11 grudnia w III Komisariacie Policji w Gliwicach zgłosił się pewien mężczyzna i poinformował, że stracił portfel z dokumentami oraz gotówką. Później, wspólnie z policjantem, doszedł do wniosku, że portfel „zniknął” w jednym z marketów w centrum Gliwic

Rozpoczęto żmudne przeglądanie nagrań ze sklepowego monitoringu, co pozwoliło ustalić okoliczności przestępstwa. Otóż nie doszło do kradzieży, lecz przywłaszczenia portfela, który wypadł pokrzywdzonemu zaraz po tym, jak zapłacił on za towar w kasie. Zgubę podniosła staruszka i zamiast oddać obsłudze sklepu, schowała do swojej torebki, po czym wyszła. Policjanci namierzyli kobietę wczoraj, a przed zatrzymaniem, z obawy o reakcję i zdrowie 88-latki, przygotowali taktykę rozmowy z wiekową osobą tak, aby nie doszło do jakiejś sytuacji nadzwyczajnej. Przesłuchano gliwiczankę i zapisano jej zeznania. Niestety, nie udało się odzyskać portfela – to zadanie na najbliższe godziny.

Niektórzy ludzie kierują się fałszywym hasłem „znalezione – nie kradzione”. Jak szkodliwa jest nieznajomość prawa, przekonała się wspomniana staruszka ale i, według statystyk, kilka osób miesięcznie.

Co mówi na ten temat kodeks karny?
Art. 284
§ 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej sprawca
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

źródło: KMP Gliwice

20 KOMENTARZE

 1. Jesli jestes politykiem i ukradniesz 20 mln zl to wszystko jest ok nic sie nie stalo….chory kraj zlodzieji i oszustow

 2. Pojebani. To ile grozi policjantowi który nie przyjął w Katowicach telefonu który znalazłem i poszedłem oddać na komisariat?
  Usłyszałem ze nie mogą przyjąć i mam go oddać właścicielowi tak jak bym wiedział kto nim jest.
  Na szczęście jeszcze będąc na komisariacie zadzwonił właściciel i telefon oddałem.
  Polska Policja to ……..

 3. Można być osobą niemajętną, ale uczciwą. Argumenty, że to osoba starsza i z niską emeryturą są śmieszne. Prawo to prawo i powinno dotyczyć każdego jednakowo.

 4. Kto nie miał do czynienia z ludźmi w tym wieku, często z zaawansowaną demencją nie zrozumie. Starzy ludzie tak mają i wynika to z naturalnych przypadłości. Prawdopodobnie chwilę później nie pamiętała nic.

 5. WoW kiedyś znalazłem 20zł na ziemi leżało. Trochę przez wodę zalane było. Ze względu na sankcje prawne powiem że oddałem je do odpowienich służb 😉 Chociaż ani “lotne” ani “ruchome” nie było bo przez wodę nie chciało się poruszać 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here