Diagnoza to obszerne, ponad pięciusetstronicowe opracowanie przygotowane przez Radę Monitoringu Społecznego. Jest oparta o kompleksowe dane na temat gospodarstw domowych oraz postaw, stanu ducha i zachowań osób tworzących te gospodarstwa.
Projekt uwzględnia w jednym badaniu wszystkie ważne aspekty życia poszczególnych gospodarstw domowych i ich członków – zarówno ekonomiczne (np. dochód, zasobność materialną, oszczędności, kredyty), jak i pozaekonomiczne (np. edukację, leczenie, sposoby radzenia sobie z kłopotami, stres, dobrostan psychiczny, styl życia, zachowania patologiczne, uczestnictwo w kulturze, korzystanie z nowoczesnych technologii komunikacyjnych i wiele innych).
W diagnozie społecznej z tego roku możemy znaleźć zestawienia jakości życia w miastach, regionach i podregionach. I tak najbardziej zadowoleni z miejsca zamieszkania są mieszkańcy dużych miast – Gdyni i Gdańska. Warszawa, największe miasto, plasuje się dopiero na szóstym miejscu, wyprzedzona przez Toruń, Kraków oraz Białystok. Dalej w rankingu uplasowały się miasta średnie oraz z Górnego Śląska. Od 2011 roku widać rosnącą tendencję – jesteśmy coraz bardziej zadowoleni z życia w naszych miastach. Najgorzej w rankingu wypadły Wałbrzych, Bytom i Jaworzno. W porównaniu z 2013 rokiem wyraźny wzrost wskaźnika wykazały Kielce i Łódź, zaś spadek Zabrze.
Gliwice znalazły się na 10 miejscu tego zestawienia, zadowolonych z życia w mieście jest ponad 66% mieszkańców.