Pojawiła się możliwość reaktywacji połączenia kolejowego do Gliwic. O potrzebie odtworzenia ruchu pociągów w systemie sprawnej kolei podmiejskiej mówi się od lat.
Wielu mieszkańców koncentruje swoją aktywność zawodową poza Pyskowicami. Od czasu likwidacji torów na odcinku ze stacji Pyskowice do Pyskowice-Miasto nie wszyscy z nich mają jednak możliwość bezpośredniego dojazdu pociągiem do Gliwic. Zamierzenia zyskały realny kształt wraz z powstaniem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, której członkiem są Pyskowice.
Rozwój transportu szynowego jest strategicznym celem GZM. W przyszłości kolej ma być kręgosłupem całego systemu komunikacji publicznej w regionie. Aby tak się stało, konieczne jest powstanie Kolei Metropolitalnej. GZM wykonało właśnie kolejny krok na tej drodze – w kwietniu rozstrzygnięto przetarg na opracowanie studium wykonalności inwestycji.
Ważne miejsce w tych planach przypadło Pyskowicom. Stacja, a może stacje jeżeli uda się przedłużyć połączenie do Pyskowic – Miasta, mają być przystankami początkowymi nowej kolei aglomeracyjnej.
Zamierzenia zakładają, że połączenia w godzinach porannego i popołudniowego szczytu dojazdów/powrotów do i ze szkół oraz zakładów pracy będą bardzo częste. Pociąg z Pyskowic Miasta w drodze do Gliwic zatrzymywać się będzie na stacji Pyskowice – Gliwice Kuźnica – Gliwice Łabędy (po modernizacji, z węzłem przesiadkowym) – Gliwice os. Kopernika (nowy przystanek). Dodatkowo przy stacjach: Pyskowice i Pyskowice Miasto zrealizowane zostałyby w ramach tej inwestycji strefy parkowania typu Park&Ride, z parkingami samochodowymi i rowerowymi dla przesiadających się na pociąg.
Zamierzenia samorządu Pyskowic są już daleko zaawansowane. Plany posiadają akceptację GZM oraz miasta Gliwice. Na wprost oczekiwań wyszły też plany rządowe. Nowe perspektywy finansowania rozwoju sieci kolejowej daje program „Kolej+”. Procentują partnerskie relacje wśród samorządów Metropolii. GZM zadeklarowała pomoc Pyskowicom we współfinansowaniu przedsięwzięcia. To kolejny przykład, że członkostwo i doskonała współpraca w ramach Metropolii przekłada się na konkretne korzyści dla miasta.