Kanał Gliwicki a Odra. „Tych zdarzeń w żaden sposób nie należy łączyć”

W próbkach wody pobranych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach i Opolu nie wykryto substancji niebezpiecznych w stężeniach szkodliwych dla organizmów żywych, w tym rtęci. Aktualnie trwają dalsze analizy prób wody prowadzone przez WIOŚ.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach informuje, że w ciągu ubiegłej doby na Górnej Odrze, jej dopływach, Kanale Gliwickim i Kanale Kędzierzyńskim nie zaobserwowano przypadków śnięcia ryb.

Wody Polskie w Gliwicach prowadzą stały, wzmożony monitoring wód na administrowanych przez siebie ciekach i drogach wodnych, w tym na stopniach wodnych i śluzach Odrzańskiej Drogi Wodnej. Szczególna uwaga poświęcana jest zachowaniu ryb, ptactwa, przybrzeżnej roślinności oraz innych organizmów żywych.

Ponadto prowadzona jest wzmożona obserwacja stanu wód w ciekach i kanałach (ich poziom, nurt, klarowność, barwa, potencjalna obecność innych substancji). Monitoringowi poddane zostały także wyloty usytuowane na Odrze, zwłaszcza w kontekście sposobu ich funkcjonowania. Wody Polskie w Gliwicach pozostają również w stałym kontakcie z okolicznymi jednostkami Policji i Straży Pożarnej, podejmując wspólne działania związane z inspekcją wód.

W ciągu ostatniej doby w regionie Górnej Odry na administrowanym przez Wody Polskie w Gliwicach odcinku nie zaobserwowano przypadków śnięcia ryb. Monitoring rzeki prowadzony jest na obszarze od Chałupek (woj. śląskie) do Ujścia Nysy (woj. opolskie). Ponadto, także w wodach Kanału Gliwickiego i Kanału Kędzierzyńskiego nie odnotowano występowania niepokojących zjawisk, które potencjalnie mogłyby być związane z zatruciem rzeki Odry w województwie dolnośląskim i lubuskim.

Odnosząc się do masowego pomoru ryb w wodach rzeki Odry na odcinku od Oławy (woj. opolskie) w dół rzeki Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach informuje, że zaistniałych zdarzeń w żaden sposób nie należy łączyć ani utożsamiać z jednostkowym, punktowym wystąpieniem padłych egzemplarzy ryb w Kanale Kędzierzyńskim w połowie lipca br., a tym bardziej z sytuacją mającą miejsce w marcu w Kanale Gliwickim.

Przypuszczenia jakoby zdarzenia miały wspólne przyczyny nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości. Przeczą im przede wszystkim wyniki analiz prób wody, pobieranych przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska w Opolu i Katowicach, jak również monitoring prowadzony przez służby terenowe Wód Polskich w Gliwicach.Otóż na odcinku rzeki Odry, będącym w administracji RZGW w Gliwicach nie obserwowano padłych ryb oraz innych zwierząt, jak również niepokojących zdarzeń.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

103,911FaniLubię
14,799ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły