Okazuje się, że wielu kierowców popełnia surowo karane wykroczenie, nie mając świadomości, że robi coś niezgodnego z prawem. Najczęściej uchodzi im to płazem, póki nie dojdzie do tragedii na przejściu.
Zatrzymanie przez policję oraz otrzymanie mandatu to wcale nie najgorsze, co może przydarzyć się kierowcom w takich sytuacjach. Mowa o wyprzedzaniu przed przejściem dla pieszych.
Zdziwieni kierowcy
– Jak uczy policyjne doświadczenie, wielu kierujących nie może pogodzić się z tym, że funkcjonariusz nakłada na nich mandat w takiej sytuacji, jak ta z filmu – tłumaczy KMP w Gliwicach – najczęściej sprawcy wykroczenia argumentują, dodajmy – błędnie, że nie wyprzedzali, a tylko poruszali się równoległym pasem z prędkością większą niż pojazd po prawej.
Definicja wyprzedzania
Wyprzedzanie to przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Koniec.
Zauważmy: nie ma tu mowy o rozpoczynaniu manewru z tego samego pasa jezdni, co pojazd jadący wolniej, nie ma tu mowy o powrocie na ten sam pas.
Wiele zdarzeń tego typu
Gliwiccy policjanci non stop prowadzą czynności mające na celu eliminowanie tego typu zagrożeń, jak potrącenia na przejściach. Niestety, w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2023 roku w rejonie działania gliwickiego garnizonu doszło do 15 wypadków, w których piesi doznali obrażeń (nie wspominając o kolizjach, w których skończyło się na siniakach).
Zabrania się wyprzedzania:
- pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym,
- na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany,
- na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany,
- na przejeździe kolejowo-drogowym lub tramwajowym i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem skrzyżowania lub przejazdu tramwajowego, na którym ruch jest kierowany.