Dzisiaj rozpoczęła się kolejna akcja powszechnej deratyzacji w naszym mieście i potrwa do 15 kwietnia 2019 r.

— W tym okresie będziemy prowadzić intensywne kontrole między innymi: nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi, produkcyjnymi, handlowymi oraz usługowymi. — zapowiadają gliwiccy strażnicy miejscy.

Zgodnie z Obwieszczeniem Prezydenta Miasta Gliwice na właścicielach i administratorach gliwickich nieruchomości spoczywa obowiązek podejmowania działań zapobiegających zwiększaniu się populacji gryzoni, w celu powstrzymania przenoszonych przez nie chorób zakaźnych. W związku z powyższym mają oni obowiązek oczyszczenia nieruchomości, celem pozbawienia gryzoni pożywienia oraz wyłożenia trutki, w miejscach ich prawdopodobnego pojawienia się.

Straż Miejska przypomina, że zgodnie z art. 117. Kodeksu Wykroczeń:

§ 1. Kto, mając obowiązek utrzymania czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych, podlega karze grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany.

— Jednocześnie informujemy, że za powyższe wykroczenie funkcjonariusz może nałożyć mandat w wysokości 100 zł. — czytamy na stronie Straży Miejskiej w Gliwicach

51 KOMENTARZE

 1. Szczury sa bo jest syf. Gdyby bylo czysto i byl porzadek nie bylo by problemu. Niestety swiadczy to o patologicznym spoleczestwie Gliwic …

 2. ale wam odpaliło szczur jest nosicielem wielu chorób a wy tu pitolicie jakby była mowa o kanarku a druga sprawa to yaka że np.w mojej klatce lokatorzy zrobili śmietnik na korytarzu piwnicznym co szczury wykorzystują robiąc tam gniazda i żerując a gdy zgłosiłem ten problem spółdzielni to oni twierdzą że nie wolno im usuwać tych rzeczy bez zgody właścicieli i tak sie koło zamyka a szczur do dziury umyka

 3. Posiadam kota i nie znam drugiego takiego zwierzaka który tak dba o swoją czystość jak kot nie jest to kot rasowy tylko zwykły dachowiec i faktycznie w dużej mierze wiele zależy od właściciela jeśli regularnie czyści się kuwete i sprząta mieszkanie oraz je wietrzy przynajmniej 2 godziny dziennie żaden zapach nie przeszkadza ja nigdy nie spotkałam się z negatywnymi opiniami na temat czystości u mnie w domu wręcz przeciwnie posiadanie kota nawet zmotywowalo mnie do częstego sprzątania zarówno po nim jak i całego mieszkania

 4. Niektórzy przeczytali “dajcie kotom żryć” i potem ledwo chodza takie pasiate ulance po osiedlu, na szczura nawet nie popatrza juz nie mowiac o niemozliwosci złapania z powodu sadła.

 5. Krzysiek Osa Grabiec to ,że jakieś zwierzę jest brzydkie , boimy się go lub twierdzimy że jest szkodnikiem nie znaczy ,że należy je torturować . Mamy 21 wiek , wysyłamy ludzi w kosmos a szczurów chcemy pozbywać się metodami jak ze średniowiecza.

 6. Agnieszka Sosińska polecam dokument rats na netflixie. Wtedy może zmienila by Pani swoje zdanie na temat tych cudownych pluszaczkow oh niu niu niu niu

 7. Jarek Wrzodak Jeśli kot jest zdrowy,nie wychodzi na dwór,jest wykastrowany i ma odpowiednio często sprzątaną kuwetę to wcale go nie śmierdzi…nie chcę być złośliwa ale czy Twoje koopy pachną fiołkami ?

 8. ludziom coś się porobiło w głowę nie chcą odszczurzania dopiero jak im szczury wejdą do domów i zaczną gryzć roznosic choroby m.innymi tyfus

 9. szkoda, że nie potrafią zareagować na pojazdy na drogach osiedlowych, blokujące dojazd np. dla straży pożarnej, pogotowia lub śmieciarek… wówczas “nie widzą naruszenia”. Już nie raz miałem takie sytuacje.

 10. Jarek Wrzodak wszystko to kwestia punktu widzenia, ja tam wole koty niż walke ze szczurami, raz jeden w zimie biegał mi po belkach stropowych, bo dom ma drewniane stropy. Przegryzł kabel od sterownika do centralnego, który biegł pod płytami miedzy pietrami. Wiec dziekuje, nabyłam kiciorka i od kiedy kicia w domu zero problemów z gryzoniami, kolejnego młodego szczura mi pieknie złapała, zabiła i przyniosła pokazac – koło rynny na zewnatrz domu, pewnie by wszedl, bo drzwi były uchylone.

 11. Czy jak pracownik straży miejskiej “zmusza” mnie do niehumanitarnego zabijania zwierząt to niepowinnam zadzwonić na policję?

 12. Nie wyłożyłam i nie będę torturować i zabijać zwierząt.W 21 wieku można chyba wmyslic inny sposob na pozbywanie się szczurów niż znęcanie się nad nimi.

 13. Jagoda Sen owszem śmierdza 😛 mnóstwo moich znajomych ma koty a gdy wchodzi się do nich na chatę to czuć taki hmm nieprzyjemny zapach :d może to faktycznie kwestia dbania. Ja miałem kota 2 tyg póki domu mu nie znalazłem : d dłużej sobie nie wyobrażam 😀 no chyba że rasowego… Zwykle koty to zwierzęta wolno żyjące więc niech biegają na dworze.

 14. Jarek Wrzodak koty nie śmierdzą, jak sa w domu i się dba o czyszczenie kuwety, to nie smierdza. Człowiek też śmierdzi w zasadzie…

 15. Trutka na szczury rozpuszcza błony w organizmie. Dochodzi do wewnętrznego krwotoku. Zwierze umiera w mękach nawet kilka godzin. Nie znęcam się nad zwierzętami.

 16. a może jakaś akcja przeciw gołębiom, które niszczą elewacje, prywatne balkony i szerzą zarazę??? “Grażyna, nie rozrzucaj chleba na trawie”

 17. Dzięki ale odkąd mi bokser wykitował po zjedzeniu trutki na podwórku tak mnie to do trutek odrzuciło, że chyba serio bym wolał zapłacić karę i nara. Przynajmniej nic z mojej winy nie zdechnie ‍♂️

 18. Sabina Urmiszkam raczej trują przeganiają strzelają i zamykają okienka piwniczne na zimę…zabraniają dokarmiać…podpalają biją rozjeżdżają samochodami …mam wyliczać dalej?

 19. szczury są inteligentymi zwierzętami trutki nie ruszą a potrują się inne zwierzęta…poza tym tam gdzie są koty szczurów nie ma…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here