SKOK

Podziel się!

W Gliwicach praca szuka pracowników. Komu o nią najłatwiej?


reklama


Jeszcze kilka lat temu w urzędach pracy w całej Polsce, w tym w Gliwicach, były pełne osób poszukujących pracy. Ofert zatrudnienia było niewiele, a najlepsze szybko znikały z tablic informacyjnych i stron internetowych pośredników zatrudnienia. Obecnie jest zupełnie inaczej i to praca poszukuje pracowników w Gliwicach, a nie na odwrót.

Jeszcze kilka lat temu urzędy pracy w całej Polsce, w tym w Gliwicach, były pełne osób poszukujących pracy. Ofert zatrudnienia było niewiele, a najlepsze szybko znikały z tablic informacyjnych i stron internetowych pośredników zatrudnienia. Obecnie jest zupełnie inaczej i to praca poszukuje pracowników w Gliwicach, a nie na odwrót.


reklamatekst alternatywny


Jedno z najniższych poziomów bezrobocia w Polsce

Poziom zatrudnienia w Gliwicach zawsze był dosyć wysoki, nawet na tle całej Polski. W ostatnich miesiącach 2016 roku bezrobocie jeszcze spadło. Z rejestrów urzędów pracy w Gliwicach ubyło na przestrzeni 2016 roku aż 2 tys. osób, a bezrobocie nadal spada. Sytuacja jest najlepsza od ćwierćwiecza, przez co pracodawcy muszą poświęcić więcej czasu i zaangażowania w znalezienie do pracy w Gliwicach wykwalifikowanych pracowników. Nawet w przypadku poszukiwania rąk do pracy na stanowiska pracy fizycznej, nie można liczyć na przebieranie w kandydatach.

Pracodawcy coraz częściej kierują oferty pracy w Gliwicach do obcokrajowców, głównie Ukraińców. Jeszcze w 2015 roku bezrobocie w tym śląskim mieście dochodziło do 8 proc., a w listopadzie 2016 roku wynosiła zaledwie 5,8 proc.

Komu najłatwiej o pracę w Gliwicach?

Fachowcy z doświadczeniem, pracownicy branży IT, finansiści czy też pracownicy fizyczni nie mają większych problemów ze znalezieniem odpowiednich dla siebie ofert pracy w Gliwicach. Poprawiła się sytuacja na rynku pracy dla absolwentów, którzy od razu po ukończeniu szkoły mogą rozpocząć karierę zawodową. Młodzi stanowią niecałe 12 proc. wszystkich bezrobotnych w Gliwicach. Dla porównania w szczycie kryzysu gospodarczego w Polsce m.in. w 2012 roku ich odsetek stanowił nawet 20 proc.

Rekrutację ogłaszają pracodawcy z różnych branż w Gliwicach, m.in. w takich sektorach jak budownictwo, logistyka czy przemysłowe zakłady w strefie gliwickiej. Najbardziej poszukiwani do pracy w Gliwicach są fachowcy: frezerzy, dekarze, cieśle, spawacze czy pakowacze i magazynierzy. Liczy się doświadczenie i wykształcenie zawodowe, najlepiej potwierdzone świadectwami kwalifikacji. Pracodawcy narzekają, że trudno jest znaleźć w takiej branży pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Brakuje także chętnych do przyuczenia do wykonywania pracy fizycznej w Gliwicach. Występuje niedobór pracowników względem ofert pracy kierowanych do urzędów pracy w Gliwicach czy serwisów rekrutacyjnych. Z danych firmy Randstad z końca 2016 roku wynika, że niedobór kadry dotyka już nawet 40 proc. polskich firm.

Kierowca wjechał w przystanek na Opolskiej. Wiata całkowicie zniszczona

Następny artykuł »

24 godziny, 7 dni w tygodniu. Do dyspozycji będzie 100 miejskich rowerów

Skomentuj

 

komentarze 54

 1. 8 lutego 2017

  Proszę podzielić się swoim doświadczeniem: gdzie, komu i za co tyle dają?

 2. 7 lutego 2017

  Konsekwencja lekceważenia Pracowników przez Pracodawców sprzed lat, dlatego ludzi poczuli różnicę pracując za granicą. Jakieś idiotyczne formy premiowania. Jak w przedszkolu zbierania punktów do koszyczka. Kto normalny jest wstanie to akceptować. Mobbing, kolesiostwo ,ignorancja i lekceważenie człowieka. Jak się upominasz o swoje jesteś stawiana do Pionu.

 3. 7 lutego 2017

  Ale po co teraz ludzie mają chodzić do pracy jak ze wszystkich socjali i “coś tam +” dostaną praktycznie tyle samo nie wychodząc z domu?
  Głosujcie dalej na socjalistów to tak właśnie będzie wyglądał rynek pracy.

 4. 7 lutego 2017

  Tom Piknikos to podasz te namiary? Bo narazie tylko gadasz… Jak pracodawcy przez x lat robili w chuja pracowników to niech się teraz nie dziwią że muszą się prosić pracownika o przyjście do pracy.

 5. 7 lutego 2017

  I nie narzekają jak robią. My wyjezdzamy za chlebem za granice, to pozwolmy przyjechać i zarobić innym. Jakbyscie pracowali tak wydajnie jak Ukraińcy to nie trzeba by było ich zatrudniać.

 6. 7 lutego 2017

  Rafał Ka DOKŁADNIE

 7. 7 lutego 2017

  Za takie pieniądze niech sami robią lol

 8. 7 lutego 2017

  Uwielbiam jak pod absolutnie każdym artykułem nt. rynku pracy, pojawia się festiwal żalu rodem z poprzedniego ustroju – “złodziejscy prywaciarze”, “czy się stoi czy się leży”, “układ” itd. Załóż sobie jeden z drugim firmę i płać po 5k. Zobaczymy ile ten biznes przetrwa. Prowadziłem rekrutacje w Gliwicach i na umówione rozmowy przychodziło ok. 40% kandydatów. Więc skończcie wylewać żale i weźcie się do roboty, bo nikt przed wami czerwonego dywanu nie będzie rozwijał, żebyście łaskawie podjęli pracę.

 9. 6 lutego 2017

  tak dokladnie jest mam przyklad w mojej firmie…
  W porownaniu z zarobkami w ich kraju mają u nas….7 razy wiecej..tak twierdzą

 10. 6 lutego 2017

  Zaglądaj na OLX, bo tam w ubiegłym roku widziałem ofertę pracy dla spawaczy aluminium (może coś nowego tam się pojawi) ☺

 11. 6 lutego 2017

  Jeżeli Ukrainiec pracuje po12 godzin dziennie “za najniższą” to wychodzi na to, że pracuje półtora etatu. Czyli pracuje dużo za dużo poniżej tej “najniższej” płacy…☺

 12. 6 lutego 2017

  Kasia Ku
  W razie zagrożenia utraty zdrowia lub życia, każdemu obywatelowi Polski (nawet temu, który nie jest ubezpieczony) przysługuje pomoc medyczna. Najprawdopodobniej już w przyszłym roku będzie zlikwidowany NFZ, a każdy obywatel Polski bez względu na to czy będzie ubezpieczony czy też nie, będzie miał bezpłatny dostęp do opieki medycznej… ☺

 13. 6 lutego 2017

  Tom Piknikos
  Prześlij mi namiary na Twoją firmę i podaj zakrs obowiązków na stanowiskach pracy w Twojej firmie. Jeżeli zatrudniasz na umowę o pracę, jesteś solidnym i uczciwym pracodawcą to ja nie będę miał Ciebie w du*ie. Potrafię dobrze pracować i cenię uczciwych pracodawców. No więc czekam… ☺

 14. 6 lutego 2017

  Jak tak wszystkim źle to niech sobie pootwierają własne firmy i zarządzają i zbierają mamonę

 15. 6 lutego 2017

  Tom Piknikos
  Święte to jest Pismo Święte…☺

 16. 6 lutego 2017

  Laura Stawowczyk
  To niech pracodawcy płacą więcej. Pracownik to nie piąte koło u wozu, bo pracodawca dorabia się dzięki pracy pracowników. Sam niewiele by zrobił i zarobił…☺

 17. 6 lutego 2017

  A po co placic lepiej…skoro za najnizszą Ukraina robi z pocalowaniem ręki po 12 h …w zyciu nie podniosą nam stawki bo ma kto robic….zaczyna ich byc jak nadrał

 18. MAC
  7 lutego 2017

  KŁAMCY KŁAMCY KŁAMCY. Na strefie obecnie wiecej ukraińców robiących za mniej niż minimalna bo cała rozsądna reszta już dawno spieprzyła w świat.
  A ci co tu jeszcze są to albo studenci albo ćwoki naiwne

 19. 6 lutego 2017

  Najgorsze jest to jak pokażesz pracodawcy że potrafisz bardzo wiele to będzie Cię wykorzystywał jak się tylko da może i da ci zarobić ale wydaje mu się wtedy że daje ci zarobić to już jesteś jego pachołkiem. A gdzie szacunek do pracownika.

 20. 6 lutego 2017

  Zaczną płacić lepiej to znajdą się kandydaci

 21. 6 lutego 2017

  Laura Stawowczyk Dokładnie Święte słowa

 22. 6 lutego 2017

  Otwórz własną działalność to bd mogli porozmawiać…to po 1.
  Po 2. Lojalność działa w dwie strony: jeśli pracownik pokazuje,że mu zależy to pracodawca to doceni…Niestety teraz jest wiecej roszczeniowcow niż uczciwych pracowników. Dostaną 3000 z programu 500+ i po co im pracować ??

 23. 6 lutego 2017

  Laura Stawowczyk
  Trzeba w końcu przestać wykorzystywać pracowników, łamać kodeks pracy, a zacząć zatrudniać na umowy o pracę. A wówczas nie trzeba będzie narzekać, że ludziom pracować się nie chce…
  Mamy XXI wiek, a warunki płacy i pracy są podobne do tych z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Wolna amerykanka trwa od “okrągłego stołu”. Pracodawcy przez te lata jeszcze nie dorobili się, aby zacząć teraz inwestować w pracowników? Jeszcze im mało?
  W swoim życiu napracowałem się dużo więcej niż Pani. Znam też sytuację z drugiej strony, od kuchni. I wcale nie jest tak, że pracodawców nie stać, aby pracownikowi zapłacić choć minimalną pensję na UMOWIE O PRACĘ. Jeżeli są pracodawcy, którzy twierdzą że jest inaczej to znaczy, że nie nadają się do prowadzenia działalności gospodarczej…☺

 24. 6 lutego 2017

  A ja usłyszałam, ze po pierwsze, w moim zawodzie wyuczonym i wykonywanym na pewno pracy nie znajdę. Po drugi, przy kazdej wizycie pytano czy juz sobie cos znalazłam, ” no w internecie mozna na przykład poszukać, bo chyba sa takie strony z ofertami”. Po trzecie, na sugestie i prosby o pomoc w przekwalifikowaniu odpowiedz zawsze odmowną. Bo “nie da sie, po co to pani”.

 25. 6 lutego 2017

  Laura Stawowczyk sama prawda 🙂

 26. 6 lutego 2017

  Dobry bajer to połowa sukcesu

 27. 6 lutego 2017

  Czy to zdjęcie odnoai się jakoś do artykułu? Niepotrafię znaleźć powiązania.

 28. 6 lutego 2017

  Laura Stawowczyk dokładnie

 29. 6 lutego 2017

  Robert Tąta pomyśl w drugą stronę mieć 1400 zł,a nie mieć ?? Ja po studiach też mogłam usiąść i czekać,aż mi pieniądze z nieba bd kapac,bo przecież mam mgr przed nazwiskiem i te min.5000 mi się należy…ale nie,pracowalam ma 3 etatach i w międzyczasie szukałam gdzie indziej.Nigdy nie powiedzialam,ze nie ma pracy.Praca jest tylko trzeba chcec pracować!

 30. 6 lutego 2017

  Robert Tąta wiesz co u mnie pracownicy mają wszystko wypłaty na czas urlopy chorobowe a i tak mają to w dupie najpierw ludzie muszą się nauczyć szacunku do pracy i pracodawcy a nie tego jak robić żeby się nie narobić

 31. 6 lutego 2017

  Asia Łatka
  Jest planowana likwidacja PUP (może jeszcze w tym roku). I bardzo dobrze…
  PUP pomógł mi tak:
  Dał 6 skierowań do firm, które miały zatrudniać na umowę o pracę. Na miejscu okazało się, że trzy oferty były od PONAD MIESIĄCA nieaktualne, dwóch pracodawców oferowało pracę na umowę- zlecenie (mimo tego, że w PUP mieli oferty z umową o pracę), a jeden pracodawca był pod wpływem alkoholu i zaoferował pracę – bez umowy “na gębę”, bo “po co płacić podatek i składki ZUS” – dokładne jego słowa…
  Straciłem dwa dni i ok. 40 pln na djazdy pod wskazane przez PUP “zakłady pracy”…☺

