Arkadiusz Mężyk wybrany ponownie na rektora Politechniki

28 kwietnia na Politechnice Śląskiej odbyły się wybory rektora na kadencję 2020-2024. W wyborach wzięło udział 298 elektorów spośród 300 uprawnionych do głosowania. Na prof. Arkadiusza Mężyka zagłosowały 252 osoby, 21 wstrzymało się od głosu, 25 było przeciw. Po raz pierwszy w historii Uczelni, z uwagi na stan epidemii w Polsce, wybory zostały przeprowadzone w trybie zdalnym, online.

Do największych osiągnięć prof. Mężyka w mijającej kadencji należy niewątpliwie wprowadzenie Politechniki Śląskiej do elitarnej grupy 10 uczelni badawczych w Polsce oraz reorganizacja Uczelni w myśl nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 2018 r. Ponadto zapewnienie miejsca Politechnice w ścisłej czołówce polskich uczelni technicznych, uruchomienie 30 programów projakościowych, blisko 800 grantów o wartości 3 mln zł, szkolenia i kursy dla niemal 500 pracowników; przejrzysta polityka zatrudnienia i możliwość wyboru ścieżki kariery, podniesienie atrakcyjności kształcenia oraz wartości dyplomu Politechniki Śląskiej, ścisła współpraca Uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym i komercjalizacja badań i kształcenia.

– Najważniejszym zadaniem dla kadr zarządzających Uczelni było zapewnienie Politechnice Śląskiej miejsca w czołówce polskich uczelni akademickich, a wyniki podjętych działań przerosły nasze oczekiwania. Dowodzi to ogromnego potencjału rozwojowego naszej Wspólnoty Akademickiej. Politechnika Śląska znalazła się w prestiżowym gronie 10 najlepszych uczelni akademickich. Ten ogromny sukces całej Wspólnoty to nie przypadek, ale wynik wytężonej pracy, wypracowania nowoczesnego planu rozwoju Uczelni i przemyślanej koncepcji rozwoju badań i kształcenia. Bardzo dobry wynik w 2019 r. daje nam mocne podstawy podejmowania działań inwestycyjnych w nadchodzącej kadencji oraz umożliwia rozwój Politechniki Śląskiej w nadchodzących latach – mówi Rektor, prof. Arkadiusz Mężyk.

Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk urodził się w 1962 roku w Wodzisławiu Śląskim. Rektor Politechniki Śląskiej w kadencjach 2016-2020 i 2020-2024; dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego w latach 2012-2016. Tytuł doktora uzyskał w 1994 roku, doktora habilitowanego w 2002 roku, profesora w 2007 roku. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 180 publikacji naukowych w czasopismach naukowych i materiałach konferencyjnych krajowych i zagranicznych, w tym 6 monografii naukowych oraz 2 skrypty.

Współautor 18 patentów i 2 wzorów przemysłowych oraz promotor 13 zakończonych przewodów doktorskich. 27 recenzji rozpraw doktorskich, 15 recenzji w postępowaniach habilitacyjnych, 17 recenzji w postępowaniach o nadanie tytułu profesora i ok. 30 recenzji artykułów dla czasopism zagranicznych i o zasięgu międzynarodowym.

Prowadzi wykłady na uczelniach technicznych w Portugalii, Belgii, Francji oraz w Niemczech. Doktor Honoris Causa Gheorghe Asachi Technical University of Iaşi. Wiceprzewodniczący i członek prezydium Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. W 2018 r. został wybrany wiceprezesem Polskiego Forum Akademicko – Gospodarczego. Członek Komitetów Mechaniki PAN i Budowy Maszyn PAN.

Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. Honorowej Złotej Odznaki Krajowej Izby Gospodarczej (2019), Platynowego lauru „Nauka i Innowacyjność” RIG w Katowicach (2018); otrzymał także Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju” Ministra Obrony Narodowej (2015), Złotą Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego” (2013); odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi w 2002 r., a w ostatnim czasie tytułem Gliwiczanina Roku 2019.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,661FaniLubię
14,741ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły