SixSilver Jubiler Gliwice

10 niewybuchów znalazł mężczyzna, który wybrał się dziś przed południem na grzyby do lasu w rejonie Łabęd

Natychmiast zadzwonił pod nr 112 i o znalezisku poinformował służby. Miejsce zostało zabezpieczone przez policję i straż pożarną. Czekamy na przyjazd saperów.

FORUM

 

Niebezpieczne znalezisko znajduje się w odległości ok. 20 m od ul. Toszeckiej, w lesie pomiędzy Łabędami a Czechowicami. Są to prawdopodobnie bomby lotnicze z okresu II wojny światowej. Znalazca, pan Michał z Gliwic, nie dość że powiadomił o swoim odkryciu, to przesłał jeszcze dyżurnemu zdjęcia, ukazujące, z czym mamy do czynienia.


autor foto: policjanci zabezpieczający znalezisko

Policja przypomina i ostrzega!

Tego rodzaju znaleziska, pomimo upływu lat, są w dalszym ciągu bardzo niebezpieczne. Zabronione jest ich odkopywanie, przenoszenie czy rozbrajanie. Takie nieodpowiedzialne zachowanie może grozić śmiercią lub kalectwem. W przypadku odnalezienia niewybuchu należy jak najszybciej skontaktować się z jednostką policji, jak to uczynił pan Michał.

źródło: KMP Gliwice
fot. Pan Michał z Gliwic

39 KOMENTARZE

 1. Proste skąd się wzięły.
  Po pierwsze cofanie się frontu…chcesz spowolnić wroga to minujesz co popadnie.
  Po drugie obrona punktów strategicznych (stalownia i prasownia)
  Po trzecie naloty i artyleria

  Pierwsze rozminowanie (moje przypuszczenia) było pewnie jeszcze w czasie wojny, drugie po wojnie pewnie lata 50/60, trzecie najprawdopodobniej po zmianie systemu, ale to już moje przypuszczenia bo nie chce mi się sprawdzać 🙂

 2. Szczepan Marek źle postawione pytanie. Powinno sie pytać o to jak uniknąć zagrożeń lub zmniejszyć do minimum. Są grzyby trujące i nie trujące. Trujących nie zbierasz…

 3. Szymon Wolszczak jesteś już na autostradzie do sw.Piotra…można przygazować…a co… Szkodliwość RF-EMF
  O szkodliwość RF-EMF naukowcy donoszą już od kilku lat. Pisało o tym ponad 230 naukowców z ponad 40 krajów w liście skierowanym do ONZ i WHO z 2015 roku.
  Potwierdziły to badania amerykańskiego National Toxicology Program (NTP) oraz działająca przy WHO Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, która zaklasyfikowała pole elektromagnetyczne o częstotliwości między 30 KHz a 300 GHz do grupy czynników prawdopodobnie rakotwórczych.
  Udowodniono, że pole elektromagnetyczne emitowane przez urządzenia elektryczne
  i bezprzewodowe szkodliwie wpływa na rośliny, ludzi i zwierzęta (powoduje wzrost zachorowań na raka mózgu i serca).

 4. Robert Tąta może i są starsze… mówimy raczej o związku bomb z Hutą Łabędy bo akurat historie tego zakładu znam dosyc dobrze i nie słyszałam o tym… ale rozpytam 😉

 5. Krzysztof Mroczko ale czemu Huta Łabędy? Przecież tam się nie produkuje i nigdy nie produkowało takich rzeczy… Huta odlewała stal i walcowała. Że zbrojeniem związek ma Bumar.

 6. Trafiały tam po wojnie do przetopienia ale Huta bała się je wsadować do pieca. Dla bezpieczeństwa wyrzucili je do lasu. Taką historię słyszałem od mieszkańców Łabęd.

 7. Niewypały czy niewybuchy to nie tylko miny. A pociski przeciw artyleryjskie czy bomby lotnicze? Nie wiem czy był większy, ale kiedyś o wiele więcej na nim strzelali

 8. Grzegorz Kokos Kokosiński oczywiście, że to były tereny III Rzeszy, ale czy tak wszystkie przygraniczne lasy były zaminowane? 🙂 Poligon miał kiedyś szersze granice?

 9. Anna Skawińska Dużo tego było. A czemu, przecież Gliwice to było przed II wojną miasto przygraniczne. To były tereny III Rzeszy

 10. Grzegorz Kokos Kokosiński O, nie wiedziałam, że temat był kiedykolwiek podjęty. Masz więcej informacji na ten temat? Ile tego znaleziono, czemu w ogóle te niewypały się tam znajdują?

 11. Z 10 lat temu było wielkie czyszczenie Łabędzkiego z niewypałów. Pokazuje to tylko skale jak wiele tego jest. A ludzie myślą że 10 żołnierzy z wykrywaczami w jedną sobotę załatwi sprawę.

 12. Ciekawa jestem, czy miasto wreszcie poczuje się do wyczyszczenia tego terenu (bo nadleśnictwo nie ma na to kasy), czy dopiero po jakiejś tragedii.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here