Prowadził bez uprawnień, zabił 14-latkę. Koniec pobłażliwości dla piratów!


Zmiany w przepisach omawia Andrzej Kuczera, specjalista z zakresu prawa karnego z kancelarii „Walkowski i Kuczera. Adwokaci i Radcowie Prawni”

Nowelizacja Kodeksu karnego i innych ustaw, którą przyjął Sejm RP na posiedzeniu dnia 23 marca 2017 r. przewiduje zaostrzenie kar za przestępstwa w ruchu drogowym. Zaostrzone normy prawne mają uderzyć w nieodpowiedzialnych kierowców i tym samym przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach.

Z 9 miesięcy na minimum 2 lata

 Jedną z głównych zmian jest podniesienie dolnej granicy kary pozbawienia wolności za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszkodzeniem ciała, przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego do minimum 2 lat (obecnie jest to co najmniej 9 miesięcy). Zauważyć w tym miejscu należy, że po wcześniejszych zmianach przy wymierzeniu kary powyżej jednego roku pozbawienia wolności nie stosuje się instytucji warunkowego zawieszenia jej wykonania. Biorąc pod uwagę, iż w 2015r. na 112 wyroków skazujących za tego typu występki, wobec 26 sprawców wymierzono kary w zawieszeniu, wydaje się to być istotną zmianą.

Do 5 lat za ucieczkę przed policją

Świadoma ucieczka przed pościgiem policji, która według dotychczasowego stanu prawnego była jedynie wykroczeniem, za które groziła grzywna i kara do 30 dni aresztu, po wejściu w życie znowelizowanych przepisów będzie stanowiła występek zagrożony karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd skazując kierowcę za popełnienie tego czynu będzie orzekał wobec niego obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,524FaniLubię
14,736ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły