu kilku minut przeliczyć koszty ubezpieczenie w kilkunastu różnych firmach i sprawdzić, czy któraś z nich, pomimo szkody jest w stanie zaoferować dobrą cenę na OC.

4 KOMENTARZE

 1. a propos czasu na wypracowanie zniżek wie autor może jak to jest z tym oc od yanosika? na necie pisali, że wystarczy przejechac 300km żeby dostać ofertę a ja jeżdżę i jeżdżę (300 kilosów dawno pyknęło) i nic ;/

 2. Tak mają, ale u wielu ubezpieczycieli można dokupić dobrowolne ubezpieczenie OC od ewentualnych szkód, które możemy spowodować w życiu codziennym. I warto to zrobić!
  Wbrew pozorom maksymalna kwota, która może być wypłacona z OC kierowcy NIE JEST AŻ TAK DUŻA.
  Przykładowo: kierowca spowodował poważny wypadek (jest jeden winny). W wypadku giną dwie osoby, a trzy zostają ciężko ranne. Te ciężko ranne osoby zostają na całe dalsze życie inwalidami. Gwarantowana kwota z ubezpieczenia OC kierowcy nie wystarczy na zasądzone odszkodowania i zadośćuczynienia, na renty wypłacane do końca życia poszkodowanym w wypadku, na pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji. A dochodzą do tego jeszcze odszkodowania za zniszczone mienie i (co często się zdarza) utracone dochody (które w przypadku niektórych osób mogą osiągać nawet miliona, kilku milionów pln miesięcznie)…

  https://www.mfind.pl/akademia/abc-zakupu/suma-ubezpieczenia-i-suma-gwarancyjna/

 3. Patrzcie nie tylko na zniżki, ale również (a nawet przede wszystkim) na maksymalną kwotę odpowiedzialności ubezpieczyciela, abyście w przypadku poważniejszego zdarzenia nie musieli bardzo dużo dopłacać z własnej kieszeni…
  Może zdarzyć się tak, że Wasze ubezpieczenie nie pokryje w całości następstw wypadku. I co wtedy z tego, że było ono tanie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here