 32. 6 lutego 2017

  Agnieszka Majka
  A kto prowadzi te większe firmy jak nie byli komuniści lub ich dzieci, którzy nierzadko przejmowali majątek państwowy za przysłowiową złotówkę? Pracowałem w WPHW i w Pewexie to wiem komu i na jakich zasadach rozdawano sklepy. Z zakładami pracy było podobnie. Proszę więc głupot nie pisać…☺

 33. 6 lutego 2017

  Tom Piknikos
  Idź do pracy na umowę-zlecenie (bez prawa do urlopu i zasiłku chorobowego), zapindalaj w bardzo ciężkich i/lub szkodliwych warunkach za 1300-1400 pln/msc, bez odpowiedniego zabezpieczenia (bhp i inne) przez 10 i więcej godzin dziennie…
  Gdy otrzymasz te 1300-1400 z kilkudniowym opóźnieniem (to w sytuacji gdy będziesz mieć szczęście, bo zdarzają się pracodawcy, którzy zalegają z wypłatami 2-3 miesiące (to jeszcze nie tak źle) i:
  – opłać sobie mieszkanie
  – zapłać rachunki za energię elektryczną, gaz i wodę
  – zapłać rachunek za telefon i internet (jeżeli masz)
  – dolicz koszty utrzymania samochodu (ubezpieczenie OC, Auto Casco – policz sobie 1/12 miesięcznie, benzynę czy olej napędowy, przeglądy, naprawy, a od mandatów niech Bóg Cię strzeże, od czasu do czasu opłata parkingowa) lub jeżeli nie masz samochodu, dolicz sobie koszt dojazdu komunikacją zbiorową…
  – kup sobie środki czystości i higieny osobistej (chyba, że się nie myjesz)…
  – kup sobie ubrania (przynajmniej raz w miesiącu coś kupisz, chyba że chodzisz nago)…
  Zostanie Ci coś jeszcze na jedzenie? Chyba, że w cuda wierzysz…
  Kto Cię będzie karmił? Oczywiście, że rodzice (dopóki żyją)…
  Z czego odłożysz na jakiś wyjazd kilkudniowy pod namiot, bo o zorganizowanych wczasach to zapomnij?
  Z czego coś odłożysz na tzw. “czarną godzinę”? Gdy zachorujesz to kto zapłaci Ci za leki?

  Nie ma takich pracodawców w Gliwicach, którzy łamią kodeks pracy? Nie ma takich, którzy zatrudniają na umowę-zlecenie (a nawet na tzw.”gębę”) w sytuacji gdy z okoliczności wynika, że powinni zatrudniać na umowę o pracę?
  Oczywiście, że są. Znam w Gliwicach 23 takich “pracodawców”, którzy stękają że nie mogą znaleźć pracowników. Kilku takich pracodawców zatrudnia Ukraińców za 1000 pln/mies. A znam jednego Ukraińca, który śpi na działkach i cieszy się z tych 1000 pln…

  Na koniec, bądź samotnikiem i nie zakładaj rodziny, bo jej po prostu za takie zarobki nie utrzymasz…

  JUŻ TERAZ WIESZ DLACZEGO LUDZIE MŁODZI I W ŚREDNIM WIEKU (A TAKŻE STARSI) OPUSZCZAJĄ OJCZYZNĘ?
  Większość pracodawców, którzy zatrudniają w Polsce Ukraińców to bardzo małe firemki, które łamią obowiązujące prawo, płacąc im połowę minimalnego wynagrodzenia określonego ustawą…
  Ciekawe kiedy w organach Państwa będą pracować kompetentne osoby, które przestaną udawać, że problemu nie ma? ☺

 34. 6 lutego 2017

  Chyba jak wyrobisz 250h w miesiącu

 35. 6 lutego 2017

  “Jaka płaca taka praca” takim właśnie myśleniem ludzie zarabiają po 2000zł netto i narzekają jak to jest źle…zamiast wziąć się porządnie do roboty, pokazać na co nas stać i wtedy postawić warunki szefowi to nie, lepiej jest przychodzić do pracy na godziny “aby do 15” i zarabiać najniższą i marudzić jak to jest źle…

 36. 6 lutego 2017

  Jeśli wykreślają z UP, to nie ma też ubezpieczenia. Czy ktoś bierze za to odpowiedzialność, gdyby coś się stało? Jak wtedy to działa?

 37. 6 lutego 2017

  Ciekawe gdzie tak jest?

