Jeszcze w tym roku baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zniknie z Gliwic
Przypomnijmy, że w 2007 roku, kiedy ministrem zdrowia był Zbigniew Religa, bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przeniesiono z Katowic do Gliwic. Dzięki temu miał się zwiększyć tzw. obszar operacyjny śmigłowca w kierunku województwa opolskiego.
8 lat później, na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi, ówczesny minister zdrowia, Marian Zembala dla odmiany poparł pomysł przeniesienia bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Gliwic do Katowic.
Nie pomógł nawet apel prezydenta Gliwic, w którym przedstawił argumenty za pozostawieniem bazy LPR w naszym mieście.
– Gliwice stanowią ważny drogowy i kolejowy węzeł komunikacyjny. Zbiegają się tutaj autostrady (A1 i A4), Drogowa Trasa Średnicowa oraz droga krajowa DK-88, które już w chwili obecnej charakteryzują się dużym natężeniem ruchu, a planowane całkowite otwarcie autostrady A1 wpłynie na jego znaczne zwiększenie.
W specjalnej strefie ekonomicznej działa wiele zakładów produkcyjnych, ponadto w mieście funkcjonują podmiot, które produkują lub przechowują większe ilości substancji niebezpiecznych takie jak: Polskie Odczynniki Chemiczne S.A., Politechnika Śląska czy ZTS “IZO-ERG”. – argumentował Zygmunt Frankiewicz
Obecny minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł podtrzymał decyzję o przeniesieniu bazy z Gliwic do Katowic. Baza HEMS ma zniknąć z Gliwic jeszcze w tym roku.
– zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, zakończenie działalności bazy HEMS w Gliwicach, a tym samym uruchomienie bazy w Katowicach planowane jest pod koniec 2017 roku. – przekazała nam Milena Kruszewska, rzecznik prasowy Ministra Zdrowia
Sugerowaliśmy, że lepszym pomysłem byłaby rozbudowa istniejącej już gliwickiej bazy. Zdawało się, że bardziej logicznym i dużo tańszym rozwiązaniem jest jeden, duży ośrodek leżący w centralnym punkcie obsługiwanego terenu niż dwa znajdujące się na jego obrzeżach. Tworzenie kolejnej bazy na zamieszkanej zaledwie przez milion mieszkańców Opolszczyźnie wydawało się więc mało racjonalne i nieekonomiczne. Czemu ma więc służyć przeniesienie bazy LPR z Gliwic do Katowic?
Ministerstwo zdrowia podkreślało, że w związku z decyzją o utworzenia czterech nowych baz HEMS na terenie kraju, w tym właśnie bazy HEMS w Opolu, optymalne rozmieszczenie baz w omawianym rejonie zapewniają lokalizacje w konfiguracji: Kraków, Katowice, Opole i Wrocław. W opinii resortu zlokalizowanie bazy w Katowicach pozwala w lepszy sposób zabezpieczyć lotniczy transport sanitarny między szpitalami znajdującymi się w sąsiedztwie, wykonywany również z użyciem śmigłowców ratunkowych.
Jednostka Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na Opolszczyźnie już działa, a m.in. właśnie od tego zależało to, kiedy nastąpi przeniesienie bazy LPR z Gliwic do Katowic.- Zakończenie budowy docelowej bazy w Opolu planowane jest w drugiej połowie 2018 roku. – przekazała nam Justyna Sochacka, rzecznik prasowy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Nie mamy już złudzeń, Gliwice na pewno nie będą miały swojej bazy LPR.
W 2016 roku załoga bazy HEMS w Gliwicach zrealizowała 369 lotów. Lot helikoptera z gliwickiej bazy LPR do Katowic trwa około 7 minut.