Obecnie coraz większą popularnością cieszy się turystyka rowerowa. Młodzi i starsi wsiadają na rowery i zwiedzają dotąd niepoznane zakamarki naszego pięknego kraju. Umożliwia to stale rozrastająca się infrastruktura rowerowa. Nowe, piękne ścieżki przeprowadzone przez najpiękniejsze okolice różnych województw kuszą turystów.

Czy jednak wszyscy, niezależnie od wieku mogą pozwolić sobie na wymagające szlaki rowerowe w okolicach Tatr czy Podkarpacia? Oczywiście, dzięki rowerom elektrycznym każdy może pozwolić sobie na rowerowy urlop. Rower elektryczny dla seniora to same plusy. Omówmy, w jaki sposób seniorzy mogą spędzać wolny czas na dwóch kółkach.

Utrzymanie dobrej kondycji fizycznej

Zdrowie jest bardzo ważne, każdy o tym wie. Bez niego ciężko w życiu, dlatego producenci rowerów wpadli na wspaniały pomysł stworzenia jednośladu z elektrycznym wspomaganiem. Modele przeznaczone dla seniorów cechują się specyficzną konstrukcją, która ułatwia prowadzenie oraz jazdę na takim rowerze.

Przede wszystkim wsparcie silnika elektrycznego pozwala nawet osobom o słabszym sercu wsiąść na rower. Nie musimy już sami dawać z siebie wszystkich sił. W zależności od tego jak ustawimy wspomaganie naszego silnika możemy wyregulować ilość naszej pracy wkładanej w pedałowanie. Najczęściej do wyboru mamy 3 tryby wspomagania, które dopasujemy indywidualnie do własnej kondycji.

Oprócz tego rowery elektryczne dla osób po 60 roku życia cechują się kilkoma ważnymi elementami ułatwiającymi jazdę seniorom. Przede wszystkim kształt oraz amortyzacja siodełka.

W modelach przeznaczonych dla młodszych osób o sportowym charakterze siodło ma agresywny kształt i jest zdecydowanie twarde. W modelach dla seniorów jest to wygodna kanapa, najczęściej z żelową wkładką zabezpieczającą przed odparzeniami oraz uciskiem. Całość pokryta jest wygodną w dotyku skórą lub materiałem syntetycznym, który nie powoduje uczucia ucisku. Chwyty w takich rowerach są ergonomiczne, przez co osoby z problemami stawowymi w okolicach rąk czy nadgarstków mogą zapomnieć o bólu podczas jazdy.

Sama konstrukcja roweru pozwala na wygodne zajęcie pozycji za kierownicą. Nie musimy podnosić wysoko nogi nad rowerem, ponieważ mamy nisko poprowadzoną ramę. Jest to wielki ukłon w stronę osób z problemami zwyrodnieniowymi stawów kolanowych oraz biodrowych. Samo wspomaganie silnika pozwala na zaoszczędzenie tych stawów, które są najważniejszymi podczas pedałowania. Dzięki temu senior bez większych problemów pojedzie na płaskim terenie, a i wzniesienia nie będą stanowić dla niego większego problemu.

Różne zastosowanie rowerów elektrycznych – Miejskie, Turystyczne

W sklepach możemy znaleźć różnego rodzaju rowery elektryczne. Dla osób młodszych dostępne są przeróżne modele sportowe i górskie, a dla seniorów przede wszystkim modele miejskie oraz ewentualnie turystyczne. Badania wykazały, że seniorzy przemieszczają się na rowerach najczęściej nie dalej niż w promieniu kilku kilometrów od domu. Najczęściej wybierają tę samą trasę w celu przewietrzenia się czy rowerowego spaceru.

Dlatego rowery miejskie same w sobie nadają się idealnie na przejażdżkę, a elektryczne wersje są polecane dla osób starszych. Rowery elektryczne miejskie cechują się prostą konstrukcją techniczną, czyli jest tani w serwisowaniu. Wygoda oraz dodatkowe elementy jak bagażnik, błotniki oraz zintegrowane oświetlenie dodają walorów użytkowych.

Istnieją również modele turystyczne, które skierowane są dla seniorów z przeszłością rowerową. Nie każdy bowiem musi dopiero w wieku podeszłym rozpoczynać swoje przygody z jednośladem. Dla tych, którzy są weteranami rowerowych wypraw przeznaczono turystyczne odmiany rowerów elektrycznych. Mają one mocniejsze silniki oraz pojemniejsze baterie, które umożliwią pokonanie dziennego dystansu na poziomie nawet ponad 100 km. W standardzie, przy lekkim obciążeniu silnika senior jest w stanie rowerem miejskim przejechać nawet pomiędzy 60 a 80 kilometrów. Oznacza to, że przy typowo miejskim użytkowaniu roweru, a więc na krótkich kilkukilometrowych odcinkach, wystarczy jedno ładowanie baterii na tydzień lub dwa.

Jest to niewątpliwie znaczne ułatwienie w korzystaniu z roweru elektrycznego, ponieważ senior może przeznaczyć czas na coś zupełnie ciekawszego niż szukanie ładowarki codziennie w celu naładowania baterii. Modele turystyczne oprócz wspomnianych wyprawowych cech posiadają standardowe, przeznaczone dla seniorów wyposażenie typu wygodna kanapa czy ergonomiczne chwyty na kierownicy. Jak widać wiek jest tylko liczbą i w każdym momencie naszego życia możemy pozwolić sobie na aktywność fizyczną w rowerowej formie.

1 KOMENTARZ

  1. CHwala dla firm rowerowych.Starszy czlowiek powinien wychodzic z domu na swieze powietrze, na nozruszanie swoich kosci I miesni. Cale zycie ciezko pracowali wiec teraz nalezy sie im swobodny odpoczynek,bo zasluzyli. I oby jeszcze dlugo , zdrowo I szczeslieie zyli.Wiwat dla naszych dziadkow i rodzicow.Zyjcie w zdrowiu i szcesciu jeszcze wiele lat. Pozdrawia Was stary gliwiczanin Piotr,ciagle w dobrej formie. Z corka codziennie chodzimy na spacery I jezdzimy zwyklymi rowerami na krotkie wyprawy do pobliskich lasow.Jeszcze raz pozdrawia Was Piotr

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here