 38. 6 lutego 2017

  Tylko, że pracownicy PUP są po to, żeby pomóc bezrobotnemu znaleźć pracę tak? I powinni dobierać oferty pod predyspozycje, ukończone szkoły, czy doświadczenie zawodowe. A nie “bo tej oferty nikt nie chce, to będę wciskać ją każdemu”.
  No niestety tak jak Pan pisze miałam tyle ciekawych rzeczy móc robić po studiach i każdy miał mnie przyjmować z otwartymi rękami, heh, niestety człowiek zderza się z rzeczywistość w której najlepiej jeśli ma się kasę, wygląd i znajomości… Wtedy wszystko jest się w stanie załatwić..
  Ewentualnie, wiarę w siebie, dobre pomysły i silny charakter i próbuje się samemu założyć własny biznes i do czegoś dojść.

 39. 6 lutego 2017

  w Gliwicach w branży budowlanej, tylko pod warunkiem, że ma się fach w rękach

 40. 6 lutego 2017

  Tom a gdzie tak płacą?

 41. 6 lutego 2017

  chyba tak

 42. 6 lutego 2017

  na umowy nic nie warte ,wiekszosc do niczego sie nie licza

 43. 6 lutego 2017

  i za jakie pieniadze ?

 44. 6 lutego 2017

  Proszę tego nie odbierać jako atak, ale tak jak Pani napisała, to że ktoś ma jakiś dyplom i coś chce, to nikogo za bardzo nie obchodzi. W szkołach czy na uczelniach w opisach kierunków kreśli się ludziom nie wiadomo jakie perspektywy, ale życie jest życiem i o swoje trzeba zawalczyć.

 45. 6 lutego 2017

  Tom Piknikos chyba tęsknią za komuną czy się stoi czy się leży to wypłata się należy

 46. 6 lutego 2017

  Owszem pracę to może i łatwiej znaleźć, ale na jakie umowy…

 47. 6 lutego 2017

  czyli rozumiem że dostając od 2600 do 3500 na rękę to mało ?

 48. 6 lutego 2017

  Jaka płaca taka praca. Naucza się. Płacić. Ludzie naucza sie pracować!

 49. 6 lutego 2017

  Jeśli nie przyjmiesz ich “ekstra oferty”(nie ważne, że masz studia wyższe i chcesz robić coś w swoim zawodzie, proponują Ci telemarketera… Mój przypadek, gdzie nawet nie mam predyspozycji), którą Ci proponują, wykreślają Cię na 4 miesiące z PUP, stąd statystyki coraz lepsze, bo nie figurujesz już jako osoba bezrobotna, ale nadal nie masz pracy… oni nie są po to by pomóc, tylko po to żeby wcisnąć byle co i pozbyć się kłopotu.

 50. 6 lutego 2017

  Po prostu ludzie na emigracji i studenci nie wliczają się do tych statystyk 😀

 51. 6 lutego 2017

  Ciekawe gdzie szukają spawaczy aluminium

 52. 6 lutego 2017

  Po prostu ludziom się robić nie chce. Pracownik myśli, że jak już jest w pracy to wystarczy.

 53. 6 lutego 2017

  Najłatwiej teraz o pracę Ukraincom

 54. 6 lutego 2017

  Praca jest,tylko niebieskich ptaszków jest dużo ..:-)

ogłoszenia

tekst alternatywny

remonty

 • Zachodnia obwodnica coraz bliżej. Aż 5 oferentów chce realizować tę inwestycję

  11 maja 2018

  W ramach omawianej inwestycji przewidziano m.in. rozbudowę ul. Rybnickiej w rejonie skrzyżowania i węzła drogowego z A4 na długości [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Przebudowa „pajączka” jeszcze w tym roku? ZDM przygotowuje przetarg na wykonawcę

  06 kwietnia 2018

  Jak przekazała nam Anna Gilner, Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, ZDM dysponuje decyzją zezwalającą na [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Remonty w 2018 roku. Zobacz, co zaplanował gliwicki Zarząd Dróg Miejskich

  14 marca 2018

  Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach opublikował listę remontów na ten rok. Poniżej wykaz zaplanowanych prac [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Niebezpieczne skrzyżowanie przy ruchliwym odcinku DK78 doczeka się sygnalizacji świetlnej

  21 marca 2018

  Na skrzyżowaniu przy bardzo ruchliwym odcinku DK 78 prowadzącym z Gliwic do Rybnika zostaną zamontowane światła. Chodzi o niebezpieczną [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  reklamaTa ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice kradzież media w Gliwicach piast gliwice policja Sport w Gliwicach UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM