Sezon grzewczy w pełni. W ramach walki ze smogiem gliwiccy strażnicy miejscy sprawdzają, czym palą w piecach mieszkańcy
Wczoraj doszło do osobliwej sytuacji – W trakcie wykonywania swoich zadań w tym zakresie na jednej z ulic strażnikom udaremniono przeprowadzenie kontroli paleniska. Mieszkaniec nie wyraził zgody na wpuszczenie funkcjonariuszy do domu i wykonanie czynności służbowych. Sprawę przekazano Policji celem prowadzenia dalszych czynności. – informuje gliwicka Straż Miejska.
Straż miejska przypomina:
art. 225 Kodeksu karnego
§ 1. Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Jak przekazała nam Bożena Frej, rzecznik Straży Miejskiej w Gliwicach, strażnicy zostali upoważnieni przez prezydenta do takich kontroli.
Smog jest zjawiskiem, które powstało na skutek ludzkich działań
W jego skład wchodzą szkodliwe związki chemiczne: tlenek azotu oraz tlenki siarki i pochodzące zwykle ze spalania węgla, drewna lub biomasy cząstki stałe – PM10. Drobinki o rozmiarze poniżej 10 mikrometrów charakteryzuje możliwość przedostawania się przez nasz układ oddechowy do układu krwionośnego. Śledząc wyniki ze stacji pomiarowych na Śląsku, można stwierdzić, że znaczne pogorszenie jakości powietrza utrzymuje się od niedzieli. Jaka jest przyczyna takiego stanu? W komunikacie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce czytamy: Wysokie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu są wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych (brak wiatru, brak opadów i niska temperatura powietrza) i powiązanej z nimi wysokiej emisji ze źródeł komunalnych (indywidualne kotły grzewcze, kominki) w środkowej i południowej Polsce.
Główną przyczyną jest palenie śmieciami w piecach domowych
Z obserwacji wynika, że wysokie stężenia pyłu PM10 w województwie śląskim występują głównie w miesiącach zimowych. Ogrzewając dom węglem, drewnem, biomasą lub ekogroszkiem emitujemy do atmosfery szkodliwe drobiny, które gromadzą się w powietrzu. Wielu mieszkańców spala w piecach także śmieci i do atmosfery wydostają się trujące substancje. Aby zminimalizować ryzyko występowania smogu, należałoby zmienić standardy piecyków spalających węgiel w domostwach lub wybrać alternatywne, ekologiczne formy ich ogrzewania.