Oliwia Janeczek i Magda Ratyna zdobyły medale Pucharu Europy!

Świętująca w tym roku swoje 75-lecie Sekcja Szermiercza Piasta Gliwice ma kolejne powody do dumy. Oliwia Janeczek i Magda Ratyna – podopieczne trenera Piotra Markowicza, obecnie dwie najlepsze juniorki młodsze w kraju, stanęły na 2. miejscu podium w turnieju drużynowym w ramach Pucharu Europy Kadetów w Szpadzie Kobiet i Mężczyzn w Budapeszcie. Wysokie lokaty gliwickie szpadzistki wywalczyły także w turnieju indywidualnym, w którym startowały aż 253 zawodniczki z niemal całej Europy i USA.

Jedne z najważniejszych zawodów w sezonie rozegrane zostały w miniony weekend w stolicy Węgier – Budapeszcie. Gliwice reprezentowali na nich szpadziści i szpadzistki Piasta. Jednak to dziewczęta wywalczyły najwyższe lokaty.

Pierwszego dnia zawodów rozegrany został turniej drużynowy, do którego zgłosiło się aż 40 ekip – w tym 3 z Polski. W każdej z biało-czerwonych drużyn znalazły się reprezentantki Piasta. Najsilniejsza okazała się I drużyna, w składzie której gliwiczanki Oliwia Janeczek i Magda Ratyna, wspólnie z Laurą Misiak z RMKS Rybnik i Kamilą Danek z Krakowskiego Klubu Szermierczego, wywalczyły srebrne medale, pokonując Rumunki i Amerykanki oraz nieznacznie ulegając Węgierkom. Pozostałe polskie składy – drużyna II, z gliwiczanką Wiktorią Jędrzejec, zajęła 9. miejsce, a drużyna III, w której zawalczyła gliwiczanka Maria Szczurowska zdobyła 19. lokatę.

Srebrna drużyna dziewcząt stojąca na podium z drużynami, które zajęły 1. i 3. miejsce

Natomiast w niedzielę rozegrano turniej indywidualny, w którym wysokie lokaty zajęły trzy szpadzistki Piasta – Oliwa Janeczek i Maria Szczurowska, które zdobyły odpowiednio 10. i 13. miejsce oraz Wiktoria Jędrzejec, która wywalczyła miejsce 29.

Po turnieju Oliwia Janeczek nadal pozostaje na 1. miejscu w rankingu krajowym, w którym z dużą przewagą wyprzedza swoją klubową koleżankę – Magdę Ratynę.

Wszystkim zawodniczkom serdecznie gratulujemy! (ml/piast.gliwice.pl)