SKOK
SKOK
SKOK

Podziel się!

Gliwice najlepsze w pozyskiwaniu i inwestowaniu środków z UE


reklamatekst alternatywny


Gliwice są samorządowym liderem w wykorzystaniu europejskich funduszy

Pozyskują i inwestują pieniądze z unijnego budżetu na lata 2014–2020 najsprawniej ze wszystkich miast na prawach powiatu!


fot. M. Baranowski

Dotacje zdobyte przez Gliwice w ostatnich pięciu latach przekraczają kwotę pół miliarda złotych, a prymat miasta w tej dziedzinie potwierdza zwycięstwo w najnowszym rankingu Pisma Samorządowego WSPÓLNOTA, podsumowującym wydatki inwestycyjne finansowane ze środków UE w latach 2014–2017.

     fot. M. Kamińska / UM Gliwice

Warto przypomnieć, że to niejedyne osiągnięcie Gliwic w krajowych zestawieniach podsumowujących aktywność samorządu w minionych 4 latach. We wrześniu miasto znalazło się na szczycie innego rankingu Pisma Samorządowego WSPÓLNOTA – Liderzy Inwestycji 2015–2017.

Gliwice najbliżej Unii

– Gliwice zaczęły aktywnie sięgać po fundusze unijne, kiedy tylko stały się one dostępne dla krajów wówczas jeszcze kandydujących do Unii Europejskiej – podkreśla prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. Z tzw. funduszy przedakcesyjnych udało się przeprowadzić modelową rewitalizację terenów po zamkniętej Kopalni Węgla Kamiennego „Gliwice” i przekształcić je w nowoczesną strefę edukacji i biznesu „Nowe Gliwice”, czy też rozbudować miejską sieć wodno-kanalizacyjną.

Od początku członkostwa Polski w UE, Gliwice uzyskały z Brukseli łączne dofinansowanie w wysokości 1 miliarda 150 milionów zł. Z każdą kolejną perspektywą finansową rosła wartość i liczba projektów unijnych realizowanych przez miasto.

W imponującą przemianę pokopalnianego terenu w „Nowe Gliwice” miasto zainwestowało 24 mln euro, wykorzystując środki unijne w wysokości 9,5 mln euro. Po 10 latach trzeba stwierdzić, że była to bardzo udana inwestycja. Powstało centrum nowoczesnego przemysłu, skupiające kilkadziesiąt firm z branży nowych technologii, a jednocześnie atrakcyjna, funkcjonalna miejska przestrzeń, która przyciąga mieszkańców wydarzeniami kulturalnymi i sportowymi.

       fot. M. Baranowski

Równie istotnym samorządowym projektem z pogranicza nauki, biznesu i innowacyjnego przemysłu było wybudowanie i wyposażenie kosztem ponad 24 mln zł siedziby Parku Naukowo-Technologicznego TECHNOPARK GLIWICEInwestycja w trzech czwartych (15,4 mln zł) została sfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, przeznaczonych na rozwój inkubatorów i parków technologicznych.

Dzięki dotacjom unijnym miasto przeprowadziło również efektowne, szeroko zakrojone zagospodarowanie terenu wokół gliwickiej Radiostacji. Koszt prac wyniósł 7,57 mln zł, z czego Unia Europejska pokryła 6,43 mln zł. W ubiegłym roku gliwicka Radiostacja – niemy świadek niemieckiej prowokacji z 31 sierpnia 1939 r. – została wpisana na ogólnopolską listę Pomników Historii.


fot. R. Neumann

Z pieniędzy płynących z Brukseli w latach 2007–2013 skorzystał także gliwicki Zarząd Dróg Miejskich. Przy wsparciuUE przebudowany został m.in. odcinek Drogi Krajowej nr 88 oraz wiadukt nad linią kolejową. ZDM wdrożył również inteligentny system sterowania ruchem wraz z modernizacją wybranych sygnalizacji świetlnych. Wartość dofinansowania obu etapów projektu to ponad 50 mln zł z łącznej kwoty 60 mln zł.

     fot. M. Baranowski

Gliwickie wodociągi dzięki unijnej dotacji w wysokości 162 mln zł rozbudowały i zmodernizowały w latach 2007–2013 miejską sieć wodno-ściekową. Inwestycja miała wpływ na poprawę stanu środowiska w dorzeczu rzeki Kłodnicy, a co za tym idzie – na poprawę czystości Odry.

Najwięcej środków unijnych wpłynęło do budżetu Gliwic w latach 2014–2015. Wtedy realizowany był jeszcze największy projekt z perspektywy 2007–2013, czyli budowa Drogowej Trasy Średnicowej i rozpoczynały się projekty z nowego rozdania 2014–2020. W nim miasto pozyskało już 545,5 mln zł.

Dzięki wsparciu z Brukseli, od 2014 roku Gliwicom udało się zrealizować już ponad 100 projektów. Powstała m.in. „średnicówka”, czyli Drogowa Trasa Średnicowa, która obok autostrad A4 i A1 jest najważniejszą arterią w górnośląskiej konurbacji. Łączy Gliwice, Zabrze, Rudę Śląską, Świętochłowice, Chorzów i Katowice. Budowa śródmiejskiego odcinka DTŚ kosztem ponad 945 mln zł została dofinansowana przez UE na kwotę 443mln zł. Na budowę zachodniej części obwodnicy Gliwic od ul. Daszyńskiego do ul. Rybnickiej miasto pozyskało natomiast z Unii 116,7 mln zł. Całkowita wartość inwestycji wynosi 152,5 mln zł.

Dynamiczny rozwój miasta i rosnący ruch lokalny zadecydowały o dalszej rozbudowie systemu detekcji na terenie Gliwic. Główną innowacją jest w nim nadanie około 160 autobusom komunikacji publicznej priorytetu przejazdu przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. W ramach inwestycji w mieście powstaną też m.in. stanowiska stacje ładowania samochodów elektrycznych. Koszt inwestycji wynosi ok. 30 mln zł, 85% refunduje Unia.

Na tym Gliwice nie poprzestają. W przyszłości w okolicach dworca kolejowego powstanie nowoczesne Centrum Przesiadkowe skupiające wszystkie środki transportu miejskiego w jednym miejscu i usprawniające przemieszczanie się podróżnych. Szacuje się, że całkowity koszt realizacji tego projektu może wynieść nawet ok. 250 mln zł. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych miasto zamierza ubiegać się o kwotę ok. 130 mln zł.

W dobie gwałtownych zmian klimatu Gliwice chcą również skutecznie zapobiegać podtopieniom i powodziom, modernizując i rozbudowując kanalizację deszczową. Także to przedsięwzięcie, realizowane równolegle na kilku gliwickich osiedlach, hojnie wspiera Unia Europejska.

Największe pieniądze z Unii przynoszą Gliwicom projekty związane z rozbudową bądź modernizacją infrastruktury miejskiej. Najwięcej jednak realizuje się w mieście europejskich projektów edukacyjnych. W latach 2014–2017 dofinansowanie z UE otrzymało ponad 50 przedsięwzięć gliwickich jednostek oświatowych.

– Gliwice rozwijają się w oparciu o przyjętą w 2002 roku strategię zrównoważonego rozwoju i fundusze unijne mają w tym swój niebagatelny udział. Dzięki środkom z UE wsparty został w Gliwicach sektor małych i średnich przedsiębiorstw, zwłaszcza firmy IT. Inwestycje w infrastrukturę transportową umożliwiły udostępnienie terenów nowym inwestorom i znacząco zwiększyły atrakcyjność inwestycyjną miasta. Dodatkowo, projekty realizowane w sektorze edukacji pozwalają na dostosowanie kształcenia w gliwickich szkołach i kompetencji uczniów do potrzeb pracodawców  –  ocenia prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

źródło: UM Gliwice
fot. M. Baranowski

 


reklama


Przy ul. Kujawskiej zamieszkają 144 rodziny. Miasto buduje kolejne domy

Następny artykuł »

Jesteś fanem literatury kryminalnej? W FORUM czeka na Ciebie mnóstwo atrakcji

Skomentuj

 

komentarzy 37

 1. 8 października 2018

  Świetnie! To już jakiś krok do przodu. Ale… gdzie gdzie się schował rzecznik hali? Gdzie komunikacja społeczna? Gdzie buzz? Strategia z kija… Marketing Hali czeka, by “pojechać” na plecach gwiazd? Świadczy to mało profesjonalnym podejściu do promocji. Trzeba zmienić tę strategię…

 2. 8 października 2018

  Tylko że hala właśnie rusza do pracy, na rzecz naszego miasta. Już 10.11., będzie tu pojedynek Szpilka vs Wach, połączeny z walką MŚ świata kobiet. O czym mówi się w TV, nie tylko w Polsce. Następnie koncert Marcusa Millera, na Jego trasie. Zapraszam na ich stronę

 3. 7 października 2018

  I patrzymy na to, czego nie ma. A nie na to co jest. Mam nadzieję, że w życiu prywatnym macie inaczej

 4. 7 października 2018

  Brygida Sliwinska Proszę Pani, uprzejmie proszę o wyhamowanie emocji i zaprzestanie insynuacji, które naruszają moje dobra osobiste. Co się Pani nie zgadza w powyższym rachunku? Koszt wybudowania Hali?

 5. zorro
  7 października 2018

  a w czyją kieszeń ta kasa wpadła oto jest pytanie jeden ukradnie a reszta ludzi spłaci istne eldorado

 6. 7 października 2018

  Bart Bravo PiS Panu płaci za te negatywne komentarze na każdy temat?

 7. 6 października 2018

  ale gdzie? z tego co wiem to hala na kredyt olbrzymi kredyt i co jeszcze ? aaaa juz wiem mieszkania dla bogatych

 8. 5 października 2018

  Czyli to prawie 2 Hale. 1 prawie 0,5 mld z budżetu miasta.

 9. 5 października 2018

  Grzegorz Kruczek zapewne chodzi o to, że dług rośnie 300 mln dziennie. Proszę czytać “statystyki” ze zrozumieniem.

 10. 5 października 2018

  Grzegorz Kruczek no tak, dzięki Bogu, że teraz mamy dwieście centrów handlowych do wyboru by to zrobić za więcej kasy w odosobnieniu. Bo przecież w innych krajach nie ma bazarów to trochę taki przypał był ☺️

 11. 5 października 2018

  To zainwestuj gosciu i otworz swoj market. Bedzie czysto polski.!!!! Chyba ze bez zwewnetrzynych inwestorow jednak sie nie da 🙂

 12. 5 października 2018

  Tom Majka mieszkam w Chinach więc o rozwoju co nieco wiem:)

 13. 4 października 2018

  Od węgla trzeba odchodzić. Dlatego należy zamykać najdroższe w utrzymaniu kopalnie. Po drugie dalsza eksploatacja w Gliwicach (przypominam od 1901) mogłaby doprowadzić do sytuacji podobnej do Bytomia. Szkody górnicze i odszkodowania byłyby wyższe niż dochody.

 14. 4 października 2018

  Nikt nie zmusza tam kupować. A nawet zachęcamy do założenia swojego marketu! Osobiście bym kupował!

 15. 4 października 2018

  No ja to jeszcze pamiętam balcerka… jak na dworze na skrawku kartonu się spodnie przymierzało. No nic się nie zmieniło…

 16. 4 października 2018

  Dane ze statystyk: obsługa długu publicznego polski to 300mln złotych. Łukasz Kochański coś pan przesadził.

 17. 4 października 2018

  O ile dobrze pamiętam, to dług publiczny jest kumulacją dziury budżetowej. Subwencje Unii Europejskiej nic do tego nie mają. Taka kwota jest efektem ciągłej dziury budżetowej, a więc wszystkich rządów od 1945.

  Może przypomnę, że bilans tego co Polska otrzymała od Unii do tego co wpłaciła wynosi 400mld złotych na plus dla Polski.

 18. 4 października 2018

  Unia nic nie daje za darmo. Dwa razy tyle pieniędzy wyplynelo z Gliwic poprzez zagraniczne markety, zakłady i firmy

 19. 4 października 2018

  Są miejsca w Gliwicach gdzie jest OK, trzeba to przyznać, ale są i wady, sporo wad, pusty plac po hucie Gliwice, zanieczyszczony teren który straszy jakby po wojnie, dalej brak zieleni w centrum, parking koło GCH i dalej śladem DTŚki, tylko ławki, zero cienia w lecie, po co zatem ławki? ktoś powie bo tunel pod spodem, OK, chociaż zadbać o te które są w tych donicach, poza tym brak drugiej nitki mostu na Pszczyńskiej, korki po godzinie 15, niech UE dołoży by kierowcom ułatwić przejazd 🙂

 20. 4 października 2018

  no piękny jest ten plac po hucie przy Jagiellońskiej w centrum miasta 😉

 21. 4 października 2018

  Dietmar Kałuża Dobrze gada, polać mu!!!

 22. 4 października 2018

  Człowiek napisal prawdę to sie go czepiają, buduja nowe Lidle, Aldi, kościoły, stacje benzynowe i montownie argumentując że obok jeszcze gorzej

 23. 4 października 2018

  Ach, chciałbym być kiedyś taki światowy!

 24. 4 października 2018

  Rafał, proponuję odwiedzić miasta sąsiadujące z Gliwicami 🙂

 25. 4 października 2018

  Brawo! “…modelową rewitalizację terenów po zamkniętej KWK „Gliwice”… Chyba też modelowo rekordowo szybką likwidację kopalni…kto pozwolił na to p. Buzkowi?

 26. 4 października 2018

  Nie mieszkam w Gliwicach od 12stu lat i co wracam to widze zmiany i to duze. Bredzisz chlopie o jakims wyimaginowanym rozwoju w swiecie. To ze gdzies buduja nowe kolejne wiezowce? Albo hiper duper wielkie shopping centre to dla Ciebie rozwoj?
  Czym wedlug Ciebie jest rozwoj gdzies gdzie mieszkasz? Tak z ciekawosci bez ataku pytam.

 27. 4 października 2018

  taaaa pięknie było w latach 90’tych proponuje wrocić w tamte czasy i żyć świetnością “przed unijną”.

 28. 4 października 2018

  Ew jeszcze warto przejechać się do Zabrza, Chorzowa itp

 29. 4 października 2018

  A które niemieckie banki uzależniają ? Jestem ciekaw czy znasz chociaż jeden.

 30. 4 października 2018

  Proponuję zrobić sobie przejażdżkę nie tylko po Toszeckiej.

 31. 4 października 2018

  No i gdzie ten rozwój? Nie mieszkam w Polsce 8 lat, czasami odwiedzam Gliwice i jedyne co widzę to nowe markety na Toszeckiej. Wy ludzie nie macie pojęcia co znaczy rozwój.

 32. gliwicjusz
  4 października 2018

  a ile z tych środków sobie na lewo przywłaszczyli

 33. 4 października 2018

  Dokładnie skalkulowany interes ekonomiczny, żeby uzależnić ludzi od banków (najczęściej niemieckich).

 34. 4 października 2018

  A ile musimy oddać? 2,3 miliardy? Unia i jej sztuczne dofinansowania rodem z Providenta 🙂 Nikt nikomu nic nie daje za darmo a nawet jeśli to tylko po to aby odebrać 2x tyle 🙂

 35. 4 października 2018

  LOL

 36. 4 października 2018

  Przy okazji dodam, że obsługa długu publicznego w 2017 r. wyniosła około 32 mld złotych, co oznacza, że na obsługę długu publicznego Polska przeznacza WSZYSTKIE subwencje z Unii Europejskiej (ok. 28 mld złotych rocznie).

WIZYTÓWKI

ogłoszenia

 • Do wynajęcia 2-pokojowe mieszkanie w centrum Gliwic. Świeżo po remoncie. Tanio

  12 lipca 2018

  reklama 2-pokojowe mieszkanie w centrum Gliwic. Świeżo po remoncie, w pełni umeblowane. Kontakt: 605 230 345 reklama

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Praca na terenie Gliwic i okolic. Poszukiwani pracownicy remontowo-budowlani

  31 maja 2017

  Zatrudnię pracowników remontowo - budowlanych od zaraz. Praca na terenie Gliwic i okolic. Telefon: 602-424-822 [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Do wynajęcia lokal użytkowy przy ulicy Bernardyńskiej i garaż przy ulicy Chorzowskiej

  14 listopada 2016

  reklama Zarząd Budynków Miejskich II TBS Spółka z o.o. z siedzibą w Gliwicach przy ulicy Warszawskiej 35 B informuje, że posiada do wynajęcia: Lokal użytkowy położony w ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • remonty

 • Dobra wiadomość dla kierowców! Rondo turbinowe przy Bojkowskiej jest już gotowe

  30 sierpnia 2018

  Rondo turbinowe przy ul. Bojkowskiej to jeden z elementów południowej obwodnicy miasta. Jego budowa zakończyła się na początku lipca, a [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Węzeł DK 88 – DTŚ – Portowa sprawia kierowcom trudności. ZDM planuje zmiany

  30 lipca 2018

  Drogowcy przeanalizują możliwość poprawy komunikacji w tych miejscach, tak aby „turbina” przy ul. Portowej i zjazdy z [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Wyciągną tory, wymienią nawierzchnię… Rusza remont Jagiellońskiej!

  27 lipca 2018

  Stan nawierzchni ul. Jagiellońskiej jest kiepski. Do tego dochodzi zmora wielu kierowców, czyli zalegające tam od niemal 9 lat torowisko [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Niebezpieczne skrzyżowanie przy ruchliwym odcinku DK78 doczeka się sygnalizacji świetlnej

  21 marca 2018

  Na skrzyżowaniu przy bardzo ruchliwym odcinku DK 78 prowadzącym z Gliwic do Rybnika zostaną zamontowane światła. Chodzi o niebezpieczną [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  reklama Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice media w Gliwicach policja portal gliwice Sport w Gliwicach straż miejska UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM