SixSilver Jubiler Gliwice

Zimna jesień nie zniechęca osób do żebractwa. Statystyczny żebrzący w Gliwicach nie jest osobą bezdomną, posiada również środki na swoje utrzymanie

Jak czytamy na stronie Straży Miejskiej w Gliwicach, żebractwo to świetny interes. Tylko w tym miesiącu ukarano 4 osoby, które żebrały w miejscu publicznym. Od początku roku funkcjonariusze Straży Miejskiej podjęli aż 43 interwencje w stosunku do takich osób.

Jest wiele sposób na wyciągnięcie pieniędzy od przechodniów. Klękanie pod sklepem z kartonową tabliczką na której jest napisane: ,Jestem chory – nie mam pieniędzy ‘’, trzymanie dzieci na rękach i twierdzenie , że są niepełnosprawne, aż po mycie szyb na parkingach i odprowadzanie wózków sklepowych od samochodu pod sklep.

W niektórych przypadkach pieniądze zostają wydane na alkohol i wyroby tytoniowe. Żebracy, są często osobami, które wzbudzają nasze współczucie i litość, często udając kalectwo. Wiele osób żebrzących nie chce zerwać z tym zajęciem, ponieważ jest ono dochodowe i nie wymaga dużego wysiłku. Straż Miejska przypomina, że do pomocy bezdomnym i biednym są wyznaczone odpowiednie instytucje. Problem najczęściej polega na tym, że w niektórych miejscach, np. w noclegowniach, warunkiem udzielenia pomocy jest trzeźwość. A z tym niestety bywa różnie. – informuje Straż Miejska.

colab

Zgodnie z art. 58 kodeksu wykroczeń – ten kto, mając środki egzystencji lub będąc zdolny do pracy, żebrze w miejscu publicznym, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1,5 tys. złotych albo karze nagany, a kto żebrze w miejscu publicznym w sposób natarczywy lub oszukańczy, podlega karze aresztu albo ograniczenia wolności.


Pomóż dziewczynie z Gliwic!

43 KOMENTARZE

 1. Nie daje ponieważ uważam że od tego jest MOPS . Druga sprawa jest ze te osoby idą bezczelnie na łatwiznę (zamiast iść do jakiejkolwiek pracy lepiej się rozłożyć na ziemii i liczyć na frajerów )

 2. Jestem wyczulona na taki widok. Bardzo mi przykro gdy widze takich ludzi.. A poniewaz od urodzenia mieszkalam na scislym centrum/ zwyciestwa,Jest kilka takich osob- juz starszych ktore “znam” juz od czasow gdy bylam mala i mijalam ich chodzac do szkoly. Z biegiem lat chodzilam do pracy i tez ich widzialam przewaznie w tych samych miejscach. Czasem mam pretensje do samej siebie ze nic z tym nie zrobilam by moglo tym ludziom zyc sie lepiej.. Teraz juz od lat uczestnicze w organizacjach czy prowadzeniu wszelkiego rodzaju akcji charytatywnych, zbiorek czy pomocy dla schronisk i czuje ze robie cos dobrego : ) Co do pieniedzy czasem dam. Jednak czesciej kupuje jedzenie ☺

 3. Nie wiem czy to ta sama starsza kobieta ale ja widziałam taką co ze szmatką chodzi i myje śmietniki jak tylko zapytałam czy mogę pomóc to na mnie krzyczała bardzo szkoda i nie wiem jak mogę następnym razem pomóc

 4. Jest taka starsza Pani w Gliwicach mówimy na nią z mężem babcia. Pani ta jest zgarbiona chodzi w czapce z wełny coś ala beret, jest taka malutka i ona bardzo ale to bardzo dużo chodzi po mieście. Często widać ją koło katedry albo na Słowackiego czy w okolicy Gwarków. Babcia ta nie chce nic bo już raz pytałam czy może chce coś zjeść. Babcia po prostu chodzi i zbiera siatki foliowe. Może ktoś coś o tej Pani wie. Bardzo mnie ciekawi że tak zbiera te siatki i w dodatku sprząta i podnosi śmieci z ziemi i wrzuca do kosztów na śmieci. Widzę już ja tak 6 rok jak chodzi po naszym mieście czy deszcz czy śnieg.

 5. I u Nas tutaj tez wszedzie siedza przed sklepami dobrze ubrani mezczyzni i kobiety, a jak jade w kierunku J. Bodenskiego to widze jakie maja auta, az mi galy wychodza a i auta-Camping najnowszej klasy, to mnie szlag trafia, owszem tez bym mogla sobie kupic ale Ja 40 lat pracowalam na moja emeryture, a nie zyje w takim luksusie, a dzieci sobie wypozyczaja i te musza placzac wymuszac na ludziach litosc, i kto tutaj nie da, pewnie ze sie cos wrzuci bo dzieci nie sa winne ale ich juz ucza od malego, katastrofa…

 6. Od tygodnia klęczy na ulicy Zwycięstwa młoda kobieta, zadbana Na kartce ma napisane że została sama z dzieckiem i nie ma co jeść! Niech odpowiednie instytucje się tym problemem zajmą a nie będziemy moralnie się wachać Dać czy nie dać a kobiecie zimno i głodna jest!

 7. Oczywiście, że dawać bo się przecież należy.
  Jest wiele sposobów na wyciąganie pieniędzy np.
  udawanie bycia samotną matką
  branie części wypłaty do ręki żeby dostawać dodatkową kasę od Państwa
  kilka rzeczy pewnie by można było dopisać

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here