Pracownicy gliwickiej podstrefy ekonomicznej są zaniepokojeni tym, że w ostatnim czasie zatrudniono poprzez pośredników dużą liczbę pracowników z Ukrainy. Sprawą zainteresował się senator Krystian Probierz. Na 17. posiedzeniu Senatu skierował oświadczenie do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.

Zrzut ekranu 2016-08-22 o 11.09.16
W moim odczuciu zbyt duża liczba pracowników z Ukrainy może w dalszej perspektywie skutkować zamrożeniem płac lub wręcz ich obniżeniem w przypadku dotychczas zatrudnionych polskich pracowników – wyjaśnia senator Probierz. Zdaniem polityka, taka sytuacja prowadzi do tego, że rezygnuje się z zatrudniania naszych rodaków, kosztem niżej opłacanych pracowników zagranicznych.

 

Napływ migrantów zarobkowych na polski rynek pracy jest pod stałą kontrolą MPiPS. Jednak, biorąc pod uwagę aktualne systemy zbierania danych, niemożliwe jest precyzyjne wskazanie liczby faktycznie pracujących w danym momencie cudzoziemców.

 

Zrzut ekranu 2016-08-22 o 11.06.39
Liczba obywateli Ukrainy pracujących w Polsce rośnie od lat, z silnie zwiększoną dynamiką od końca 2013 r., w związku z kryzysową sytuacją w tym kraju, a także poprawiającą się sytuacją w Polsce i wchodzeniem na rynek pracy roczników niżu demograficznego. –  informuje wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Stanisław Szwed.

 

Warto nadmienić, że w 2006 roku wprowadzono uproszczoną procedurę dostępu do rynku pracy, z której mogą korzystać obywatele Ukrainy. Procedura przewiduje, że podmiot powierzający pracę cudzoziemcowi do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy jest zwolniony z konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Warunkiem jest rejestracja oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi w powiatowym urzędzie pracy. Właśnie tę procedury legalizacji pracy najczęściej wybierają Ukraińcy. Z danych przekazanych przez resort  wynika, że  w powiecie gliwickim liczba zarejestrowanych oświadczeń wzrosła pomiędzy 2013 a 2015 r. o ponad o ponad 126 % , a w skali kraju o ponad 230%).

Wiceminister Stanisław Szwed tłumaczy – Patrząc w skali makro, zatrudnienie cudzoziemców w Polsce przynosi korzystne efekty. Pozwala na uzupełnienie coraz częstszych – w warunkach zmniejszającej się z roku na rok liczby osób w wieku produkcyjnym – niedoborów na rynku pracy. 

Co ciekawe, okazuje się, że niektóre segmenty naszej gospodarki są całkowicie zależne od możliwości pozyskania pracowników z Ukrainy.

Takim przykładem są producenci owoców. Według MPiPS Ukraińcy często podejmują pracę w zawodach, w których na rynku pracy występuje wyższe zapotrzebowanie, niż liczba osób chętnych, np. kierowcy samochodów ciężarowych czy spawacze. 

Szwed podkreśla – […] wzrostowi zatrudnienia cudzoziemców w ostatnich latach towarzyszył konsekwentny spadek bezrobocia, które obecnie jest na najniższych poziomach od ponad 20 lat. Wiceminister nie kryje jednak, że wraz ze wzrostem zatrudnienia cudzoziemców rośnie ryzyko, tego że na niektórych lokalnych rynkach pracy pojawią się niekorzystne zjawiska. –Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie lekceważy tego zjawiska. Systematycznie analizowane są zarówno dane statystyczne, jak i napływające sygnały o możliwych niekorzystnych trendach. Podejmowane są także działania, które mogą zmniejszać ryzyko występowania negatywnych skutków zatrudniania cudzoziemców w Polsce.

Z prośbą o komentarz w omawianej sprawie zwróciliśmy się również do biura gliwickiej podstrefy. Czekamy na oficjalną odpowiedź.

[yop_poll id=”18″]

fot. pixabay

 

62 KOMENTARZE

 1. Zamrożenie i obniżenie płac odbywa się teraz. Mój znajomy ma firmę gdzie zwolnił 50 ludzi , na ich miejsce zatrudnił 50 ukrainców dając im 1000zł mniej niż Polakom. A takich przykładów znam więcej. Polacy zapomnijcie o podwyżkach, teraz nastawcie się na zwolnienia.

 2. Sek w tym ze Polacy za najnizsza krajowa robic nie chca ..mysla ze kokosy odrazu dostana wiec prace dostaja inni co zalezy im na utrzymaniu rodziny chocby z najnizsza stawka ..miec a nie miec to różnica ..oczywiscie nie wkładając wszystkich do jednego worka

 3. Ci, którzy nie chcecie, aby obcokrajowcy pracowali w Polsce, bądźcie KONSEKWENTNI i nie pracujcie poza Polską!

  Podobnie jest z 500+. Ci, którzy krytykują PiS, a wychwalają pod niebiosa PełO pierwsi pobiegli po pieniążki! … Bądźcie więc KONSEKWENTNI, bo skoro byliście przeciwko ustawie 500+ to nie przyjmujcie teraz tej kasy!!! Gdzie jest Wasz HONOR? PRZYJMIECIE KASĘ NAWET OD DIABŁA?

  CZY OBŁUDA JEST WASZĄ MISJĄ ŻYCIOWĄ? …

 4. W bankowości, w przemyśle elektroenergetycznym, w zakładach chemicznych, w górnictwie (poszukiwania złóż, montaż infrastruktury, i w wielu innych dziedzinach). Jeżeli ma Pani kogoś w Niemczech, a byłby zainteresowany pracą na Ukrainie, to proszę podać stopień wykształcenia i obecnie wykonywaną pracę, a podam Pani wiele konkretnych namiarów na pracodawców. Mam jednego znajomego Niemca i trzech Anglików oraz jedną Francuzkę, którzy pracują na Ukrainie i zarabiają dużo więcej niż zarabiali w swoich krajach, a należy jeszcze wspomnieć, że koszty utrzymania na Ukrainie są dużo, dużo niższe niż w krajach UE…

 5. Spoko, na Ukrainie mamy sporo naszych fachowców, którzy tam pracują. Na razie nigdzie nie wyczytałem, że Ukraińców to oburza. Polacy pracują na całym świecie, to nie rozumiem dlaczego inni nie mogliby pracować w Polsce.
  W Polsce obcokrajowcy pracują głównie (mam na myśli tych słabo wykształconych a nie fachowców) na takich stanowiskach, na których Polacy nie chcą pracować. W czym więc problem? Sami nie zjemy, drugiemu nie damy? ☺

 6. Uważam, że do tej sondy każdy głosujący powinien dołączyć uzasadnienie swojej decyzji. Dam sobie łapę obciąć, że do 70% ogółu nie potrafiła by wyjaśnić swojego wyboru.

 7. Co się zdarzyło? Ja na filmie widzę ukraińskie i polskie barwy w jednym tłumie. Nacjonalistycznych brak. I garstkę typowego polskiego buractwa. Rzuciłeś filmik absolutnie nie rozumiejąc sytuacji na nim uwiecznionej. Proponuję zacząć od lektury kilku(nastu) książek, a dopiero potem odważyć się na branie udziału w jakichkolwiek dyskusjach na temat naszych wschodnich Sąsiadów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here