Przy ul. Józefa Elsnera 25 w Żernikach, przy SP nr 13, powstaje nowe przedszkole. W nowoczesnej placówce będą miejsca dla 200 małych gliwiczan. Inwestycja jest finansowana z budżetu miejskiego.  

Dotychczasowe przedszkole działające przy SP nr 13 okazało się niewystarczające dla coraz większej liczby przedszkolaków, a infrastruktura była już przestarzała i nie spełniała oczekiwań użytkowników. Dlatego stare przedszkole wyburzono i ruszyła budowa nowej placówki –inwestycja jest na etapie kładzenia fundamentów. Na czas prac dzieci przeniesiono do budynku szkoły. W 2024 r. mali mieszkańcy Żernik będą mieli do dyspozycji nowoczesne, przyjazne i przestronne przedszkole, już nie na 93 dzieci, jak dotychczas, ale na 200 przedszkolaków.

W nowoczesnej placówce powstaną sale dla dzieci z bezpośrednim dostępem do toalet, szatnie, duża kuchnia z zapleczem i stołówka, zaplecze socjalne, pomieszczenia dla specjalistów, a przy budynku place zabaw. Zlokalizowana będzie tam również kotłownia, co umożliwi oddzielne i samodzielne ogrzewanie nowego budynku. Do tej pory stary budynek były zasilany, tak jak pozostałe, z jednej kotłowni znajdującej się w głównym budynku szkoły.

– Z niecierpliwością czekamy na nowe przedszkole. Dzięki tej inwestycji znacznie poprawi się komfort przedszkolaków. Nowy, większy obiekt jest nam bardzo potrzebny, ponieważ dzielnica Żerniki od kilku lat stale się rozrasta i coroczne rekrutacje pokazywały jak duże jest zapotrzebowanie na miejsca w przedszkolu  – mówi Mariola Bucher, dyrektor SP nr 13. 

Inwestycja będzie kosztować 15,4 mln zł i zostanie sfinansowana z miejskiego budżetu. Mimo coraz trudniejszej sytuacji finansowej, miasto nie rezygnuje z priorytetowych inwestycji w infrastrukturę oświatową. W minione wakacje w SP nr 13 przeprowadzono adaptację poddasza na sale dydaktyczne, gabinety pedagoga i psychologa oraz sanitariaty. Inwestycja kosztowała 800 tys. zł. Została sfinansowana z budżetu Miasta Gliwice.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here