SixSilver Jubiler Gliwice

Od jutra, 18 listopada br., na linii A-4 w Gliwicach będzie kursował autobus elektryczny Solaris E12. Jazda testowa tego pojazdu na ulicach naszego miasta będzie trwała do końca listopada br.

Solaris E12 jest autobusem 12-metrowym, 3-drzwiowym, 70-miejscowym (w tym 30 miejsc siedzących).

FORUM

Solaris Urbino 12 electric jest napędzany dwoma elektrycznymi silnikami umieszczonymi w piastach tylnej osi. Konstruktorzy zapewniają, że baterie o pojemności 240 kWh pozwalają na przejechanie w trybie miejskim do 140 km. Dodatkowo pojazd posiada system rekuperacji–odzysku energii z hamowania, gdzie doładowywane są baterie trakcyjne. Autobus jest klimatyzowany.

Firma Solaris od kilkunastu lat jest europejskim liderem w rozwoju innowacyjnych pojazdów z napędem elektrycznym. W roku 2011 jako jedna z pierwszych firm w Europie zaprezentowała autobus w pełni bezemisyjny. W tej chwili kilkadziesiąt bateryjnych pojazdów polskiej marki porusza się po drogach Austrii, Niemiec, Szwecji, Czech, Hiszpanii, a także Polski.

źródło: UM Gliwice

34 KOMENTARZE

 1. Elektrownie spalają węgiel ale w wysokosprawnych kotłach i dlatego spaliny nie zawierają węglowodorów benzo[a]pirenu itp a ponadto spaliny są oczyszczane z popiołu i tlenków siarki i wyrzucane z wysokich kominów dzieki czemu są rozproszone. Autobusy mają silniki diesla i niestety emitują tlenki azotu i mikropyłki sadzy i to na terenie miasta Za smog w okresie zimowym odpowiadają piece węglowe do ogrzewania (ok 60% emisji) i transport samochodowy (ok 20% emisji) Wprowadzenie elektrycznych autobusów w mieście ma wpływ na zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza.

 2. Super że miasto chce dbać o ekologię i czyste powietrze ale lepszy efekt byłby gdyby wzięli się za piece. Dziś w centrum miasta widziałem, jak niektórzy dymią.

 3. Były już hybrydy…… Teraz elektryki 🙂 A kzk głąb i tak wystawi najstarsze składy po testach 🙂

 4. Tak, norma euro 6 zakłada np. max emisje NOx na poziomie 0,08g/km zaś autobus elektryczny zużywając 1,4kWh/km przy emisji elektrowni na poziomie 0,76Kg/MWh wydaje do środowiska tylko 0,001g/km. Obliczenia oparte na danych producenta (solaris) i audytu PGA

 5. Wyprodukowanie akumulatorów, silników elektrycznych czy kabli – nie ma nic wspólnego z ekologią. A więc trujemy…
  Z kolei użytkowanie gotowych już w.w. przykładowo produktów jest mniej więcej ekologiczne.
  Z kolei recykling tych produktów – ekologiczny nie jest…
  W przyrodzie wszystko dąży do równowagi… ☺

 6. Chcą niechcąc lepiej zacząć wprowadzać takie autobusy juz wcześniej bo znając życie to za parę lat UE wprowadzi nakaz używania elektryków i tyle bd.

 7. …a przy okazji zapraszamy do wymiany kostki na trasie A4 (od baru sałatkowego na na Dolnych Wałów do ul Gruszczyńskiego bo się te autobusy rozlecą ) – na razie rozlatują się samochody i uszy mieszkańców

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here