Rozpoczęte w grudniu prace przy budowie ostatniego odcinka obwodnicy zachodniej – od ul. Daszyńskiego do ul. Sowińskiego – są coraz bardziej widoczne. W przyszłym roku nowa trasa zdecydowanie odciąży od ruchu samochodowego miejskie ulice, ułatwiając przejazd przez Gliwice. Docelowo stanie się Drogą Krajową nr 78.
Powstający odcinek trasy o długości blisko 2 km będzie drogą jednojezdniową, z jednym pasem ruchu w każdą stronę, z możliwością dobudowy w przyszłości drugiej jezdni. Na obu końcach nowego odcinka będą skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Przewidziane jest jeszcze jedno skrzyżowanie z projektowaną obecnie obwodnicą Ostropy.
Nową częścią trasy pojedziemy na początku 2024 roku.
Niechronieni uczestnicy ruchu
Zapewniony zostanie bezpieczny przejazd dla rowerzystów – w części z wykorzystaniem zaprojektowanego ciągu pieszo-rowerowego, w części dróg dojazdowych do pól. Cały odcinek zostanie oświetlony z wykorzystaniem energooszczędnego oświetlenia LED, a w okolicy zabudowań przy ul. Daszyńskiego staną ekrany akustyczne. Na trasie nie zabraknie zieleni, w tym drzew i krzewów w pasie drogowym.
Koszty i wykonawca
Budową odcinka obwodnicy zajmuje się wybrane w przetargu konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A. oraz Eurovia POLSKA S.A. Koszt inwestycji (wraz z dokumentacją projektową i przebudową dróg dojazdowych) to obecnie około 45 mln zł. Są to środki z budżetu miasta, ale Gliwice będą się starały o pozyskanie dofinansowania zewnętrznego.
Posęp prac
Do tej pory – przy mało sprzyjającej pogodzie – wykonano blisko 200 metrów kanalizacji deszczowej oraz część utwardzenia dróg dojazdowych do pól, służących głównie ciężkim pojazdom obsługującym teren budowy. W rejonie robót, wskazanym przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dobiegły już końca prace archeologiczne. Po odhumusowaniu terenu dróg technicznych i części trasy głównej nie natrafiono póki co na istotne znaleziska, jednak nadzór ze strony archeologa jest prowadzony stale. Kolejnym miejscem, w którym mogą znajdować się ciekawe pod względem historycznym przedmioty, będzie teren potoku, nad którym już niebawem będą prowadzone roboty związane z budową obiektu mostowego.
Równolegle trwa budowa magistrali wodociągowej, która pozwoli na dostawę wody do terenów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe i przemysłowe, sąsiadujących z zachodnią obwodnicą. Tę inwestycję realizuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach. Wykonało ono blisko 300 metrów magistrali od ul. Daszyńskiego w kierunku przyszłego obwodnicowego obiektu mostowego, prowadząc jednocześnie prace od strony skrzyżowania z ul. Sowińskiego. Tam, w pasie drogowym ul. Okulickiego, powstał już około 200-metrowy odcinek magistrali oraz kolejne 200 metrów wzdłuż ogródków działkowych przy budowanej obwodnicy.