Dwie nasze szpadzistki poradziły sobie świetnie na Mistrzostwach Świata!

Zawodniczka Piasta Gliwice – Magda Ratyna – zajęła 11. miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów Młodszych w Szermierce. W bułgarskim Płowdiw, od 1 do 9 kwietnia, rywalizowało 120 najlepszych szpadzistek z całego świata. Nasze miasto reprezentowała także Oliwia Janeczek, która znalazła się w pierwszej trzydziestce.

Szpadzistki Piasta Gliwice – Magda Ratyna i Oliwia Janeczek, które niedawno zdobyły srebrne medale w turnieju drużynowym podczas Mistrzostw Europy w Tallinie, mogą pochwalić się kolejnym udanym startem – tym razem w Mistrzostwach Świata w bułgarskim Płowdiw, w których zajęły odpowiednio 11. i 26. miejsce.

Gliwiczanki nie miały szczęścia w losowaniu przeciwników. W 1/32 finału zawodniczki Piasta musiały zawalczyć przeciwko sobie. W tym starciu lepsza okazała się Magda Ratyna, która wygrała 15:11. W kolejnej walce Ratyna trafiła z kolei na Węgierkę, Biankę Nagy, która nie tylko jest „numerem 1.” światowej szpady, ale i wygrała te mistrzostwa.

Mimo wysokich lokat gliwiczanki oraz ich trener czuli jednak niedosyt.

– Po dobrym występie na Mistrzostwach Europy i sukcesach w Pucharze Europy przyznam, że liczyliśmy na więcej. Niestety zabrakło nam szczęścia w rozstawieniu. Najpierw Magda i Oliwa trafiły na siebie, a później Magda walczyła z najlepszą zawodniczką tego turnieju. Niemniej uważam, że awans do grona 16 i 32 najlepszych zawodniczek świata to bardzo dobry wynik – mówi Piotr Markowicz, trener gliwickich szpadzistek.

Obie zawodniczki Piasta Gliwice za zajęte miejsca otrzymają punkty do polskiego rankingu już na przyszły sezon, co ułatwi im kwalifikację na międzynarodowe turnieje.