rand2
Prezydent Gliwic

Podziel się!

Prezydent Gliwic: Dofinansowaliśmy wymianę ponad 5 tysięcy pieców

Facebook
Twitter
Instagram

 

Oświadczenie Prezydenta Miasta Gliwice:

Od kilku dni w Gliwicach i w całym regionie mamy bardzo mroźną i bezwietrzną pogodę. W związku z tym obserwujemy wyjątkowo wysokie przekroczenia dopuszczalnych poziomów zapylenia, czyli mówiąc potocznie mamy do czynienia ze smogiem. Problem jakości powietrza i niskiej emisji nie jest nowy. Od lat zmagamy się z przekroczeniem norm zapylenia. Temat stał się w ostatnim czasie bardzo medialny i uważam, że bardzo dobrze, ponieważ tylko rosnąca społeczna świadomość da szansę na rozwiązanie tego problemu. Fakty są bowiem takie, że za wysokie stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5 odpowiadają przede wszystkim stare kotły opalane słabej jakości paliwem, jeśli nie wprost śmieciami.

Problemu jesteśmy świadomi nie od dzisiaj i od dawna dofinansowujemy wymianę węglowych systemów grzewczych na bardziej ekologiczne. Dofinansowaliśmy taką wymianę dla ponad 5 tysięcy gospodarstw domowych.

To jednak dopiero ok 25% takich palenisk. Warto przy tym zaznaczyć, że nie ma ograniczeń w przyjmowaniu wniosków o dofinansowanie, rocznie dostajemy ich ok 250 – 300. Miasto dofinansowuje do 50% kosztów takiej wymiany, od stycznia 2017 roku maksymalny poziom dofinansowania został podniesiony z 2000 do 4000 zł (dla osób fizycznych).

Do skutecznej walki ze smogiem potrzebne są jednak zmiany w prawie. Szczególnie w zakresie kontroli i standardów emisyjnych urządzeń grzewczych. Niestety od kilku lat kolejne rządy opierają się przed wprowadzeniem właściwych narzędzi prawnych.

W 2010 roku miasto Gliwice zwróciło się do ówczesnego Ministra Środowiska, w ramach konsultacji projektu zmiany ustawy Prawo ochrony środowiska, z postulatem uregulowania środków nadzoru i kontroli. Nie posiadamy bowiem uprawnień do wprowadzania jakichkolwiek ograniczeń w warunkach użytkowania istniejących palenisk węglowych czy ograniczeń w spalaniu najbardziej emisyjnych paliw typu muły węglowe i floty. Takie działania może jednak (po zmianie przepisów w 2015 roku) podjąć Sejmik Województwa Śląskiego w ramach tzw. uchwały antysmogowej. Z kolei Minister Gospodarki w ramach ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw może wyeliminować z obiegu muły i flotokoncentraty.

Liczymy na to, że w obecnym 2017 roku postulaty samorządowe znajdą odzwierciedlenie w stosownych aktach prawnych.

W zakresie organów województwa śląskiego Zespołu roboczy ds. ograniczania niskiej emisji przy Marszałku Województwa Śląskiego pracował nad założeniami do tzw. uchwały antysmogowej, a w jego pracach brał udział przedstawiciel miasta Gliwice. Szczegóły prac ma przedstawić marszałek w najbliższym okresie.

Powodzenie programów antysmogowych zależy jednak w dużej mierze od świadomości społecznej. Dlatego cieszy mnie, że coraz więcej z nas dostrzega ten problem. Walka o poprawę jakości powietrza będzie trwała wiele lat.

Im większa będzie społeczna presja na osoby, które zatruwają nas wszystkich oraz na rządzących w sprawie odpowiednich narzędzi prawnych tym lepiej.

 

 


Oddychamy tym, co palisz! Smog powstaje głównie… w naszych domach

Następny artykuł »

Ukryli się w ciężarówce, przekroczyli granicę. Afgańczycy złapani w Gliwicach

Skomentuj

 

komentarzy 50

 1. 14 stycznia 2017

  SMOG, SMOG, SMOG, TO CZYSTA PROPAGANDA. ZAMIAR JEST TAKI ABY WYELIMINOWAC NASZE KOPALNIE. MERKELOWA POZNIEJ WYKUPI KOPALNIE I BĘDZIE PO SMOGU.

 2. 11 stycznia 2017

  Pomóżcie wymienić ludziom piece dajcie dopłaty to i smogu nie będzie a już w marcu dopłat nie ma podłączyć gaz i do sieci ciepłowniczej u nas w Knurowie nawet stary urząd kopci

 3. 11 stycznia 2017

  Mądry polak po szkodzie.
  Gdyby już dawno zaczęli podłączac pod Pec to może takich efektów by nie było, Sośnica, rzut beretem od Pecu a połowa budynków ma albo piece własne albo inne rodzaje ogrzewania, ja mam np na prąd, nie mówiąc o braku podłączenia gazu itd.

 4. 11 stycznia 2017

  Roman Gabryś ta i od dwóch lat są testy w różnych miastach jak się spala, ale kupić jeszcze nie idzie a szacunkowa cena produkcji to właśnie 1000- 1100zl. Obdzwoniłam już instytut węgla i składy i nie ma, bo jest w fazie testów…

 5. 10 stycznia 2017

 6. 10 stycznia 2017

  Jak nie idzie? Pokazywali go i gadali, że około tysiaka kosztuje tona

 7. 10 stycznia 2017

  Odnośnie wymiany piców( no dobra pieców 🙂 ) CO itp,pewnie dotacje tylko dostają znajomi naszego Don Franko i jego ludzie,a reszcie jest wciskany kit-ja bym to zgłosił do prokuratury i zweryfikował kto dostał dotacje,a kto nie i jakie były uzasadnienia przy odmowie dotowania takich wymian-ponoć wymieniono około 60 tysięcy pieców,widziałem,gdzieś w jakimś poście i wypowiedzi Don Franko, jakby tak zrobić audyt i poczytać uzasadnienia odmowy i przyznania to pewnie wyszedł by z tego niezły pasztet i kolejna afera…:-(

 8. 10 stycznia 2017

  niech ten koleś przejedzie się do Zabrza i skojarzy jak wygląda dofinansowanie do ekologi…pracuje w tym temacie i nie mam gdzie rąk włożyć taki zajob…dofinansowanie sięga 70% inwestycji i chętnych jest bezliku.nie ogarniam ile juz kotłowni wymieniłem na eko…ile paneli solarnych ustawiłem na dachach…teraz zaczynamy fotowoltaikę,a w Gl nic,cicho,smog zżera ludność i dalej nic.ale arena podium rośnie! Franek będzie wpisany w historie,tylko że ten moloch najprawdopodobniej nigdy się nie zwróci….

 9. 10 stycznia 2017

  Tez wolalbym przeznaczyc pol miliarda z hali podium na najwieksza w tym kraju inwestycje wymiany systemu ogrzewania w celu poprawienia jakosci powietrza w miescie. Tyle ze odnosnie technologii to one juz istnieja.. to kwestia wymiany piecy na nowe na wungiel badz gazowe. W kazdym wypadku jest to koszt zarowno wymiany jak i kupowania drozszego surowca. Ocieplenia budynkow itd. Problemem jest bieda. Babcia ktora ma 600zl emerytury i mieszkanie z jakiegos mopsu nie nawet jak dostanie piec gazowy to nie bd jej stac na ten gaz. Wszystkich domow jednorodzinnych nie podlaczymy do systemu centralnego ogrzewania. To wszystko sa zbyt duze kwoty niestety.

 10. 10 stycznia 2017

  szkopuł, że nie idzie go kupić narazie

 11. 10 stycznia 2017

  Panie prezydencie, proszę się zainteresować firma ferrostal na hucie łabędy. Przez cały rok wypuszczają do atmosfery, ze ludzie w pobliskich domach nie mogą oddychać. I nikt nic nie robi. Na układy nie ma rady, a ludzie niech zdychają .

 12. 10 stycznia 2017

  Jakby w środku miasta zrobili stok narciarski to też by było idealnie. Tylko jakim kosztem…

 13. 10 stycznia 2017

  Coś źle wyglądą z twarzy “” władca miasta “”. Czyżby się nawąchał i nawdychał ?????

 14. 10 stycznia 2017

 15. 10 stycznia 2017

  Chorzowska i okolice też chętnie się podłącza ale Pec nie ma rozdzielni na naszą okolice.

 16. 10 stycznia 2017

  Smog, smog , za duzo samochodow, wypuszczaja bomby , nuklearne smrody, samoloty juz lataja jak na Autostradzie, Diesle, bo taniej tankowac, tego sie nikt nie czepia, ale ludzi ktorzy maja stare piece , na to nie ma forsy..

 17. vv231xx
  10 stycznia 2017

  w iatach 60 i70 jak spadł śnieg w nocy to rano był biały tylko dwie godziny a po dwóch godzinach był szary i czarny od sadzy a teraz jest biały to było zanieczyszczenie pozdrawiam Jan

 18. 10 stycznia 2017

  dtś akurat jest idealnie puszczona – masa zjazdów do różnych części miasta to świetne rozwiązanie

 19. 10 stycznia 2017

  Co to za link pod ktorym nic nie ma xd

 20. Anonim
  10 stycznia 2017

  tzn że jak – można rozpylać sobie trucizny ot tak?
  co na to ochrona środowiska ? nie ma żadnych regulacji na to?
  atakować problem jak nie od paleniska to od komina!
  wziąć drony i patrzeć który komin dymi na czarno, jeśli dymi jest podstawa żeby zrobić pomiar szkodliwych związków w dymie – jeśli norma przekroczona – wjazd na posesję, wygaszenie paleniska i kary właściwe za zatruwanie środowiska,
  palenisko niech sobie spala paliwo jakie się komu widzi – póki co, ale nie może być z tego szkodliwego dymu!
  wtedy się jeden z drugim sam zastanowi co zamierza spalić albo czy warto piec wymienić …

 21. bartosz
  10 stycznia 2017

  Acha, czyli nic nie zrobicie, w tym i następnym roku znów będą przekroczone stany dopuszczalne.
  Jeszcze w tamtym roku mówił Pan że cała spraw smogu to kaczka dziennikarka.
  Interesuje was żeby urząd miejski odpicować, ale żeby naprawdę wziąć się za sprawę, to nie.
  #Smogjesttu #gliwiceWielkaWyprowadzka #gliwicemisatoNIEprzyjazneludziom

 22. 10 stycznia 2017

  niech miasta aglomeracji dopłacają do błękitnego węgla tak by każdego było stać na ten opał.

 23. gliwiczanka
  10 stycznia 2017

  Dlaczego w Gliwicach nie mierzy się wcale poziomu benzoapirenu wpisanego przez Międzynarodową Agencję Badania Raka (IARC) na listę najgroźniejszych kancerogenów Panie Prezydencie?

 24. 10 stycznia 2017

  Ja czasem z premedytacja piszę większymi literami,by coś odróżnić od czegoś,albo podkreślić i wcale nie chodzi mi o krzyk jak to się powszechnie definiuje i jakiś brak szacunku do czytających,ale są tacy co mają problemy wzrokowe i czasem lepiej się czyta jak coś jest napisane większymi literami,spokojnie powoli ze zrozumieniem-jak komuś zależy-i chyba czas skończyć z pewnymi stereotypami,bo to na prawdę nie ma takiego znaczenia jak używanie przez niektórych tu w necie wyzwisk,wulgaryzmów itp i chęci zdeprecjonowania kogoś od tak sobie tylko dla zasady czy sportu,albo o tak dzisiaj sobie po hejtuje idąc po bandzie 🙂 …powinni wprowadzić taką funkcję zmiany wielkości liter przy czytaniu takich postów i wpisów,bo zwykły szary użytkownik nie może za bardzo mieć wpływ na grubość czcionki,czy wielkość liter (chyba,że coś takiego już jest,a ja nie mam takiej wiedzy,bo przecież nie jestem alfą i omegą i mam czasem prawo czegoś nie wiedzieć,albo na czymś się nie znać 🙂 ) …oczywiście tak bardziej serio są takie możliwości w naszych komputerach,ale komu by się chciało w to bawić na dłuższą metę…napisałem wszystko małymi literami-prawie-by BYŁO LEPIEJ widoczne 🙂

 25. 10 stycznia 2017

  Prez się odezwał i co zniknie smog ?

