spot_img

53 miejskie mieszkania dla gliwiczan. Co musisz zrobić, żeby się załapać?

spot_img

Gliwice konsekwentnie stawiają na rozwój miejskiej „mieszkaniówki” w ramach realizowanego od 4 lat programu „Mieszkanie+ po gliwicku”.

2 października ruszy kolejny nabór wniosków – tym razem na wynajem mieszkań komunalnych w nowych budynkach wzniesionych przy ul. Górnej i Dworskiej. Do dyspozycji mieszkańców przygotowywane są tam łącznie 53 mieszkania o zróżnicowanym metrażu.

W budynku przy ul. Górnej, realizowanym w programie „Mieszkanie+ po gliwicku” w ramach ostatniego, III etapu inwestycji dofinansowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego, powstaje 18 mieszkań do wynajmu: 7 jednopokojowych o powierzchni od 31,57 m2 do 37,63 m2 oraz 11 dwupokojowych, od 37,52 m2 do 53,73 m2. Jedno mieszkanie przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Budynek, w którego otoczeniu znajdziemy m.in. siłownię pod chmurką, ławki i parking zewnętrzny, wyposażono w windę oraz podziemny garaż z 15 miejscami postojowymi. Obiekt będzie ogrzewany ciepłem systemowym z miejskiej sieci ciepłowniczej.

W drugim budynku, znajdującym się na tworzonym osiedlu mieszkaniowym przy ul. Dworskiej, do wynajmu w ramach programu „Mieszkanie+ po gliwicku” przeznaczonych będzie 35 lokali – od jedno- do trzypokojowych, o powierzchni od około 33 m2 do 67 m2 . Jedno mieszkanie, pozbawione barier architektonicznych, przygotowane będzie stricte pod kątem osób z niepełnosprawnością. Budynek, w którego otoczeniu nie zabraknie zieleni i terenów rekreacyjnych, wyposażono w windę, podłączono go również do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Warto wiedzieć, że zarówno w przypadku ul. Górnej, jak i Dworskiej – zgodnie z obowiązującymi kryteriami naboru – zainteresowani najmem mieszkańcy prowadzący gospodarstwo jednoosobowe będą mogli starać się o lokal z listy metrażowej do 50 m2, prowadzący gospodarstwo dwuosobowe – z listy do 60 m2, natomiast gliwiczanie prowadzący co najmniej trzyosobowe gospodarstwo domowe będą mogli sięgać po wszystkie lokale z dostępnej listy. 

O czym pamiętać przy naborze?

Aby starać się o najem lokum z programu, trzeba m.in. mieszkać na terenie Gliwic, spełniać kryterium dochodowe (szczegóły poniżej), mieć rozliczony podatek dochodowy za dwa ostatnie lata (2021 r., 2022 r. ) w jednym z gliwickich urzędów skarbowych i złożyć we wskazanym terminie kompletny wniosek o zawarcie umowy najmu. W kwestii szczegółowych warunków należy kontaktować się z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej, tel. 32/239-12-74.

Kryterium dochodowe – średni miesięczny dochód w przeliczeniu na osobę:

→ dla gospodarstwa jednoosobowego – od 3971,11 zł do 5559,54 zł na osobę na miesiąc
→ dla gospodarstwa dwuosobowego – od 2779,78 zł do 4765,32 zł na osobę na miesiąc
→ dla gospodarstwa trzyosobowego – od 1985,56 zł do 3971,10 zł na osobę na miesiąc
→ dla gospodarstwa czteroosobowego i większego – od 1588,45 zł do 3176,88 zł na osobę na miesiąc

Formularz wniosku na nowe mieszkania komunalne będzie dostępny od 2 października  – na stronie internetowej www.zgm-gliwice.pl oraz w Biurze Podawczym Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej przy placu Inwalidów Wojennych 12. Dokumenty należy składać do 10 listopada w Biurze Podawczym Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej przy Placu Inwalidów Wojennych 12.

Do tej pory w ramach miejskiego programu „Mieszkanie+ po gliwicku” oddano do dyspozycji gliwiczan 159 mieszkań komunalnych – 33 w budynku przy ul. Anny Jagiellonki 3a, 96 w czterech obiektach miejskich wzniesionych przy ul. Górnej 1, 3, 5 i 7 oraz 30 w budynku przy ul. Opolskiej 12. 

Do 2025 roku w rejonie ulic Dworskiej i Zbożowej ma powstać łącznie 8 budynków z 241 mieszkaniami – komunalnymi i TBS-owskimi. Trwającą już inwestycję w dzielnicy Szobiszowice nadzoruje z ramienia miasta Zarząd Budynków Miejskich II Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Gotowe są obecnie 2 budynki komunalne przy ul. Zbożowej, z 55 mieszkaniami dla gliwickich rodzin, a także budynek TBS-owski przy ul. Dworskiej z 27 lokalami mieszkalnymi. W pozostałych obiektach, zlokalizowanych przy ul. Dworskiej, trwają prace budowlane. 

– Na podstawie umów najmu zawartych z Miastem Gliwice zasiedlonych zostanie łącznie 160 mieszkań w 5 budynkach kompleksu „Dworska – Zbożowa”. Pozostałe zostaną wynajęte jako lokale mieszkalne ZBM II TBS – zwraca uwagę Bożena Kus, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gliwicach.

Na tym nie koniec zamierzeń miasta. 22 komfortowe mieszkania w standardzie „pod klucz” powstają już w nowym budynku komunalnym przy ul. Dolnej i Rymera. Następnych 16 przewidziano w obiekcie planowanym przy ul. Opolskiej. 

Łącznie do 2025 roku w Gliwicach ma zostać wybudowanych jeszcze 161 mieszkań komunalnych oraz 81 mieszkań TBS-owskich. Na realizowane i planowane w tym okresie inwestycje mieszkaniowe miasto przeznaczy około 46 mln zł. 
 

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

99,304FaniLubię
14,915ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły