SKOK

Podziel się!

Instytut Pamięci Narodowej sprawdzi okoliczności śmierci wiceprezydenta Gliwic?


reklama


W związku z tzw. ustawą  dekomunizacyjną, wojewoda śląski – Jarosław Wieczorek wydał już 9 zarządzeń zastępczych w sprawie zmian nazw ulic w Gliwicach

Chodzi o następujące zmiany: Armii Ludowej na Juliana Ordona, Małgorzaty Fornalskiej  na Modelarzy, Leona Kruczkowskiego na Jana Karskiego, Władysława Gomułki  na Rubinową, Władysława Hibnera na Spadochroniarzy, Jana Krasickiego na Ignacego Krasickiego, Karola Marksa – na Ks. Jerzego Popiełuszki, Gwardii Ludowej na Emilii Plater, Kniewskiego na Paralotniarzy.

Przypomnijmy, że zgodnie z informacją Instytutu Pamięci Narodowej, do zmiany zakwalifikowano w sumie nazwy 34 ulic w Gliwicach. Czyli zmiany obejmą jeszcze 25 gliwickich ulic. Wojewoda czeka jednak na opinie z Instytutu Pamięci Narodowej niezbędne do wydania zarządzeń zastępczych. Dodajmy, że wśród tych 25 ulic znalazła się ul. Tadeusza Gruszczyńskiego.


reklamatekst alternatywny


W sieci jest niewiele informacji na temat osoby wiceprezydenta Gruszczyńskiego. Jedną z pozycji, z której możemy dowiedzieć się czegokolwiek na temat zbrodni z 10 maja 1945 roku jest książka Bogusława Tracza “1945 rok pierwszy – rok ostatni”. Z tej publikacji wynika, że Tadeusz Gruszczyński był powojennym wiceprezydentem Gliwic, który 10 maja 1945 wraz z innymi oficjelami świętował zdobycie przez wojska radzieckie Berlina i zakończenie II Wojny Światowej. Podczas imprezy w jednym z prywatnych mieszkań w rejonie dzisiejszej ulicy Gruszczyńskiego, wiceprezydent usłyszał krzyki kobiety nawołującej pomocy – wybiegł więc, by sprawdzić co się dzieje. Kobietę próbował zgwałcić pijany, radziecki żołnierz, któremu Gruszczyński się przeciwstawił, w wyniku czego doszło do strzelaniny pomiędzy mężczyznami – obydwaj zginęli.

Tadeusz Gruszczyński był pierwszym powojennym wiceprezydentem Gliwic. Dla uczczenia pamięci o tragicznym wydarzeniu jego nazwiskiem nazwano jedną z ulic w centrum miasta, ufundowano również tablicę upamiętniającą to wydarzenie.

Z kolei na stronie Instytutu Pamięci narodowej czytamy:

W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nazwa powyższa powinna zostać zmieniona jako wypełniająca normę art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej  (Dz.U. RP z 2016 r. poz. 744).

Tadeusz Gruszczyński (1901–1945) – działacz komunistyczny, w 1945 r. mianowany przez komunistów I wiceprezydent Gliwic

Urodził się 10 IV 1901 r. w Dąbrowie Górniczej. W czasie I wojny światowej był ewakuowany wraz z rodziną do Rosji. Po powrocie do kraju został wcielony do WP. Po demobilizacji pracował w różnych zakładach w Strzemieszycach i Sosnowcu. W latach 30. r ozpoczął działalność w komunistycznej konspiracji (KPP) oraz w Międzynarodowej Organizacji Pomocy Rewolucjonistom (MOPR) – strukturze będącej dodatkowym narzędziem oddziaływania bolszewików na społeczeństwa innych krajów.

Po wybuchu wojny, mimo agresji ZSRS na Polskę i sowieckiej okupacji wschodniej połowy kraju, przystąpił do rozpowszechniającego materiały stalinowskiej propagandy Stowarzyszenia Przyjaciół ZSRR.

Po przylocie z Moskwy grupy dywersantów, którzy ogłosili utworzenie PPR, w 1942 roku Gruszczyński wszedł wraz ze swoim środowiskiem do tej partii. Był członkiem komunistycznej Gwardii Ludowej – potem: Armii Ludowej. Po wkroczeniu Armii Czerwonej został sekretarzem komunistycznego wojewody Śląsko-Dąbrowskiego i jednego z członków kierownictwa PPR – Aleksandra Zawadzkiego. W marcu 1945 r. objął stanowisko I wiceprezydenta Gliwic. Organizował tam także komórki partyjne PPR.

Mimo zasług dla budowy nowych władz i komunistycznych struktur partyjnych – 10 maja 1945 r. w Gliwicach został zastrzelony w czasie interwencji przez rabujących mieszkania żołnierzy sowieckich, nie zainteresowanych, do kogo strzelają.

Wojewoda Wieczorek informuje Wystąpiłem także do IPN o dodatkową opinię dotyczącą ulicy Gruszczyńskiego. Tutaj są wątpliwości w sprawie okoliczności śmierci Tadeusza Gruszczyńskiego – pierwszego powojennego wiceprezydenta Gliwic. Liczę, że dodatkowe informacje od badaczy historii pomogą te wątpliwości wyjaśnić – wyjaśnia wojewoda Wieczorek.

Przypomnijmy , że tak zwana ustawa dekomunizacyjna zakazuje propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego poprzez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki.

– Trzeba podkreślić, że zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, zmiana nazw ulic nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych, w kontekście zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy, będą wolne od opłat. – informuje wojewoda śląski.

 

 

 

Jak będzie wyglądała ulica Zwycięstwa? Rozmawiamy z wykonawcą koncepcji [VIDEO]

Następny artykuł »

Gliwice nominowane w konkursie na najlepszą inicjatywę prozdrowotną

Skomentuj

 

komentarzy 7

 1. 16 lutego 2018

  Tadeusz Gruszczyński wykazał się nie tylko odwagą,ale również niezwykłą empatią i nazwiska takich ludzi powinny nosić nazwy ulic w naszych miastach,żenada,że chcą zmienić nazwę tej ulicy!!!

 2. 16 lutego 2018

  To co Polacy lubia najbardziej grzebanie w przeszłości !

 3. 16 lutego 2018

  Karolina Wosik @corsa?

 4. 15 lutego 2018

  Pisz nową historię!

 5. 15 lutego 2018

  I co z tego? Było minęło. A teraz na gliwickich ulicach trwa rzeź drzew.

 6. 15 lutego 2018

  Co tu sprawdzać? Moim zdaniem wszystko jest jasne.

 7. 15 lutego 2018

  To była jakaś smutna historia.

ogłoszenia

tekst alternatywny

remonty

 • Zachodnia obwodnica coraz bliżej. Aż 5 oferentów chce realizować tę inwestycję

  11 maja 2018

  W ramach omawianej inwestycji przewidziano m.in. rozbudowę ul. Rybnickiej w rejonie skrzyżowania i węzła drogowego z A4 na długości [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Przebudowa „pajączka” jeszcze w tym roku? ZDM przygotowuje przetarg na wykonawcę

  06 kwietnia 2018

  Jak przekazała nam Anna Gilner, Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, ZDM dysponuje decyzją zezwalającą na [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Remonty w 2018 roku. Zobacz, co zaplanował gliwicki Zarząd Dróg Miejskich

  14 marca 2018

  Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach opublikował listę remontów na ten rok. Poniżej wykaz zaplanowanych prac [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Niebezpieczne skrzyżowanie przy ruchliwym odcinku DK78 doczeka się sygnalizacji świetlnej

  21 marca 2018

  Na skrzyżowaniu przy bardzo ruchliwym odcinku DK 78 prowadzącym z Gliwic do Rybnika zostaną zamontowane światła. Chodzi o niebezpieczną [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  reklamaTa ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice kradzież media w Gliwicach piast gliwice policja Sport w Gliwicach UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM