Najcenniejsze i najciekawsze odkrycia archeologiczne dokonane na terenie powiatu gliwickiego – po raz pierwszy zaprezentowane w ramach jednej wystawy w Zamku Piastowskim. Od znalezisk pochodzących z epoki lodowcowej, kiedy to w dolinie Kłodnicy przebywali „łowcy reniferów”, przez epokę brązu i żelaza po średniowiecze i czasy nowożytne.
Ekspozycja „Przeszłość powiatu gliwickiego. Vademecum archeologiczne” to swoisty wehikuł czasu. Znajdują się na niej między innymi liczące około 10 tysięcy lat zabytki z radiolarytu – surowca, z którego wyroby występują prawie wyłącznie w naszych okolicach, skarb brązowych siekierek z Czarkowa, wyposażenie grobu wojownika z Pławniowic z II wieku naszej ery wraz z rytualnie zniszczonym mieczem, brakteaty – późnośredniowieczne monety odkryte w Chudowie i „kamenec”. To jedyne jak dotąd znalezione na terenie Polski naczynie służące jako mały piecyk lub – co bardziej prawdopodobne – do wyrobu świeczek. Na wystawie zobaczymy również jeden z najbardziej rozpoznawalnych eksponatów gliwickiego Muzeum – szkielet mamuta odkryty w Pyskowicach.
– Historia życia ludzi na terenach podgliwickich trwa nieprzerwanie od kilkunastu tysięcy lat – mówi Monika Michnik. – Pierwsi przedstawiciele homo sapiens pojawili się tu u schyłku epoki lodowcowej – byli to „łowcy reniferów”, którzy w dolinie Kłodnicy nie pozostali jednak zbyt długo. Ocieplenie klimatu i zmiana warunków ekologicznych w środkowej epoce kamienia stworzyły lepsze warunki dla bardziej trwałego osiedlania się społeczności ludzkich. Odtąd okolice Gliwic stały się obszarem, na który z różną intensywnością przybywały kolejne grupy osadników niosąc ze sobą odmienne typy gospodarki, organizacji społecznej, wierzeń… Świadectwem dawno minionych pokoleń są zabytki kultury materialnej – przedmioty zbytku i te służące życiu codziennemu. Wieloletnie badania wykopaliskowe, które na terenie powiatu gliwickiego rozpoczęto jeszcze w okresie przedwojennym, przyniosły dość istotne dla odczytywania przeszłości informacje. Na wystawie w Zamku Piastowskim zaprezentujemy najciekawsze stanowiska archeologiczne i najcenniejsze z odkrytych tam zabytków.
„Przeszłość powiatu gliwickiego. Vademecum archeologiczne”
Wystawa archeologiczna w Zamku Piastowskim
11 kwietnia 2014 – 30 czerwca 2015
Zamek Piastowski, ul. Pod Murami 2