W Gliwicach praca szuka człowieka. Bezrobocie było niskie i wciąż maleje

W Gliwicach od dłuższego czasu obserwujemy tendencję spadkową stopy bezrobocia

W listopadzie ubiegłego roku kształtowała się nisko, bo na poziomie 5,7%. Tymczasem, jak wynika z najnowszych statystyk GUS, jest jeszcze lepiej. Dokładnie rok później stopa bezrobocia w Gliwicach wynosi 4,4%.

Radzimy sobie z bezrobociem znacznie lepiej niż inne miasta województwa śląskiego. Na przykład w Bytomiu stopa bezrobocia równa jest aż 15,4%, w Zabrzu 7,5%, a w Chorzowie 7,2%. Gliwice wypadają gorzej jedynie od Katowic (2,9%), które są miastem wojewódzkim, Bielska-Białej (3,2%) będącego przecież niegdyś stolicą województwa bielskiego i Tych (3,4%).

O tym, że gliwicki rynek pracy ma się naprawdę dobrze, świadczą statystyki przytoczone przez portal Polska w liczbach. Aż 20 558 osób spoza Gliwic przyjeżdża pracować w naszym mieście. Natomiast niemal 3 razy mniej gliwiczan wyjeżdża do pracy do innych miast (7 484 osób).

Na kogo czeka praca w Gliwicach?

Osobom, które wciąż nie wiedzą, jaką wybrać ścieżkę zawodową, szukają pracy lub mają zamiar zmienić profesję w 2017 roku, pomocny może okazać się „barometr zawodów”. To jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.

Zawody deficytowe

Czyli takie, w których w najbliższym roku nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, ponieważ  zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a liczba pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka.

Według prognozy na nadchodzący rok, o pracę w Gliwicach nie będą się martwić przedstawiciele wielu zawodów. Lista jest długa, wśród nich znajdują się m.in. architekci, urbaniści, lekarze, kierowcy autobusów, kucharze, szefowie kuchni, technicy elektrycy, mechanicy pojazdów samochodowych, optycy i pracownicy wytwarzający protezy, nauczyciele przedmiotów zawodowych, kierownicy budowy, kosmetyczki czy sekretarki i asystenci.

Zawody zrównoważone

liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się).

W tym przypadku lista zawodów w naszym mieście jest bardzo pokaźna. Do tej grupy eksperci zaliczyli m.in. administratorów stron internetowych, agentów ubezpieczeniowych, dziennikarzy, nauczycieli (języków obcych, nauczania początkowego,  przedszkoli, szkół specjalnych). Pracę znajdą też prawdopodobnie farmaceuci, filolodzy, historycy, politolodzy, a nawet filozofowie.

Zawody nadwyżkowe

to te, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców.

Badanie wykazało niewiele takich profesji w Gliwicach. Trudności w znalezieniu pracy mogą mieć ekonomiści, górnicy i operatorzy maszyn i urządzeń wydobywczych, inżynierowie inżynierii środowiska, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, pracownicy ochrony fizycznej, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych.

 

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,524FaniLubię
14,736ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły