Przed pierwszą gwiazdką w Muzeum. Zobacz program

Boże Narodzenie – czy w tradycyjnej, bogatej odsłonie, czy we współczesnej, minimalistycznej szacie – to wciąż najpiękniejsze Święta w roku. By w pełni się nimi nacieszyć w grudniowe soboty i niedziele Muzeum w Gliwicach zaprasza starszych i młodszych, dzieci i rodziców na spotkania, warsztaty i zajęcia, podczas których opowiemy o tradycjach, zwyczajach i obrzędowości bożonarodzeniowej. Zapraszamy do Willi Caro i Zamku Piastowskiego – Wesołych Świąt!

Harmonogram wydarzeń:

12 grudnia 2015, Zamek Piastowski, godz. 12:00 i 14:00
Krótka Historia kartki świątecznej
Warsztaty, podczas których poznamy historię bożonarodzeniowych kart świątecznych, sięgającą pierwszej połowy XIX wieku i wykonamy kartkę na wzór tych z epoki brytyjskiej królowej Wiktorii, wykorzystując popularną w tamtych czasach metodę scrapbookingu. Warsztaty dla rodziców z dziećmi od lat pięciu.

12 grudnia 2015, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00
Świąteczny design – design w służbie Świąt
Czy Boże Narodzenie może być piękne tylko w tradycyjnej odsłonie? Podczas zajęć przygotowanych przez Pracownię Działań Artystycznych i Projektowych dowiemy się, jak stworzyć zestaw oryginalnych, współczesnych i co najważniejsze – praktycznych dekoracji świątecznych. Wykonując filcowe i papierowe gwiazdy na choinkę poznamy metodę ozdobnego tkania i zastanowimy się, co oznacza słowo design i jaką rolę odgrywają w nim funkcja i użyteczność oraz co różni design od sztuki. Będziemy się mogli również przekonać, czy rację miał Victor Papanek, autor Designu dla realnego świata, pisząc o tym, jak bardzo absorbujące dla ludzkiego umysłu jest to, co nazywamy wzorem. Zajęcia dla dzieci od lat siedmiu i osób dorosłych.

13 grudnia 2015, Willa Caro, godz. 11.00 i 13.00
Bożonarodzeniowy Atlas Etnograficzny
Warsztaty, podczas których wyruszymy w etnograficzną podróż po Polsce. Poznamy zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe charakterystyczne dla różnych regionów kraju – od Pomorza, przez Warmię, Mazury, Kaszuby po Małopolskę i Górny Śląsk. Dowiemy się, kto w Wigilię przynosi prezenty – Gwiazdka, Dzieciątko, Gwiazdorek a może Mikołaj i poznamy wybrane przykłady dziedzictwa związanego z obrzędowością Świąt Bożego Narodzenia, charakterystyczne dla danych regionów – takie jak chociażby szopki krakowskie. Nie zabraknie opowieści podkreślających niezwykły, magiczny charakter Wigilii, traktujących o tym, jak Święta obchodzili nasi pradziadowie na Śląsku. Zdobyte wiadomości wykorzystamy przy tworzeniu Bożonarodzeniowych Atlasów Etnograficznych, które każdy z uczestników zabierze do domu. Dla rodziców z dziećmi od lat pięciu

13 grudnia 2015, Zamek Piastowski, godz. 12:00 i 14:00
Świąteczne zabawki w stylu retro
Wiele współcześnie znanych obyczajów świątecznych, takich jak strojenie świątecznego drzewka, rozdawanie prezentów – zwłaszcza dzieciom, wspólne śpiewanie kolęd czy rodzinne spotkania rozpowszechniły się na całym świecie dzięki popularności brytyjskiej królowej Wiktorii, jej męża księcia Alberta i dziewiątki ich dzieci. Podczas zajęć – w oparciu o krótkie filmy, przybliżymy, jak wyglądało życie codzienne, a zwłaszcza przygotowania do Świąt w połowie XIX wieku oraz wykonamy zabawki na choinkę: aniołki i lalki w pięknych sukniach wykorzystując – podobnie jak dzieci w tamtym czasie – rysunki, resztki gazet, papierowe serwetki, pióra i cekiny. Warsztaty dla rodziców z dziećmi od lat pięciu

 

źródło i foto: Muzeum Gliwice

 

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,655FaniLubię
14,741ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły