Od poniedziałku 16 października do końca miesiąca w różnych porach dnia i częściej niż zwykle dostrzeżemy nad Gliwicami latające drony. Około 30-centymetrowe maszyny będą pilotowane przez operatorów z warszawskiej firmy Enprom na zlecenie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
– Drony nie będą rejestrować obrazu ani dźwięku, nie będą też zbierać danych osobowych ani żadnych innych informacji. Nie będą też zakłócać spokoju, ponieważ będą poruszały się na relatywnie dużych wysokościach: 45 i 80 metrów. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny z firmą Enprom pod numerem telefonu 535-750-065 lub mailowy na adres d.kasprzak@enprom.pl – informuje Damian Kasprzak, kierownik projektu w firmie Enprom. Celem tzw. oblotów będzie dostarczenie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wiarygodnych danych o jakości odbioru sygnałów nadawanych przez bezzałogowe statki powietrzne, czyli drony. Pozwoli to skuteczniej wykrywać je w przyszłości.
To – przypomnijmy – element unijnego projektu „Usługi cyfrowe dla Bezzałogowych Statków Powietrznych”, zwiększającego bezpieczeństwo mieszkańców i realizowanego na podstawie umowy między Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a Miastem Gliwice i gminami Pilchowice i Sośnicowice oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Bezzałogowce, sterowane przez doświadczonych pilotów działających na zlecenie PAŻP, będą widoczne zwłaszcza nad Starymi Gliwicami, Ostropą, Wójtową Wsią, Trynkiem i Bojkowem.
Drony stworzą przestrzenną mapę terenu, która w przyszłości pomoże w bezpiecznym poruszaniu się tego typu urządzeń nad Gliwicami i pozostałymi gminami objętymi unijnym projektem. Specjaliści zmierzą sygnały wysyłane przez bezzałogowce, by lepiej określić ich położenie w przestrzeni oraz wskażą obiekty przekraczające wysokość 25 m, np. budynki, maszty, słupy i drzewa.
Projekt „Usługi cyfrowe dla Bezzałogowych Statków Powietrznych” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.