Kondycja ekonomiczna Gliwic jest badana przez Fitch Ratings od 2008 r. Dobre wyniki to sygnał dla banków, że współpraca z lokalnym samorządem jest bezpieczna, natomiast dla przedsiębiorców, że sytuacja finansowa miasta jest stabilna, a klimat biznesowy przyjazny. Oceny agencji są weryfikowane co pół roku.

Najnowsze wyniki badań prowadzonych przez agencję Fitch Ratings potwierdziły, że Gliwice są w bardzo dobrej kondycji ekonomiczno-finansowej.

Podniosła ona długoterminowe oceny miasta – dla ratingu międzynarodowego z z „BBB+” do „A-” , a dla ratingu krajowego z „A+(pol)” do „AA-(pol)”. Zdaniem ekspertów perspektywa obydwu ocen jest stabilna.

Podniesienie ratingów odzwierciedla dotychczasowe dobre wyniki operacyjne Gliwic i ostrożne zarządzanie finansowe, które w połączeniu z wysokim udziałem dotacji w dochodach majątkowych oraz dobrą płynnością, wspierają realizowane przez Miasto inwestycje. Ratingi biorą również pod uwagę bezpieczne wskaźniki zadłużenia i relację zadłużenia do dochodów bieżących utrzymującą się znacznie poniżej 50% – czytamy w oficjalnym komunikacie.

————————–

Fitch zakłada, że w 2016-2018 wyniki operacyjne Gliwic pozostaną dobre, z marżą operacyjną wynoszącą średnio 14%. Powyższa prognoza jest oparta na założeniu, że Miasto utrzyma wysoką elastyczność finansową oraz, że będzie kontynuować skuteczną politykę kontrolowania wzrostu wydatków operacyjnych, a dochody z podatków dochodowych i lokalnych będą rosły, w związku z rozwijającą się bazą podatkową miasta.

Fitch przewiduje, że w latach 2016-2018 wydatki majątkowe Gliwic wyniosą średnio 25% wydatków ogółem, czyli spadną w porównaniu do średniej 44% z lat 2012-2015, kiedy miasto realizowało Drogową Trasę Średnicową. Obecnie Gliwice przygotowują się do rozpoczęcia nowych projektów inwestycyjnych, finansowanych ze środków unijnych. Jednak podobnie jak w latach poprzednich Fitch spodziewa się, że miasto będzie finansować większość wydatków majątkowych z nadwyżek bieżących, sprzedaży majątku oraz bezzwrotnych dotacji na inwestycje dostępnych dla jednostek samorządu terytorialnego  w Polsce, co ograniczy zapotrzebowanie Gliwic na finansowanie długiem.

Fitch zgodnie z podstawowym wariantem prognoz zakłada, że zadłużenie bezpośrednie Miasta w latach 2016-2018 wyniesie 35%-40% dochodów bieżących, czyli wzrośnie w porównaniu z końcem 2015r. kiedy wyniosło 33% lub 291 mln zł. Zadłużenie na takim poziomie nie powinno wywierać istotnej presji na budżet Gliwic.

źródło: UM Gliwice

14 KOMENTARZE

  1. TO JEST NIEBYWAŁE. Syfiarze potrafią zmienić park w trasę obwoźnego burdelu. I to w parę godzin. Gdyby tak więcej miast brało przykład z Rzeszowa – można tam jeść z chodnika, tak czysto.

  2. No nie do wiary! Gdyby ludzie brali przykład z gołębi to żylibyśmy w oborze. Poza tym nie wierze, że każdy gołąb się dobiera w jedną jedyną parę do końca żywota, chcę dowodów.

  3. Od gołębi ludzie mogliby się wiele nauczyć, np. wierności. Gołębie kojarzą się w pary i są sobie wierne do końca żywota, a ludzie? …☺

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here