 26. 10 stycznia 2017

  Z chęcią bym to przeczytała, niestety ze względu na użyty, zupełnie nie potrzebnie, caps lock ciężko się to czyta. Ludzie nadal czytają tekst zawierający więcej niż dwa zdania trzeba tylko napisać przejrzyście 🙂

 27. 10 stycznia 2017

  Nic dziwnego, że jest smog skoro w Gliwicach większość drzew jest powycinana, tramwaje zamienione na autobusy i DTŚ puszczona przez środek miasta.

 28. 10 stycznia 2017

  Przeczytałem uważnie wszystkie wpisy pod takimi postami jak ten i podobne o smogu…mała analiza+wiedza i wnioski nasuwają się same:Poczynania naszych radnych,wycinka drzew,inne fatalne decyzje jak pozbycie się tramwai i zastąpienie je autobusami+coraz więcej aut i dużo z nich nie ma odpowiedniego zabezpieczenia przed emisją szkodliwych substancji itp do otoczenia,fatalnej jakości węgiel na rynku do palenia w piecach+palenie byle czym,nawet plastikiem itp rzeczami i pewnie różne zakłady dokładają do tego emisję wszystkiego co szkodliwe…Teraz mamy ZIMĘ I POZA DRZEWAMI IGLASTYMI NIE MA ZIELENIE I NIE ZACHODZI PROCES FOTOSYNTEZY W TAKIM STOPNIU JAK JEST TO W OKRESIE BUJNOŚCI ZIELENI I GDZIE ROŚLINY W CIĄGU DNIA W DUŻYM STOPNIU POPRAWIAJĄ NATLENIENIE POWIETRZA POBIERAJĄC DWUTLENEK WĘGLA I PRZY OKAZJI PEWNIE RÓŻNE SZKODLIWE RZECZY (INACZEJ JEST W NOCY,GDY NIE ZACHODZI PROCES FOTOSYNTEZY I WTEDY BARDZIEJ JESZCZE ODCZUWA SIĘ SKUTKI ZŁEGO POWIETRZA) …JEST WYSOKA MINUSOWA TEMPERATURA,CIĘŻKIE MROŹNE POWIETRZE,A PO ZA TYM BRAK WIATRÓW,KTÓRE BY ROZGANIAŁY I ROZRZEDZAŁY TE ZAWIESINY W POWIETRZU I STĄD MAMY TAKĄ,A NIE INNĄ SYTUACJĘ I DECYZJE OSÓB,KTÓRE DO TEGO DOPROWADZIŁY W NASTĘPNYCH LATACH MOGĄ BYĆ KATASTROFALNE I TU NAWET NATYCHMIASTOWE DECYZJE OBECNEGO RZĄDU MOGĄ NIE WIELE DAĆ I NIE DA SIĘ WSZYSTKIEGO NAPRAWIĆ JEDNORAZOWO ZA JEDNYM DOTKNIĘCIEM CZARODZIEJSKIEJ RÓŻCZKI,A PROCES POPRAWY STANU POWIETRZE,MOŻE BYĆ DŁUGI I UCIĄŻLIWY,ANI NIE MAMY TEŻ HERKULESA,KTÓRY BY JEDNYM SPRYTNYM SPOSOBEM OCZYŚCI TĄ ZANIEDBANĄ STAJNIE AUGIASZA ( NIE DA SIĘ PRZYWRÓCIĆ DO ŻYCIA MNÓSTWA POWYCINANYCH DRZEW I ROŚLIN,ZLIKWIDOWAĆ NADMIARU AUT , A NAJBARDZIEJ TYCH SZKODZĄCYCH ŚRODOWISKU , ZGROMADZIĆ OD RAZU LEPSZEJ JAKOŚCI WĘGLA I MATERIAŁÓW OPAŁOWYCH , I NIE OD RAZU WYMIENI SIĘ WSZYSTKIE KOPCĄCE PIECE MA INNE BARDZIEJ EKOLOGICZNE,ALBO ZROBI PRZYŁĄCZA DO MIEJSKIEGO OGRZEWANIA CO…ZAKŁADY,FABRYKI NIE OD RAZU POPRAWIĄ I NIE WPROWADZĄ LEPSZYCH FILTRÓW I SYSTEM CZĘSTSZEJ ICH WYMIANY ITD)…ZASTANOWILIŚCIE SIĘ TEŻ NAD TYM,ŻE W NASZYM DUŻYM REJONIE ŚLĄSKIEJ AGLOMERACJI MIEJSKIEJ TYLKO W GLIWICACH MAMY JAKO JEDYNI SZPITAL ONKOLOGICZNY I JAKA JEST TEGO PRZYCZYNA,BO CHYBA NIE DLA TEGO,ŻE TO DOBRA LOKALIZACJA PRZESTRZENNA I FAJNIE SIĘ KOMPONUJE W URBANIZACJI MIASTA…ALE TAK TO JEST JAK MAMY NASZEGO “PRYWATNEGO” GENERALISSIMUSA DON FRANKO,KTÓRY ZA NAS PODEJMUJE DECYZJE I WCIELA W ZYCIE SWOJE PRYWATNE PROJEKTY I DLA SWOICH POD PŁASZCZYKIEM ROBIENIA DOBRA DLA WSZYSTKICH (SETKI MILIONÓW UTOPIONE W BUDOWĘ HALI PODIUM/GLIWICE,PŁYWALNIE OLIMPIJSKĄ ITP RZECZY) WIĘKSZOŚĆ RZECZY POSTAWIONYCH NA GŁOWIE,ALBO ZROBIONYCH NA PÓŁ GWIZDKA (NP SĄ NOWE WODOCIĄGI,ALE RURY I PRZYŁĄCZA NIE SĄ POWYMIENIANE-O TYCH W MIESZKANIACH NIE WSPOMNĘ,BO TO JEST OBOWIĄZEK LOKATORÓW I SPÓŁDZIELNI,ALE MOGŁYBY DO TEGO BYĆ JAKIEŚ DOTACJE,BY LUDZIE WZIĘLI SIĘ OCHOCZO DO WYMIANY,A NAJBIEDNIEJSZYM STWORZYĆ PROGRAM POMOCY I TO JEST DZIAŁANIE DLA DOBRA MIESZKAŃCÓW ITP DO TEGO,A NIE PRYWATA I BUDOWA “KOLOSEUM-DLA IGRZYSK I CHLEBA”) …BĘDZIE WYPOŻYCZALNIA ROWERÓW,ALE NIE MA ZA BARDZO JAK I GDZIE NIMI JEŹDZIĆ DO TEGO POWINNO BYĆ DOSTOSOWANE PRAWO DOTYCZĄCE PORUSZANIA SIĘ ROWEREM PO CHODNIKACH W SYMBIOZIE Z PIESZYMI,JAK NIE MA DRÓG ROWEROWYCH,A PORUSZANIE SIĘ PO ULICACH JEST DUŻYM ZAGROŻENIEM TAM,GDZIE NP RUCH AUT JEST BARDZIEJ WZMOŻONY I O DUŻYM NATĘŻENIU…PRZYKŁADÓW TAKICH JEST MNÓSTWO I RÓŻNYCH ZANIEDBAŃ I CHYBA NAJWYŻSZY CZAS NA ZMIANY W NASZYM PRAWIE,PRZEPISACH,PROCEDURACH ITP ITD I POWINNI WPROWADZIĆ TAKI PRZEPIS,ŻE JAK KTOŚ SZERZY PRYWATĘ DLA SWOJEGO DOBRA,SWOICH POPLECZNIKÓW I ZWOLENNIKÓW,A NIE DZIAŁA DLA DOBRA WSZYSTKICH W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI,ALBO CHOCIAŻ WIĘKSZOŚCI,TO POWINNO SIĘ GO USUWAĆ Z URZĘDÓW I JEGO WSPÓŁPRACOWNIKÓW-WTEDY MOŻE WRESZCIE ZACZNIE SIĘ NA PRAWDĘ DOBRA PRACA Z KORZYŚCIĄ DLA NAS WSZYSTKICH…PRZEMYŚLCIE SOBIE TO WSZYSCY I ZACZNIJCIE JUŻ SZUKAĆ TAKICH LUDZI CO BĘDĄ CHCIELI W TAKIM SYSTEMIE PRACOWAĆ DLA DOBRA NAS WSZYSTKICH,A WYBORY JUŻ STOSUNKOWO NIEDŁUGO I WARTO SIĘ DO TEGO PRZYGOTOWAĆ…JA NIESTETY SIĘ NIE NADAJE DO TEGO I ZDROWIE JUŻ NIE TO,A Z NATURY JESTEM SOCJOLOGIEM,ANALITYKIEM,CENZOREM I LUBIĘ CZASEM DAWAĆ WSKAZÓWKI CO DO PEWNYCH RZECZY,ALE JAKO WOLNY I NIE ZALEŻNY CZŁOWIEK NIE BĘDĄCY W TAKIM KIERACIE I MOGĄCY CHŁODNYM OKIEM PRZYGLĄDAĆ SIĘ TEMU CO SIĘ DZIEJE W OKOŁO…pewnie mało kto to przeczyta,uznając to za jakiś bełkot,ale może jednak kilka osób się znajdzie i kiedyś wcieli w życie to co opisuje i będzie wszystkim się lepiej żyło,nie tylko w naszym mieście,ale i w innych…

 29. gliwiczanka
  10 stycznia 2017

  kolejny pomysł:
  a może dofinansować 100% kosztów wymiany pieca,
  organizować szkolenia jak palić w piecu, przeprowadzać akcje uświadamiające…
  naprawdę NIC nie można zrobić Panie Prezydencie?

 30. gliwiczanka
  10 stycznia 2017

  Mieszkańcy oczekują, że miasto zrobi to co może:
  informowanie o dniach i godzinach przekroczenia norm,
  zwiększenie ilości czujników oraz rodzajów mierzonych trucizn /nie wszystkie składniki smogu są identyfikowane w Gliwicach/,
  inwestycje w centralne ogrzewanie i dofinansowanie go.

 31. 10 stycznia 2017

  Marcel Wyszyński są działania minimalizujące skutki – np informowanie mieszkańców o rezygnacji ze sportów na wolnym powietrzu, odwołanie zajęć w placówkach edukacyjnych, generalnie intensywna akcja informacyjna w tym strona gliwice.eu, fanpage miasta tablice informacyjne. W innych miastach Prezydenci podjeli takie kroki tymczasem u nas rzecznik wmawiał że nie wiemy jakie stężenie bo tylko jedna stacja.. Podobnie taką prezydencką aktywnością powinno być: polepszenie monitoringu zanieczyszczeń – są działania które nie wymagają rzeczonego wiatru.

 32. 10 stycznia 2017

  Czy coś powie, czy nie to i tak nie wiele zmieni bo to kwestia odgórna przepisów. Wiatru Frankiewicz nie wyczaruje, a sam ustawy nie zmieni żeby bić palami ludzi którzy śmieci palą i są odpowiedzialni za te zatrute powietrze

 33. 10 stycznia 2017

  Ludzie zawsze palili w piecach i takiego zanieczyszczenia powietrza nie było jak obecnie ! Może odpowiednie służby powinny zainteresować się niektórymi firmami których przybyło jak grzybów po deszczu ?

 34. 10 stycznia 2017

  Marcel Wyszyński prognozy dot. jakości powietrza spływają z wyprzedzeniem – czyli wczorajsze były dostępne w niedziele. Prezydent nie jest informowany przez CRG? Twórzczy komentarzu – czekam 🙂

 35. 10 stycznia 2017

  Żeby mogło powstać, jak bardzo twórcze, twoje pytanie

 36. 10 stycznia 2017

  Ano racja, że rozkopywanie centrum byłoby głupotą
  Ale zawsze można by zacząć od zewnętrznych osiedli, mieszkam w okolicy Trynku i obszar wokół Rybnickiej jest nie do wytrzymania

 37. 10 stycznia 2017

  na ekranach LED zamiast głupot powinno sie ostrzegac ludzi o smogu i rozdawać maseczki antypyłowe a nie cieszyć się ze temat jest medialny

 38. 10 stycznia 2017

  Obawiam się, że niestety może to być problem ze względu na konieczność rozkopania całego starego miasta, a jest tam wiele obiektów zabytkowych, nie mówiąc już o stosunkowo nowych chodnikach i ulicach z bruku. Sam mieszkałem kiedyś na Koperniku i ciepłownia to faktycznie chyba najlepsze rozwiązanie.

 39. 10 stycznia 2017

  Mam podłączenie, i sami decydujemy z pecem kiedy rozpoczynamy a kiedy kończymy sezon grzewczy, sami ustalamy ilość przepływu i temperaturę, mamy własne zawory w piwnicy
  Nie wiem gdzie widzisz problem

 40. 10 stycznia 2017

  Czyli znowu nic nie zostanie zrobione…

 41. 10 stycznia 2017

  Władze samorządowe miasta, którego hasłem jest “Przyszłość jest tu”, miasta w którym jest tak wielki potencjał technologiczny, jak politechnika, powinny dofinansować pilotażowe programy badawcze na tworzenie rozwiązań walki ze smogiem i innymi zanieczyszczeniami środowiskowymi. Filtry, zielone technologie, cuda-wianki… to mogłoby się stać symbolem Gliwic, rzeczą, z której miasto zasłynęłoby znacznie bardziej, niż przez budowę hali widowiskowo-sportowej. Tak sobie wyobrażam miasto, w którym “przyszłość jest tu”. Opracowane rozwiązania mogłyby pomóc nie tylko w skali miasta, ale też regionu i kraju.

  Tłumaczenie się, tym, że coś tam robimy, ale generalnie mamy związane ręce, to stary, archaiczny, “niedasizm”.

 42. 10 stycznia 2017

  Sama się podłącz ja mam swoje ogrzewanie i pale sobie kiedy chce a nie ze ktoś mi bd narzucal kiedy sezon się kończy lub zaczyna

 43. 10 stycznia 2017

  Ludzie obudzcie się to jest kolejna akcja bo ktoś chce zarobić kasę śmigłowca był jest i będzie

 44. 10 stycznia 2017

  Mamy w Polsce drugą Japonię ..nie zrobił jej Bolek,zrobił ją smog 🙂

 45. 10 stycznia 2017

  dlaczego wczoraj nie zabrał?

 46. 10 stycznia 2017

  jakos nie widze we wczesniejszych wpisach aby ktos poruszyl ten problem. widze fotke gospodarza miasta, ba, nawet jest cytowany, wiec pozwolilem sobie zwrocic uwage na wazniejszy problem.
  Zwlaszcze ze “Sprawdziliśmy ostatnie 5 lat i… jest lepiej niż bywało wcześniej! ” (to cytat z tego profilu, w sprawie smogu).
  i pozwol, ze bede sobie skakal gdzie chce i jak chce.

 47. 10 stycznia 2017

  Tak jak był okres podłączen prądu i gazu dawniej, to teraz powinna być era budowy kilku ciepłowni i podłączenia wszystkich domów… Bez problemu osiedle akademickie i Kopernik podłaczono, to dlaczego innych terenów nie można? Tylko promują dalej te piecyki, do których ludzie wrzucają cokolwiek… Mogą i zabraniać i karak, ale ludzie i tak będą zapewniać, że nie palą syfami.

 48. 10 stycznia 2017

  ale o smogu teraz jest mowa. nie skacz po tematach

 49. 10 stycznia 2017

  niech zabierze glos w sprawie oblodzonych chodnikow, bedacych pod kuratela miasta (wszystkie inne jakos sa dobrze utrzymane)

pogoda

remonty

 • Zwężenie jednostronne ul. Toszeckiej – kolejne utrudnienia na skrzyżowaniu

  13 września 2017

  W ramach organizacji ruchu zaplanowano zwężenie jednostronne ul. Toszeckiej od strony ul. Uszczyka oraz zamknięcie odcinków [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Przebudowano ulicę Ziemowita. Czytelnik ma wątpliwości, ZDM Gliwice odpowiada

  05 września 2017

  Dobiegł końca pierwszy etap remontu ul. Ziemowita. Jeden z naszych czytelników ma pewne wątpliwości co do zastosowanego tam rozwiązania [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Wiele osób dojeżdża tą drogą na Strefę. W poniedziałek rusza przebudowa

  11 sierpnia 2017

  Jak informuje Zarząd Dróg Powiatowych Gliwice, zakres prac spowoduje konieczność całkowitego zamknięcia drogi nr [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Dni Pyskowic 2017 już w lipcu. Video, C-BooL, Cleo, Mrozu, Vavamuffin

  30 maja 2017

  Serdecznie zapraszamy na dwudniowe święto Pyskowic. W dniach 22-23 lipca 2017 roku na placu „dożynkowym” [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Polecamy

  tekst alternatywny

  dzisiaj gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice kradzież media w Gliwicach piast gliwice policja portal gliwice remont Sport w Gliwicach UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wypadek ZDM

  Bądź na bieżąco. Dodaj nas!