To już koniec batalii o niezależność. Definitywne NIE dla gliwickiej onkologii

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy aktywnie uczestniczyliśmy w batalii o niezależność gliwickiej Onkologii. W sprawę wydzielenia naszej placówki zaangażowało się wielu posłów z  województwa śląskiego, władze Gliwic oraz regionu. Powołano nawet  Stowarzyszenie na rzecz utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii w Gliwicach. W maju br., podczas konferencji prasowej Dyrektor Oddziału Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, prof. Krzysztof Składowski przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie. Argumentował wówczas m.in., że utworzenie samodzielnej jednostki wiąże się z ryzykiem utraty lub ograniczeniem kontraktowania usług z NFZ, zanikiem działalności naukowej we wszystkich oddziałach COI czy utratą statusu instytutu badawczego na rzecz zwykłego szpitala onkologicznego.

W opublikowanym dzisiaj oświadczeniu dyrektor gliwickiej onkologii przypieczętował swoje stanowisko. Nie mamy już złudzeń – odłączenia od Warszawy nie będzie.

Poniżej prezentujemy pełną treść oświadczenia Dyrektora Oddziału Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, Prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Składowskiego.

[dropshadowbox align=”none” effect=”lifted-both” width=”auto” height=”” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie i Radni Województwa Śląskiego!

Serdecznie dziękuję w imieniu całej załogi gliwickiego Oddziału Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie za troskę, zaangażowanie i wsparcie powszechnych starań o dobro śląskiej onkologii.

Liczne argumenty merytoryczne przemawiają za przyjęciem stanowiska, że obecna forma medycznego instytutu badawczego jakim jest Centrum Onkologii – Instytut im Marii Skłodowskiej-Curie z trzema oddziałami (w Warszawie, Gliwicach i Krakowie) najlepiej zapewnia i gwarantuje pełną onkologiczną opiekę medyczną w Polsce i na Śląsku. Podział Instytutu na niezależne podmioty medyczne realnie zagraża ich kliniczną i naukową degradacją, natomiast zachowanie obecnego statusu wraz z finansową samodzielnością i niezależnością jego Oddziałów pozwala na efektywne zarządzanie i inwestowanie dla dobra pacjentów.

Onkologia jest powszechnie uznanym priorytetem medycznym, również w systemie polskiej opieki zdrowotnej. Na ostatnim posiedzeniu Krajowej Rady ds. Onkologii w Ministerstwie Zdrowia w maju br. przyjęliśmy zasady wdrażania „Strategii Walki z Rakiem 2015-2024”, która staje się krajową mapą drogową nie tylko dla onkologów i pacjentów onkologicznych, ale też i dla całej Służby Zdrowia. I w tej „Strategii” kluczową rolę spełnia obecne Centrum Onkologii – Instytut, jako największa i wiodąca instytucja kliniczno-naukowa w kraju. Podejmujemy starania, aby Centrum Onkologii przekształcić w Państwowy Instytut Badawczy, co pozwoli osobnym aktem prawnym wzmocnić jego status i zagwarantować finansowanie priorytetowych zadań zleconych przez Rząd w ramach „Strategii”.

Proszę zatem o kontynuację działań na rzecz śląskiej onkologii rozumianej jako część dobra wspólnego, którym jest onkologia polska.

Wspólnie pokonajmy raka!

Z wyrazami szacunku,

Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Składowski Dyrektor Oddziału Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach[/dropshadowbox]

 

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,524FaniLubię
14,736ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły