Gdzie i kiedy zaczną grzać? Rozpoczyna się sezon grzewczy w Gliwicach

Kalendarzowa jesień rozpocznie się 23 września, jednak już pojawiły się pierwsze chłodne i deszczowe dni. Czy już czas na zmianę garderoby, wyciągnięcie cieplejszych ubrań i odkręcanie kaloryferów w mieszkaniach?

Kiedyś początek tzw. sezonu grzewczego przypadał zwyczajowo na połowę października – były podane dokładne warunki pogodowe jakie muszą zaistnieć, by rozpocząć dostawę ciepła. Decyzję podejmował Wojewoda. Natomiast dzisiaj, to odbiorcy ciepła decydują, o terminie rozpoczęcia ogrzewania swoich lokali. Zależy to od odczuwalnego komfortu cieplnego mieszkańców danego obiektu, na który wpływa stan techniczny budynku, izolacja termiczna, preferencje indywidualne mieszkańców. W przepisach brak konkretów, kiedy i dlaczego miałoby to dokładnie nastąpić.

Jak informuje Beata Wacławczyk – specjalista ds marketingu i handlu PEC – pierwsze pojedyncze uruchomienia ciepła na cele ogrzewania nastąpiły już 4 września 2017 r., a od 18 września swoje budynki uruchomiły duże Spółdzielnie Mieszkaniowe: SM Śródmieście, SM Obrońców Pokoju, SM Energetyk, SM Stare Gliwice, SM Żwirki i Wigury, SM Domator, SM Łabędy, SM Gwarków, SM G-JL, SM Donata, SM Ligonia, SM Kopernik i większość obiektów zarządzanych przez I i II ZBM TBS oraz obiekty Wspólnot Mieszkaniowych.

Obecnie uruchomiona jest dostawa ciepła do około 65 % wszystkich ogrzewanych obiektów. W dniu 20 września ciepło zostanie uruchomione również do SM przy Politechnice Śl., SM Sikornik, SM ADS Sośnica , GSM Sośnica, Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Jeżeli temperatury zewnętrzne nie wzrosną to do końca bieżącego tygodnia uruchomiona zostanie dostawa ciepła dla obiektów z terenu całego miasta. Wyjątkiem są miejsca, gdzie trwają prace remontowe na instalacjach wewnętrznych oraz obiekty, gdzie prowadzone są jeszcze prace inwestycyjne związane z podłączeniem nowych odbiorców ciepła np. w Łabędach, Sośnicy, ul.Świętojańska, ul.Gorzołki, ul.Częstochowska.

Beata Wacławczyk wyjaśnia, że to odbiorcy ciepła decydują, o terminie rozpoczęcia ogrzewania. Zarząd spółdzielni, Zarządca wspólnoty mieszkaniowej czy innej instytucji zarządzającej budynkiem na wniosek mieszkańców decyduje o rozpoczęciu dostawy ciepła do budynku. To on zleca uruchomienie dostarczenia ciepła przedsiębiorstwu ciepłowniczemu. Jedyną formalnością jest złożenie wniosku o uruchomienie ciepła – wniosek jest dostępny na stronie internetowej. Wnioski te są podstawą uruchomienia, pozwalają na oszacowanie wymaganej ilości wytwarzanego ciepła w źródle oraz na oszczędne prowadzenie ruchu i kontrolowanie prawidłowej pracy sieci ciepłowniczej.

Jak zatrzymać w naszym mieszkaniu ciepło na dłużej?

PEC podaje kilka sposobów, dzięki którym na dłużej utrzymamy ciepło, a nasze opłaty będą się niższe. Racjonalne korzystanie z ogrzewania domu i ciepłej wody pomoże zaoszczędzić do 35% tych opłat. Na co należy zatem zwracać uwagę chcąc zaoszczędzić na opłatach za ciepło i nie zmienić dotychczasowego standardu życia?

  1. Stała kontrola ogrzewania pomieszczeń, poprzez regulację zaworów termostatycznych na grzejnikach, dostosowanego do pory roku oraz aktualnych potrzeb. Przyjmuje się, że w pokoju dziennym temperatura ogrzewania powinna wynosić 20-22ºC, a mniej – gdy nie jest on wykorzystywany. Dla innych pomieszczeń temperatura powinna wynosić 16-18 ºC. Obniżenie temperatury w porze nocnej, może przynieść oszczędności od 5% do 15%.
  2. Grzejniki, gdy są zakurzone grzeją gorzej, przez co rośnie zużycie energii. Nie można zastawiać ich meblami oraz zasłaniać zasłonami, bo wówczas ciepło krąży pomiędzy grzejnikiem a oknem zamiast ogrzewać pokój.
  3. Okna wprawdzie powinny być szczelne, to jednak musimy pamiętać o wentylacji domu. Najbardziej efektywne jest usuwanie zawilgoconego powietrza poprzez całkowite otwieranie okien na 5 do 10 minut, a następnie ich zamknięcie. W dzień – powinny być odsłonięte, aby słońce mogło ogrzać pokój, na noc- należy je zasłaniać zasłonami, w celu zmniejszenia strat ciepła. Należy jednak pamiętać, aby nie zasłaniać grzejnika.
  4. Ciepła woda . Kąpiel pod prysznicem pozwala zaoszczędzić od 30% do 50% energii i wody, w porównaniu z kąpielą w wannie. Podczas mycia zębów i golenia zadbajmy o to, aby woda nie płynęła przez cały czas, ponieważ jest to strata i energii, i wody.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

103,911FaniLubię
14,799ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły